Życie Podkarpackie nr 17/2018 Życie Podkarpackie nr 17/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 117/2018, Piątek 27 kwietnia 2018 r., Zyty i Teofila
Opublikowano
Przemyśl
Związek Ukraińców w Polsce obchodził 25-lecie istnienia
W ubiegłą sobotę przemyski Oddział Związku Ukraińców w Polsce obchodził 25-lecie istnienia związku. Z tej okazji zorganizowano konferencję i spotkanie w Narodowym Domu. Korzystając z tego, że na konferencji obecny był Piotr Tyma, prezes Związku Ukraińców w Polsce, poprosiliśmy go o rozmowę.
fot. Jacek Szwic
Uczestnicy konferencji z okazji 25-lecia ZuwP.

Wróćmy do działalności w kraju.

– W nowej sytuacji pojawiły się nowe wyzwania. Na przykład odrodzenie szkolnictwa w tych miejscach, gdzie go nie było, tak jak w Przemyślu, gdzie powstała szkoła imienia Szaszkiewicza. To oczywiście wymagało ustaleń na szczeblu ministerialnym, ale też szukaniem wyjścia z sytuacji, kiedy przeciwko takim inicjatywom rodziły się lokalne protesty. Kolejną sprawą było (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
4 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
NEWS 185.25.123.252 24.11.2015
O 25 LAT ZA DLUGO!!! TA WYLEGARNIA BANDERYZMU W POLSCE POWINNA BYC ZLIKWIDOWANA !!! CALA TA SWOLOCZ DZIALA PRZECIW POLSCE, ZAKLAMUJE HISTORIE,GLORYFIKUJE SCIERWA Z UPA-UON. ZACHOD ZAJETY SYRIA POWOLI MA CALA UKRAINE DALEKO W D.PIE POZWALAJAC POLOZYC REKE PUTINOWI NA TYM SZTUCZNYM PANSTWIE.
user
xx 31.183.196.204 24.11.2015

panoszą się jak u siebie dzięki głupocie najwyższych władz polskich  no i lokalnych    cyt...Tyma  prezesa związku ukraińców/celowo mała litera/ w Polsce""" kiedy przeciwko takim inicjatywom rodziły się lokalne protesty....""" a co myślicie , że zasra..ie całą wschodnią Polskę swoimi banderowskimi ideałami ? i  będziecie się panoszyć jak kury na grzędzie !do siebie na Ukrainę warcholstwo jedne , ile we Lwowie dawnej polskiej stolicy wschodu oddaliście własności Polakom  kościoły ,Dom Polski, Teatr, nawet   2 -a LWY   z tarczami z wpisem  "TOBIE POLSKO " , "ZAWSZE WIERNY" stojące ongiś przed bramą    Cmentarza Orląt Lwowskich należące już do poległych   ukradliście złodzieje/bo nie za wasze pieniądze były fundowane /  i wywieźliście na rogatki Lwowa by zapomniano o historii tego cmentarza ile trzeba mieć nienawiści do Polaków  przez tyle lat  by nie zacząć prostować tego co zgnoiliście jako Ukraińcy ? nie mam szacunku do was jako narodu jesteście fałszywi, roszczeniowi i mimo zaznanej olbrzymiej pomocy od Polaków ostatnimi czasy dalej w stosunku do nas jesteście  wredni i fałszywi jak JUDASZ.

user
xx 31.183.196.204 16:19:11 24-11-2015

dodam jeszcze ,że do dnia dzisiejszego 24.11.2015 rok oryginały  2-ch LWÓW z bramy cmentarnej pozostają ustawione przy wjeździe na rogatkach Lwowa oczywiście rozdzielone jeden na jednym krańcu miasta  drugi na drugim. Może Związek Ukraińców udzieli nam odpowiedzi jakie starania poczynił przez tyle lat panoszenia się w Polsce  w tej sprawie by LWY i nie tylko  wróciły na swoje historyczne miejsce ?

user
p 94.40.44.230 24.11.2015
a gdzie wasz krym ... ja wiem u ruskich, nie walczycie...
nr 17/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium