Życie Podkarpackie nr 30/2020 Życie Podkarpackie nr 30/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 217/2020, Wtorek 4 sierpnia 2020 r., Dominika i Protazego
Opublikowano
Przemyśl
Fuzja Szpitala Miejskiego z przychodnią kolejową
– Byliśmy na pogrzebie. To koniec – w tych słowach pracownicy Obwodu Lecznictwa Kolejowego SP ZOZ w Przemyślu podsumowali dzisiejszą, 28 bm. decyzję radnych o połączeniu ich placówki z tutejszym Szpitalem Miejskim. Uchwała w tej sprawie zapadła kilka minut po godzinie 18 podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej.
Podczas środowej sesji 11 radnych poparło projekt uchwały połączenia Szpitala Miejskiego z Obwodem Lecznictwa Kolejowego SP ZOZ w Przemyślu.
fot. zbiory własne
Podczas środowej sesji 11 radnych poparło projekt uchwały połączenia Szpitala Miejskiego z Obwodem Lecznictwa Kolejowego SP ZOZ w Przemyślu.

Za przyjęciem uchwały opowiedziało się 11 radnych (radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Porozumienia dla Przemyśla), przeciw było 5 (radni Platformy Obywatelskiej), od głosu wstrzymali się 2 radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Z głosowania wyłączył się radny Wiesław Morawski.

Zamiar połączenia placówek to efekt pomysłu, który zrodził się na początku roku. Wówczas przemyscy radni wyrazili chęć połączenia podległego samorządowi Przemyśla miejscowego Szpitala Miejskiego z zarządzanym przez marszałka województwa podkarpackiego Wojewódzkim Szpitalem im. Św. Ojca Pio w Przemyślu. Analogiczną uchwałę podjęli także radni wojewódzcy. W toku prac do pierwotnego planu wprowadzono korekty. Ostateczny kształt nadała mu podjęła dzisiaj uchwała, która przewiduje fuzję Szpitala Miejskiego z Obwodem Lecznictwa Kolejowego SP ZOZ. Dopiero w dalszej kolejności nowy podmiot ma połączyć się ze szpitalem rangi wojewódzkiej.

"Proponowana korekta projektu jako forma przejściowa połączenia posiada istotną przewagę nad rozwiązaniem pierwotnym. Należy jednak uwzględnić fakt, że modelem docelowym jest funkcjonowania do dwóch lat jednego szpitala wojewódzkiego w Przemyślu" – napisano w uzasadnieniu uchwały.

– Byliśmy na pogrzebie. To koniec – stwierdzili pracownicy Obwodu Lecznictwa Kolejowego SP ZOZ, których niewielka grupa przysłuchiwała się wieczornym obradom radnych.

11 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
kuku 178.43.125.3 28.10.2015


i po ptakach!

user
kasander 31.183.226.249 28.10.2015

Wiadomo było że w momencie likwidacji kilkunastu dużych jednostek wojskowych (brygada OT, pib, dwa pułki kolejowe, brygada WOP, Krówniki, pułk pplot, pułk czołgów i inne) w Przemyślu i Żurawicy oraz w sytuacji zmiany wroga z zachodniego na wschodni - szpital wojskowy (nazywany teraz miejskim) stracił rację bytu. Kto uważał inaczej albo łudził się nadzieją był głupi. To nie komuna lecz kapitalizm  teraz obowiązuje.


Podobna sytuacja miała miejsce na arenie kolejowej. Nie ma już potężnego węzła przeładunkowego Przemyśl-Żurawica- Medyka, a kolej regionalna chodzi tylko dwa razy w  tygodniu a w nocy dworzec nawet nie jest czynny jak

na jakieś pipidówie.

W tej sytuacji żadne miasto nie mogłoby pozwolić sobie na funkcjonowanie tylu placówek służby zdrowia dublujących się.

Jedyne rozsądne rozwiązanie to stworzyć jeden z prawdziwego zdarzenia szpital, jedną porządną przychodnię.

Wszystkim wyjdzie to na dobre.

Przede wszystkim pacjentom i budżetowi. Warunek jest jeden  - nie mogą za zarządzanie takimi placówkami medycznymi brać się pociotki i znajomi królika z racji przynależności partyjnej - lecz profesjonaliści, wyłonieni uczciwie, najlepsi z najlepszych.


user
Sanitariusz 31.183.216.198 08:39:42 29-10-2015

Oczywiście ci najlepsi z najlepszych to bedą ci POPiSOWI absolwenci  POPiSowskich uczelni przemyskich renomowanych w powiecie  i pobliskich wsiach dla wydawania pseudodyplomów i tytułów doktoranckich więc tez bedą zarzadzac doktorami w szpitalach i placówkach zdrowia  bo takie tytuły posiada juz wiekszość  choć nie są lekarzami

user
kuku 185.38.224.2 10:58:10 30-10-2015
Myślisz starymi kategoriami. Owszem nasta;piły zmiany w PKP i w samym Szpitalu Miejskim, lecz nie zapominaj, że dużo jest  emerytów kolejowych ,którzy się leczą w OLK , zwykłych  "cywili".
Ponadto ta Przychodnia OLK została również zbudowana ze składek kolejarzy.
A dodatkowo zobacz sobie na internet  taka sama Przychodnia jest  w Rzeszowie i również podlega pod Urząd Marszałkowski. I dlaczego tam tego nie zrobili?
Ponadto sam fakt włączenia Przychodni rentownej czytaj niezadłużonej Przychodni do generującego permamentnie Szpitala Miejskiego ( w tej chwili ma ok. 5 mln strat !) to istny  majstersztyk i cud ekonomii. Ale cóż  z problemem władze miejskie jak i Sejmiku uporały się w iście ekspresowym  tempie. Bali się aby ludzie nie zmienili opcji przed wyborami?!
Więc nie siej proszę propagandy. Pozdrawiam.
user
Dzielny pacjent 83.18.50.106 13:03:08 05-11-2015

Do Kasandra. 

Wypowiadasz się, a mało wiesz. Zlikwidowano wiele jak piszesz, ale ludzie zostali i chcą się leczyć. Wszyscy mówią o dublujących się poradniach, lecz do każdej jest spora kolejka. Jak będzie jedna poradnia, to jaka będzie kolejka? Owszem szpital powinien być jeden dobry, ale co ma do tego przychodnia kolejowa? Wciągnięto własnie porządną jednostkę do zadłużonego wora, zapewniając "świetlaną" przyszłość z milionowymi długami na starcie. Wszystko co dobre trzeba zniszczyć, a ludzi wysłać na bruk. Taka jest polityka władz miasta i województwa. Prezydent i Rada Miasta pozbyli się wreszcie strupa jakim był Szpital Miejski.
A Ty Kasandrze już zajmuj kolejkę do lekarza, albo najlepiej wykup miejsce na cmentarzu, bo możesz nie doczekać wizyty.

user
frog 83.14.9.5 29.10.2015

Skoro tylko niewielka grupa pracowników była na obradach to nie ma kogo i czego żałować.Co na to przemyska Solidarność?

user
kuku 83.31.124.4 18:36:14 29-10-2015

Solidarność - jaka solidarność ? Z kim ?

user
kuku 83.31.124.4 18:38:30 29-10-2015

Nie przesadzasz z tym : " Skoro tylko niewielka grupa pracowników była na obradach to nie ma kogo i czego żałować".

A może gdyby to  Ciebie dotyczyło osobiście  to też nie było kogo ani czego żałować ?

user
kuku 185.38.224.2 29.10.2015

W związku z tym, że partie Platforma Obywatelska jak i Prawo i Sprawiedliwość deklarowały się jako partie głoszące hasła ochrony pracowników przed zwolnieniami a rozpoczęty już  właśnie  za poparciem członków obu partii proces łączenia rentownej  placówki medycznej z nierentownym Szpitalem jest dowodem  na to, że  deklaracje te nie mają pokrycia w rzeczywistości.

 

Decydenci, którzy parli do połączenia placówek medycznych są przekonani, że Przychodnia Kolejowa  będzie cudownym lekarstwem? na uwolnienie Szpitala od problemów finansowych.

Nic z tego !

Zlikwidowana Przychodnia „obdarowana” długami  popadnie w kłopoty finansowe.

 

Jedyny wniosek jaki się nasuwa po tych "konsultacjach" ? to taki, że dzięki Przychodni wzrośnie wartość majątku trwałego niezbędna do zaciągnięcia pod zastaw naszego majątku kredytów, które będą nie do spłacenia!

A gdy nie będzie możliwości spłacenia zaciągniętych zobowiązań finansowych – majątek Przychodni będzie sprzedany innym chętnym podmiotom a Przychodnia  zlikwidowana.

Dotychczasowe działania zarządców Szpitala nie były efektywne i nie przyniosły pożądanych efektów w ratowaniu tej  placówki medycznej.


user
Mieszkaniec Przemyśla i województwa 83.18.50.106 05.11.2015

Chcę tylko zapytać:

 dlaczego władze Przemyśla i Marszałek Ortyl nie liczą się z głosem swoich wyborców? Złożyliśmy ponad 3 tys. podpisów sprzeciwiających się temu połączeniu. Kto odpowie na moje pytanie?

user
kuku 185.38.224.2 07:21:31 06-11-2015

Nikt , nie odpowie . Bo po co ? Prowadzą dialog ale między  sobą. A społeczeństwo  można zignorować. A co najlepsze robią to miejscowi politycy tu stąd z Przemyśla. Wiadomo o kogo chodzi.

nr 30/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium