Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 144/2018, Czwartek 24 maja 2018 r., Joanny i Zuzanny
Opublikowano
Przemyśl, Rzeszów Jasionka
Ukrainiec i Litwinka zatrzymani na lotnisku w Jasionce
Próbę nielegalnego przekroczenia granicy udaremnili funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Zatrzymali 29-letniego Ukraińca i jego 42-letnią partnerkę.
fot. archiwum BOSG
Strażnicy graniczni szybko odkryli fałszerstwo dokumentów.

– 29-latek zgłosił się w lotniczym przejściu granicznym Rzeszów – Jasionka do odprawy na wylot do Londynu – poinformowała dzisiaj, 29 bm. straszy chorąży Anna Michalska z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu. – Okazał rumuński paszport. Funkcjonariusze szybko ustalili, że dokument jest fałszywy. Mężczyzna przyznał się, że rzeczywiście posłużył się podrobionym dokumentem, a jego oryginalny paszport aktualnie znajduje się w bagażu jego partnerki Litwinki, która tym samym rejsem miała lecieć do Londynu. Strażnicy graniczni w bagażu kobiety znaleźli autentyczny paszport potwierdzający tożsamość Ukraińca, dodatkowo znaleźli w nim przerobiony rumuński dowód osobisty zawierający fotografię zatrzymanego cudzoziemca oraz 20 paczek papierosów bez polskich skarbowych znaków akcyzy – informuje.

Ukrainiec przyznał się, że za wyrobienie rumuńskiego paszportu, dowodu osobistego oraz prawa jazdy zapłacił 2200 euro mężczyźnie poznanemu na Ukrainie przez internet. Postawiono mu zarzut fałszerstwa dokumentów oraz usiłowania nielegalnego przekroczenia granicy. Litwinka odpowie za pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy. Oboje dobrowolnie poddali się karze grzywny. Ponadto komendant placówki SG w Rzeszowie - Jasionce wydał obywatelowi Ukrainy decyzję o zobowiązaniu do powrotu z jednoczesnym zakazem wjazdu na teren Polski przez okres 1 roku. Z miejsca został przetransportowany na polsko-ukraińskie przejście graniczne w Medyce.

– Wobec Litwinki skierowano dodatkowo do Sądu Rejonowego w Rzeszowie akt oskarżenia z związku z popełnieniem przestępstwa karno - skarbowego. Po zakończeniu czynności procesowych kobiecie zezwolono na kontynuowanie podróży do Wielkiej Brytanii – kończy st. chorąży Michalska.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium