Życie Podkarpackie nr 17/2018 Życie Podkarpackie nr 17/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 115/2018, Środa 25 kwietnia 2018 r., Marka i Jarosława
Opublikowano
Jarosław, Lubaczów, Przeworsk, Przemyśl, Region
Co, gdzie, kiedy 11 listopada
Organizatorzy obchodów Narodowego Święta Niepodległości zapraszają na uroczystości poświęcone 97. rocznicy odzyskania przez Polskę suwerenności i niezależności po 123 latach zaborów. Program obchodów w głównych miastach regionu nieco się różni, ale zawsze towarzyszy mu oddanie hołdu walczącym o wolność kraju. Często z ceremoniałem wojskowym.
fot. zbiory własne

Dwudniowe obchody Święta Niepodległości w Przemyślu


Prezydent Przemyśla, tutejsza rada miejska oraz dowództwo garnizonu Przemyśl zapraszają do udziału w uroczystościach Święta Niepodległości.

10 bm.

o g. 10
msza święta w intencji śp. Kazimierza Schallera i Marii Schaller z okazji przekazania ich grobów pod opiekę młodzieży II Liceum Ogólnokształcącego i Jednostki Strzeleckiej 2009 (kościół garnizonowy, ul. Słowackiego),
g.
 12 uroczystość przekazania grobów na Cmentarzu Głównym (pole 17),
g.
13 złożenie kwiatów na grobach Orląt Przemyskich, Władysława Kramarza, Ireny Benszówny, Legionistów i Nieznanego Żołnierza (Cmentarz Główny),
g. 17 apel przy pomniku Orląt Przemyskich z okazji święta Hufca Ziemi Przemyskiej,
g. 19 recital fortepianowy Adama Wodnickiego (Zamek Kazimierzowski – impreza biletowana).

11 bm., 

g. 10
 msza święta w intencji ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych, kompanii honorowej Wojska Polskiego, orkiestry i chóru „Magnificat” (bazylika archikatedralna). Po jej zakończeniu przemarsz przed pomnik Orląt Przemyskich, w trakcie przemarszu złożenie kwiatów przy popiersiu i tablicy poświęconych marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

11 bm. – imprezy towarzyszące

g. 9 rajd pieszy „Śladami walk o Przemyśl 1918” (zbiórka przy Pomniku Orląt Przemyskich),
g. 10 – mistrzostwa Przemyśla w tenisie stołowym z okazji Święta Niepodległości (Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji – zapisy od g. 9),
g.
16 – koncert w ramach XXXII Przemyskiej Jesieni Muzycznej w wykonaniu połączonych chórów i orkiestry Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych i Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu (bazylika archikatedralna – wstęp wolny),
g.
19 „Z pieśnią do niepodległości” – koncert i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych prowadzone przez połączone chóry I Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum nr 5 pod dyr. Piotra Szelążka (Zamek Kazimierzowski).

Bogaty program obchodów Święta Niepodległości w Lubaczowie


O g. 9.50 spod ratusza wyruszy przemarsz ulicami miasta przed pomnik Niepodległości. Tam zaplanowano odegranie hymnu państwowego, okolicznościowe wystąpienia, odznaczenia Krzyżem Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej oraz Kombatanckim Krzyżem Pamiątkowym, odsłonięcie nowej pamiątkowej tablicy na pomniku Niepodległości oraz złożenie wiązanek kwiatów. O 10.30 Teatr Dziecięcy Lentylki oraz sekcja wokalna Miejskiego Domu Kultury przedstawią montaż słowno-muzyczny.

O g. 11 w konkatedrze rozpocznie się msza święta w intencji ojczyzny. O 12.30 w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca posadzenie Dębów Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, ufundowana przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej i Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Lubaczowie.

O g. 17 w sali widowiskowej MDK rozpocznie się koncert patriotyczny „Przystanek Niepodległość”. Wystąpią: Ewa Szlachcic (śpiew), Piotr Bogutyn (gitara akustyczna), Dominik Dudzik (kontrabas, pianino).

Uroczyście i sportowo w Jarosławiu


Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Jarosławiu organizują wspólnie burmistrz miasta i starosta jarosławski. Uroczystości patriotyczne rozpoczną się 11 listopada, o g. 16 mszą św. w jarosławskiej Kolegiacie pw. Bożego Ciała. Przed eucharystią wystąpi Reprezentacyjny Chór Mieszany „Jarosław”. O g. 17 zaplanowano przemarsz na Rynek. Uroczystości pod tablicą upamiętniającą na ratuszu rozpoczną się o 17.15, od wciągnięcia flagi państwowej na maszt. Oprawę muzyczną zapewni orkiestra wojskowa z Rzeszowa. W programie uroczystości Apel Poległych z salwą honorową oraz złożenie kwiatów. W poniedziałek w ramach obchodów narodowego święta odbędą się otwarte Mistrzostwa Jarosławia w Badmintonie o Nagrodę Burmistrza Miasta. 11 listopada, o g. 9 rozpocznie się w hali sportowej MOSiR XV Halowy Turniej Piłki Nożnej Służb Mundurowych o Puchar Burmistrza Miasta Jarosławia.

Święto Niepodległości w Przeworsku


Zbiórką pocztów sztandarowych i uczestników uroczystości przed siedzibą urzędu miasta i starostwa powiatowego rozpoczną się obchody Narodowego Święta Niepodległości w Przeworsku. O g. 9 zebrani przemaszerują do bazyliki pw. Ducha Świętego. Tam o 9.15 zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny ze ślubowaniem kadetów miejscowego Liceum Służb Mundurowych. Po eucharystii, około 10.30, uczestnicy przejdą pod znajdującą się na Rynku tablicę upamiętniającą Cud nad Wisłą. Złożą tam kwiaty.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 17/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium