Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 171/2018, Środa 20 czerwca 2018 r., Bogny i Florentyny
Opublikowano
Przeworsk, Sieniawa
Mieszkańcy Przeworska i Sieniawy zapłacą więcej za śmieci
19 listopada odbyła się sesja Rady Miasta Przeworska, podczas której uchwalono nowe, wyższe stawki opłat za odpady komunalne. Tego samego dnia obradowali również radni miasta i gminy Sieniawa. Tutaj również wzrosną ceny za wywóz śmieci.
fot. Barbara Chmura
Przeworscy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie ustalenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i opłaty za pojemnik.

Rada Miasta Przeworska podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki za pojemnik. Ulegną one zwiększeniu ze względu na wzrost cen za świadczone usługi związane z odbiorem, transportem i utylizacją odpadów.

Opłata od osoby za odpady zbierane w sposób selektywny od 1 stycznia 2016 r. będzie wynosiła 12 zł, czyli o (...)

fot. Barbara Chmura
– Niegdyś podjęliśmy bardzo odważną decyzję, ustalając jedną z najniższych stawek, ale w tej sytuacji jesteśmy zmuszeni zdecydować się na podwyżkę – zaznaczył burmistrz miasta i gminy Sieniawa Adam Woś.

W Sieniawie też drożej

Radni z Sieniawy również jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie ustalenia wyższych stawek za odpady. Od stycznia 2016 r. mieszkańcy miasta i gminy zapłacą 6 zł za śmieci zbierane i odbierane w sposób selektywny, czyli o złotówkę więcej niż do tej pory. Cena tych nieselektywnych wzrośnie o 2 zł, z 12 do 14 zł. W gospodarstwie domowym dla rodziny jednopokoleniowej, w którym zamieszkuje powyżej 5 osób, za segregowane odpady trzeba będzie zapłacić już nie 25 zł, a 30 zł. Natomiast w przypadku tych nieselektywnych kwota wyniesie 60 zł, czyli nastąpi wzrost o 10 zł. Właściciele nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne zbierane i odbierane w sposób selektywny, zapłacąstawkę 16 zł za pojemnik 120 l, 32 zł trzeba będzie natomiast zapłacić za pojemnik z tymi niesegregowanymi.

– To, co płacą mieszkańcy i to, co my płacimy za te usługi, musi się bilansować. My dokładać do tego nie możemy, aczkolwiek w roku ubiegłym dołożyliśmy 20 tysięcy złotych. Jeśli w tym roku nie zmienilibyśmy stawki opłat, dołożylibyśmy 50 tysięcy. To jest sprawa bardzo oczywista, niewynikająca z żadnych innych uwarunkowań, jak tylko tego, że koszty firm wywozowych czy nas obsługujących idą w górę. Niegdyś podjęliśmy bardzo odważną decyzję, ustalając jedną z najniższych stawek, ale w tej sytuacji jesteśmy zmuszeni przegłosować podwyżkę podyktowaną koniecznością, ponieważ alternatywy tutaj nie ma – wyjaśnił burmistrz Sieniawy Adam Woś.

Za obsługę odpadów komunalnych w mieście i gminie Sieniawa odpowiedzialna jest spółka Stare Miasto – Park w Wierzawicach.
artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
ZATROSKANY 188.191.201.129 25.11.2015

NO TO ZA3 LATA JUŻ WAS NIE MA !!!!!!!!!!!KTO W TYM KRAJU PODNOSI OBCIĄŻENIA KOŃCZY NA ŚMIETNIKU HISTORII !!!!!BRAWO PANIE I PANOWIE RADNI

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium