Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 171/2018, Środa 20 czerwca 2018 r., Bogny i Florentyny
Opublikowano
Przemyśl
Dwudniowe obchody święta Niepodległości w Przemyślu [PROGRAM]
Prezydent Przemyśla, tutejsza Rada Miejska oraz dowództwo garnizonu Przemyśl zapraszają do udziału w uroczystościach z okazji środowego święta Niepodległości.
fot. zbiory własne
Główne uroczystości odbędą się przed pomnikiem Orląt Przemyskich.
10 bm. o godz. 10 msza święta w intencji śp. Kazimierza Schallera i Marii Schaller z okazji przekazania ich grobów pod opiekę młodzieży II Liceum Ogólnokształcącego i Jednostki Strzeleckiej 2009 (kościół garnizonowy, ul. Słowackiego), godz. 12 uroczystość przekazania grobów na Cmentarzu Głównym (pole 17), godz. 13 złożenie kwiatów na grobach Orląt Przemyskich, Władysława Kramarza, Ireny Benszówny, Legionistów i Nieznanego Żołnierza (Cmentarz Główny), godz. 17 apel przy pomniku Orląt Przemyskich z okazji święta Hufca Ziemi Przemyskiej, godz. 19 recital fortepianowy Adama Wodnickiego (Zamek Kazimierzowski – impreza biletowana).

11 bm. o godz. 10  msza święta w intencji ojczyzny z udziałem, pocztów sztandarowych, kompanii honorowej Wojska Polskiego, orkiestry i chóru „Magnificat” (bazylika archikatedralna). Po jej zakończeniu przemarsz przed pomnik Orląt Przemyskich, w trakcie przemarszu złożenie kwiatów przy popiersiu i tablicy poświęconych marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

11 bm. o godz. 9 rajd pieszy „Śladami walk o Przemyśl 1918” (zbiórka przy Pomniku Orląt Przemyskich), godz. 10 mistrzostwa Przemyśla w tenisie stołowym z okazji święta Niepodległości (Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji – zapisy od 9), godz. 16 koncert w ramach XXXII Przemyskiej Jesieni Muzycznej w wykonaniu połączonych chórów i orkiestry Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych i Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu (bazylika archikatedralna – wstęp wolny), godz. 19 „Z pieśnią do niepodległości” – koncert i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych prowadzone przez połączone chóry I Liceum Ogólnokształcącego i 5 Gimnazjum pod dyr. Piotra Szelążka (Zamek Kazimierzowski).
5 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Maria Podhajska 5.172.233.210 09.11.2015

Miło czytać o mojej długoletniej nauczycielce muzyki dr Marii Schaller i Jej poległym bracie Kazimierzu.Pani dr była człowiekiem niezwykłym, życie poświęciła swoim uczniom i umiłowaniu muzyki. Należy się więc Jej duży szacunek choćby przez opiekę nad rodzinnym grobowcem i wspomnienia o Niej .Cześć Jej pamięci !

user
ska 178.37.21.35 09.11.2015

Wszyscy wywieśmy biało-czerwone flagi, przejdźmy przez nasz polski Przemyśl i cieszmy się z tego ze żyjemy  w wolnej Polsce.

user
Hosanna 89.204.130.142 10.11.2015

Polska była tak naprawdę wolna w tzw. okresie "międzywojennym". Raptem 21 lat. Czy nasz Przemyśl jest naprawdę polski? W pewnym sensie tak ,ale też nie zupełnie. Jest tylko pod polską jurysdykcją i od XV (piętnastego) wieku z przerwami na aż trzy rozbiory-zabory pod władaniem Polski. Długo to to nie jest jak by tak policzyć dokładnie. Podobnie jak Prusy Wschodnie, Śląsk i inne "po Niemieckie" tzw. "Ziemie Odzyskane" raptem dopiero od 1945 roku z pospalszczanymi z niemieckiego nazwami zawierającymi ą,ę,ś,ć,ł, ż,rz,ź,sz,cz, itp. Nieważne. Co tam dwa dni! Świętujcie nawet i trzy!!! Polska jest dzisiaj i tak większa niż za Mieszka I (pierwszego) który jak się okazuje jest z pochodzenia...??? WIKINGIEM !!! Pewien biskup się nie chce zgodzić na badania DNA szczątków itp. bo podważyło by to i wywróciło do góry nogami KIT wciskany przeciętnemu Kowalskiemu który nawet nie wie że tzw. "orzeł biały" to tak naprawdę jastrząb z rodziny orłanów i wcale nawet nie jest biały;)

user
ska 178.37.50.115 08:34:52 11-11-2015

,,Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie poznałem internetu " Stanisław Lem

user
agatajas 86.160.4.74 03.03.2016

Dajcie spokój z tymi dwudniowymi obchodami, przepadną mi korepetycje z matematyki online na stronie Preply jak będzie tyle wolnego http://matfiz24.pl/ciekawe-zrodla-do-nauki-matematyki-z-domu

nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium