Życie Podkarpackie nr 4/2018 Życie Podkarpackie nr 4/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 24/2018, Środa 24 stycznia 2018 r., Felicji i Tymoteusza
Opublikowano
Przeworsk, Kańczuga
Unikatowe polichromie wreszcie ujrzą światło dzienne
4 lata prac w kościele pw. św. Michała Archanioła w Kańczudze pozwoliły na odkrycie i konserwację zabytkowych polichromii sprzed wieków. Zdjęto 21 warstw malarskich i 2 warstwy tynku, aby malowidła po ponad 400 latach znów ujrzały światło dzienne. Do tej pory prawdopodobnie nikt nie próbował zbadać, co kryje kańczucka świątynia. Dopiero dociekliwość proboszcza, ks. prał. dra Wojciecha Paca, pozwoliła na odkrycie tajemnicy.

– Moja praca w Kańczudze rozpoczęła się w 2011roku. Zainteresowała mnie historia tego kościoła i dokumenty zachowane w archiwum parafialnym. Obcowanie z tym zabytkiem i lektura dawnych ksiąg przekonały mnie, że ten kościół musi mieć dłuższą i bogatszą historię, niż można to wyczytać w publikacjach. Wskazywało na to kilka śladów, choćby to, że ówcześni właściciele tych ziem – ród Pileckich – łożyli spore darowizny na renowację kościoła. W 1525 roku przekazali dwa łany ziemi na odbudowę świątyni po zniszczeniach. Był to dowód, że kościół istniał znacznie wcześniej niż w XVII wieku, jak dotychczas sądzono – wyjaśnił ks. prał. dr Wojciech Pac, proboszcz parafii w Kańczudze.

fot. Barbara Chmura
Najstarsza cześć polichromii to ogromnych rozmiarów obraz przedstawiający scenę nawrócenia św. Pawła, pochodzący prawdopodobnie z I poł. XVI w.

Malowidła skrywane przez ponad 400 lat

Na sklepieniu prezbiterium widnieje polichromia nałożona przez malarza Grzegorza Kwasniewicza, który z wielkim kunsztem malował wici roślin nieobecnych już dzisiaj w naturze. Udało się je rozpoznać dzięki analizie rycin zachowanych w bibliotece Uniwersytetu Jagiellońskiego. Polichromia na sklepieniu pochodzi z roku 1610. 
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 4/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Jak oceniasz pomysł ustawienia na osiedlu Kmiecie lodówki z jedzeniem dla potrzebujących?
  • Świetna inicjatywa, inne osiedla powinny brać przykład
  • Pomysł dobry, ale lodówka powinna stać w jakimś wnętrzu
  • Nie podoba mi się ten pomysł, ja nic za darmo nie dostaję