Życie Podkarpackie nr 17/2018 Życie Podkarpackie nr 17/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 115/2018, Środa 25 kwietnia 2018 r., Marka i Jarosława
Opublikowano
Przeworsk
Nie taki poród straszny
Wiele przyszłych matek z terenu powiatu przeworskiego decyduje się na poród w Rzeszowie, licząc na lepsze warunki i znieczulenie, którego w przeworskim szpitalu nie oferują. Uważają, że tam będą bezpieczniejsze. Jednak jest też poro kobiet, które nie chcą uciekać do większego miasta. Wolą rodzić w Szpitalu Rejonowym w Przeworsku, przy którym funkcjonuje szkoła rodzenia. Zdarza się, że to właśnie dzięki tym zajęciom niezdecydowane panie postanawiają urodzić na miejscu.
fot. Barbara Chmura
Na zajęcia szkoły rodzenia w przeworskim szpitalu uczęszcza przeważnie kilkanaście par. Często to dzięki tym zajęciom, przyszłe mamy postanawiają urodzić w tej placówce.

Zajęcia w ramach przeworskiej szkoły rodzenia odbywają się cyklicznie. Trwają około miesiąca i wypadają dwa razy w tygodniu. Poświęcone są zagadnieniom związanym z przygotowaniem do porodu i samym porodem. Dotyczą też pielęgnacji noworodka, karmienia piersią, okresu połogu. Przeważnie uczęszcza na nie kilkanaście par. Uczestnicy podkreślają, że dzięki nim mogą poznać oddział, zobaczyć salę porodową i salę cięć cesarskich, dowiedzieć się, jak uśmierza się ból. To pozwala uniknąc późniejszego błądzenia po szpitalu. Pary wiedzą, gdzie zaparkować, którymi drzwiami wejść, jak zawołać położną. – Myślę, że wiedza przekazywana podczas zajęć szkoły rodzenia jest bardzo ważna, to kwintesencja tych wszystkich spraw, które mogą być później problemem. Na oddziale widzę, które dziewczyny chodziły do szkoły rodzenia, ponieważ są pewniejsze i spokojniejsze, wiedzą, że mają pytać. Wiem, że sobie poradzą, kiedy wrócą do domu– podkreśla położna oddziałowa Irena Dybaś, która prowadzi zajęcia.

 Poród w Przeworsku czy Rzeszowie?


– Pierwsze dziecko urodziłam (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
23.06.2002r. 83.6.240.202 15.11.2015

Wybór szpitala to podstawa, spokój, zaufanie to bardzo ważne.

Czego brakuję szpitalowi w Przeworsku.

Wiele rodzin które doznały krzywd przez błędy lekarskie nie zapomina. Kobieta która chodziła na badania i podczas USG wyszło wszystko OK, a później się okazało że płód był martwy. Przebicie macicy, podczas badania wziernikiem w ostatnim miesiącu ciąży. To tylko jedne z wielu patologii na oddzielę położniczym w Przeworsku.

Wybór szpitala należy do przyszłych rodziców. Ale na pewno warto rodzić w sprawdzonym szpitalu z wysoką renomą, gdzie jest zapewniona opieka. A nie szpitalowi gdzie zdarzały się różnego rodzaju patologię.

W razie kryzysowej sytuacji, to Profesorowie z Rzeszowa muszą dojechać do szpitala w Przeworsku, bo Ci lekarze sobie nie poradzą. Można tego uniknąć decydując się na poród w Rzeszowie.


user
vdg 37.248.254.150 19.11.2015

ja rodziłam swojego dzieciaka w rzeszowie w profamili gdzie jest pełen profesjonalizm  położne miłe wyrozumiałe nie ma głupich docinek  .Przeworski szpital  może się schować stare arogackie położne zero kultury obycia  poszanowania kobiety rodzącej moja kuzynka rodziła w przeworskim szpitalu przeżyła tramę  

nr 17/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium