Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 145/2018, Piątek 25 maja 2018 r., Urbana i Grzegorza
Opublikowano
Przemyśl
Obchody Święta Niepodległości w Przemyślu [GALERIA]
Wielu przemyślan na obchody Święta Niepodległości przyszło z dziećmi. Główne uroczystości odbyły się przy Pomniku Orląt Przemyskich.
fot. Paweł Bugira

Rozpoczęła je msza święta w archikatedrze w intencji ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych, kompanii honorowej Wojska Polskiego, orkiestry i chóru „Magnificat”.

Po liturgii uczestnicy udali przed Pomnik Orląt Przemyskich. po drodze złożyli kwiaty przy popiersiu i tablicy poświęconych marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

Po odśpiewaniu hymnu narodowego i przemówieniach, został odczytany apel pamięci, żołnierze oddali salwę honorową, a chętni złożyli kwiaty.

Po zakończeniu oficjalnej części przyszedł czas na śpiewanie pieśni patriotycznych prowadzone przez Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu. TPPiR zapewniło także dla uczestników uroczystości grochówkę i herbatę.

Dzisiejszego dnia działacze SLD, jak co roku, złożyli kwiaty na symbolicznym grobie Hermana Liebermana, posła z okresu dwudziestolecia wojennego, znanego w Przemyślu adwokata oraz działacza politycznego i społecznego.

Wśród imprez towarzyszących znalazły się: rajd pieszy „Śladami walk o Przemyśl 1918”, mistrzostwa Przemyśla w tenisie stołowym, koncert w bazylice archikatedralnej w ramach XXXII Przemyskiej Jesieni Muzycznej w wykonaniu połączonych chórów i orkiestry Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych i Towarzystwa Muzycznego w Przemyśl.

O na Zamku Kazimierzowskim 19.00 rozpocznie się koncert pieśni patriotycznych „Z pieśnią do niepodległości” prowadzony przez połączone chóry I Liceum Ogólnokształcącego i 5 Gimnazjum pod dyrekcją Piotra Szelążka.

3 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
a 94.40.44.230 11.11.2015
wspaniałe święto, a tak naprawdę Polacy to dumny naród
user
b 82.113.121.48 12.11.2015

Ta akurat. Co w tym "święcie" wspaniałego? No chyba że jest wolny dzień. Dumny naród? Z czego? Może raczej durny i dający się dymać

user
wega 94.40.44.230 12.11.2015

b nigdy tego nie zrozumiesz oj nigdy ale tak ma być i koniec...

nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium