Życie Podkarpackie nr 48/2016 Życie Podkarpackie nr 48/2016

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 338/2016, Sobota 3 grudnia 2016 r., Franciszka i Ksawerego
Opublikowano
Przemyśl
2-letni Dominik będzie widział, warunkiem jest operacja wzroku. Potrzeba 60 tys. zł
Pięć procent szans na przeżycie dawali lekarze Dominikowi tuż po urodzeniu. Chłopczyk jednak pokonał sepsę i inne choroby. Teraz wymaga operacji, która uratuje jego wzrok. Jej przeprowadzenia podjęli się specjaliści w Stanach Zjednoczonych.
fot. Paweł Bugira
Dominik przeszedł w swoim życiu wiele, ale trzyma się dzielnie. Operacja pozwoli mu normalnie widzieć.

Dominik Barnaś urodził się jako wcześniak w 23. tygodniu życia. Ważył zaledwie 720 gramów. Jego stan był fatalny, a rokowania lekarzy nikłe. – Dawali mu pięć procent szans na przeżycie – mówi Kamila Szpakowska, mama chłopca.

Uciekł śmierci

Niewydolność oddechowa, zapalenie płuc, niedokrwistość – to tylko niektóre z rozpoznanych tuż po urodzeniu dolegliwości. W pierwszych dniach życia doszła do tego sepsa gronkowcowa. Zwalczył jednak chorobę. Pięć miesięcy spędził w inkubatorze, przez rok miał założoną stomię jelitową. Przeszedł także krwawienie dokomorowe wewnątrzczaszkowe. Ma za sobą kilka operacji, podczas jednej z nich konieczna była reanimacja. – Uciekł śmierci kilka razy. Aż mnie ciarki przechodzą, gdy sobie przypominam – opowiada pani Agnieszka, babcia chłopca.

Dominik dzielnie walczył o każdą chwilę życia. Razem z nim lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka i rodzina. Przez ponad rok przechodził rehabilitację, która dała wspaniałe efekty. – Gdy go odebraliśmy ze szpitala, był jak kłoda – wspomina pani Agnieszka. Dzisiaj Dominik biega, jest aktywnym, małym dzieckiem. Cierpi wprawdzie na wadę słuchu, ale z nią nic się nie da zrobić. Jest korygowana za pomocą aparatu. 

Najważniejsze jest uratowanie wzroku

Teraz najważniejsze jest uratowanie wzroku. Chłopczyk przechodził tlenoterapię, która spowodowała retinopatię wcześniaczą i odwarstwienie siatkówki w oczach. Z tego powodu przeszedł trzy operacje jej przyklejenia. – Oczy są zdrowe, natomiast przyklejanie siatkówki wiąże się z tym, że w miejscu łączenia powstają blizny. I teraz te blizny zasłaniają mu pole widzenia. To tak jakby miał coś przyklejone do oka – tłumaczy pani Agnieszka. – Może ktoś powiedzieć, że tamte operacje zepsuto, ale gdyby nie one, Dominik byłby dziś nieodwracalnie niewidomy – dodaje.

Na jedno oko Dominik praktycznie nie widzi, na drugie widzi bardzo słabo. Rodzina znalazła w Katowicach specjalistę, który współpracuje z kliniką w Stanach Zjednoczonych. Po konsultacjach chłopiec został zakwalifikowany na zabieg. – Lekarze dają gwarancję, że będzie po nim widział.

Operację wyceniono na 17 tysięcy dolarów, do tego należy doliczyć bilety lotnicze i koszt pobytu. – Przeliczając na złotówki, potrzeba przynajmniej 60 tysięcy – mówi mama chłopca. – Liczy się każda, choćby najmniejsza pomoc. Wierzę w ludzką dobroć – dodaje. 

Aby pomóc Dominikowi, można dokonać wpłaty na konto Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, ul. Łomiańska 5, 01 – 685 Warszawa, nr konta: 15 1060 0076 0000 3310 0018 2615, tytułem: 25256 Barnaś Dominik – darowizna na pomoc i ochronę zdrowia. Można również przekazać 1 procent podatku. KRS 0000037904, cel szczegółowy: 25256 Barnaś Dominik.

32 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
KMWTW 92.111.198.137 31.01.2015
POMAGAĆ CHLOPAKOWI, MAMA ZLA ALE DZIECKO DOBRE POMAGAAC! 
user
Amor 82.160.131.130 31.01.2015

A dlaczego mama zła????

user
Barbara 83.31.187.86 31.01.2015

Nie piszcie o mamie, ratujmy dziecko, które dzięki pomocy ludzkiej będzie oglądało świat. Sama dałam pieniądze na Dominika, teraz proszę znajomych, sąsiadów i innych ludzi dobrego serca. Niech każdy wyobrazi sobie, że nie widzi tego pięknego świata. Kwota 60 tys. to dla nas wszystkich niewiele, ale jakie serce ukażemy maluchowi. dzięki nam będzie widział. Pomagajmy wszyscy Dominikowi.

user
abcdefgh 83.31.196.151 31.01.2015

No wlasnie dziecko nie jest niczemu winne.  Szkoda tylko ,ze niektore kobiety w ciazy nadużywajnaduzywaja roznych substancji, i nie myslą o tych malych istotkach ktore noszą w swym łonie i same je krzywdzą  i w rezultacie mamy chore wczesniaki ktore cierpią przez glupote swoich matek.. Szkoda chlopca, trzeba pomagac wszytskim dziciom aprzede wszytstkim tym najbardziej potrzebujacym. A  mamie zycze nie tylko zdrowego synka ale takze tego zeby pieniazki ktore wydaje na glupoty zaczela odkladac na wlasne dziecko, bo co najmniej zenujace jest prosic kogos o pomoc jak sie pije wina gdzies po krzakach z najgorszymi... Dzieci są najwazniejsze!!!! Wszytskiego dobrego dla dzieciatka i rozumu  dla mamy!

user
lisssssssssek 94.40.76.5 31.01.2015

Szkoda tylko tego dzieciątka , ono niczego nie jest winne . Tylko Matka dlaczego chodzi po nocach z jakimiś małolatami zamiast zająć się własnym dzieckiem ! .  Pomagajmy  dla Dominika

user
kamila 31.182.91.92 31.01.2015

jak nie wiecie to nie gadajcie glupot ! Jakie wino i jakie srodki naduzywalam ?! co wyscie na,mozg upadli ? Nie widzieliscie wiec nir gadajcie farmazonow

user
visssss 217.29.101.211 15:55:15 09-04-2015

Codziennie widzialam jak za garazami stala z jakimis typkami i dziecko tez tam z nia bylo...nie wazne czy mroz czy pozna godzina to nieodpowiedzialna gowniara ktora skrzywdzila to malenstwo!

user
-.- 37.248.255.230 31.01.2015

Co wy mozecie o tej dziewczynie wiedziec ze dajecie takie zalosne komentarze ? to jest poprostu dziecinne w dupie byliscie i gowno widzieliscie to ze ty waliles wino z kims po krzakach to nie znaczy ze ona tak robila... roznie w zyciu bywa rozne dzieci sie rodza i to nie znaczy odrazu ze cos zarzywala kurwa ogarnijcie sie....

user
kumaty 79.139.105.171 31.01.2015

Akurat mieszkam w tym bloku co "matka" i niejedno się widziało... ale tak jak mówicie dziecko nie jest niczemu winne...

user
hwdp 31.182.91.92 01.02.2015

a ty kumaty popatrz sie na siebie i swoje zycie a nie czyims sie interesujesz !! Ludzie lubia wpierdalac nos tam gdzie nie trzeba !!

user
Barbara 80.55.78.122 01.02.2015

Pozdrowienia dla wszystkich, którzy chcą pomóc Dominikowi. Tych pieniędzy nie dostanie matka, tylko fundacja zapłaci za zabieg z pieniążków które uzbieramy. Maluch nie jest winny, ale za to jak dzielnie walczył o życie. Dzięki nam będzie oglądał świat i wiedział, że to za pomocą ludzi, którzy jeszcze mają OGROMNE SERCA takie jak Wy wszyscy, którzy Go wspieracie.

user
Karol 31.182.84.244 01.02.2015

Dziwna kwota 60.000 zł ???

Wiem dokładnie że w Monachium można zrobić taka operację za ok. 1500 euro x 2 oczka = ok. 6.000 zł

Pytam czyja to sprawka ? i taką kwotę ktoś chce skubnąć a my mamy wierzyć jej mamie i KOMU

user
idioci z was 31.182.91.92 01.02.2015
wszyscy sie dziewczyny czepiacie...kazdy popelnia bledy z nas...a wy pilnujcie swoich tylkow a nie czyis ! Swojego zycie nie macie ze czyimis sie interesujecie ? swoich bledow nie umiecie dostrzec a czyjes wytykacie !
user
czika 94.40.76.5 01.02.2015

Pomagajmy Małemu a , nie wytykacie matkę !! .  Zajmijcie się swoim życiem a nie cudzym . bez POZDROWIEŃ! .

user
Idioci z was 31.182.91.92 01.02.2015

swiete slowa CZIKA  :-)

user
pawel 178.43.94.180 01.02.2015

prawda boli jak widac.

ale dziecku trzeba pomuc.

user
S!wA 94.254.145.198 01.02.2015

mały mamy sobie nie wybrał! I nie można odbierać mu szansy przez to że ona jest nieodpowiedzialna!! Tym bardziej trzeba dzieciakowi POMOC żeby w przyszłości miał lepsze życie!!

user
czika. 94.40.76.5 01.02.2015

Wasze komentarze są naprawdę nie zbędne aby komentować kogoś :) chcecie pomóc to pomóżcie a nie piszecie takie rzeczy  gdzie każdy czyta o tym :) Macie coś do kamili to jej to w oczy powiedzcie a nie na takim forum !! . :]  a dla Dominisia życzę dużo zdrówka. :*
mój mały dzielny bohater . <3 . 

user
-.- 37.152.19.207 01.02.2015

żałośni jestescie dokladnie po co wpierdalacie sie w czyjes zycie ? tylko kolo dupy potraficie robic ty kurwa kumaty skoro mieszkasz w jej bloku to zejdz i jej to powiedz. internetowi napinacze !

user
kumaty 79.139.105.171 01.02.2015

Już wiele razy dostała pocisk... Nie tylko za to ;-)

user
Wyrozumiały;... 79.185.174.176 03.02.2015

Hm jesteście wszyscy poganami z patologicznych rodzin,pomocy potrzebuje chłopiec ?więc pomagajcie!!! a nie obrażacie godności matki ,matka was interesuje nie róbcie sensacji, przyznam że ładna kobieta zagubiła się w swoim życiu .

user
idioci z was 31.182.91.92 03.02.2015

niestety ludzi interesuje co robi matka niz pomoc dla dziecka...niektorzy nie maja wlasnego zycia wiec interesuja sie czyims -.-

user
budda 213.162.68.240 03.02.2015

Mamuśka daj swoj numer :D 

user
Majka 81.190.174.36 03.02.2015

kto z Was szanowni komentujący jest bez winy/bez grzechu - niech pierwszy rzuci kamieniem... Nie ten jest katolikiem kto tylko chodzi do kościoła... bo analogicznie -  jak  wejdę  do garażu  nie jestem automatycznie samochodem!!!! to tyle pod rozwagę...A maluszkowi trzeba pomóc! pieniądze wpłacane na konto fundacji będą właściwie wykorzystane i oby udało się zebrać potrzebną kwotę ! Dziś takiej pomocy oczekuje mały Dominik, a jutro może to być każdy z Was/nas...

user
nick 31.182.91.92 03.02.2015

a skad wy wgl wiecie co ona robi ? Co was to kurwa tak interesuje ?! Swojego zycia nie macie i w cudze sie wpierdalacie !!! pojeby z was !!!

user
nick 31.182.91.92 04.02.2015

ja wiem ze z innej przyczyny Dominik sie urodzil szybciej a nie matke oskarzacie !!! Wy jestescie popierdoleni !!! Na swoj tylek sie popatrzcie a nie caly czas ja o cos oskarzacie !!!

user
Barbara 80.55.78.122 05.02.2015

Zastanówcie się, kto z Was pomógł i w jaki sposób?

user
... 31.182.83.230 16.02.2015

Widze ze wy dziewczynie nie dacie spokoju i bedziecie ja wytykac...co was tak interesuje jej zycie ? Nie macie innego zajecia?

Popatrzcie sie na siebie i na swoje bledy a nie non stop ja komentujecie itp. Akcja jest zrobiona dla dzieciatka a nie o komentowaniu czyjegos zycia !!!

user
Śliwka 94.40.75.10 01.03.2015
Dominikowi trzeba pomóc. A jaka jest Kamilka to już każdy wie jak i na STARYM MIEŚCIE tak i na zasaniu...... .. ... 
user
Sowa 192.0.213.84 10.03.2015

No i po co te spiny? Ta fundacja przeznaczona jest na chorego Dominika który przeżył tak dużo operacji, ledwo chłopczyk widzi, pokażcie trochę godności i szacunku bo mama wcale nie jest niczemu winna, kazdy z was powinien zapewnić jej ugodę, wspierać ją i podnosić na duchu, ona ma chore dziecko które naprawde potrzebuje naszej pomocy. Pomagajmy wszyscy Dominikowi bo dzięki nam w przyszłości będzie mógł oglądać ten świat! 

user
doma 82.1.109.217 18.12.2015

G

user
doma 82.1.109.217 18.12.2015

Czytajac Waszych komentarzy jestem w szoku. Czy Wy macie problem z czytaniem ? Naglowek ma tresc ,,2-letni Dominik będzie widział, warunkiem jest operacja wzroku. Potrzeba 60 tys. zł", wiec nie rozumiem dlaczego komentujecie jego matke. Dziecko nigdy niczemu nie jest winne, I to nie Ono wybiera w jakiej rodzinie sie urodzilo... Zaczeliscie wypisywac na jej temat jaka to Ona nie jest , ale nikt nie napisal gdzie jest ojciec dziecka ? Gdyby ja dziecko nie interesowalo tylko tak jak nie ktorzy pisali (ze Ona robilo to I tam z tym I z tym ), czyli wg mnie bym to okreslila prowadzila zycie rozrywkowe, to by miala gdzies dziecko I mogla oddac. Ale z tego co widac jest z nim kocha go i na pewno dla niej jak i dla kazdego kto ma dobre serce jest wazne , aby Dominik wyzdrowial. Nie kazdy jest idealny i popelnia bledy. To jest mloda dziewczyna , ktora mogla sie w zyciu pogubic jak kazdy. Wiec nie oceniajmy kogos po tym co robi ,ale kto jak jest dla osoby najblizszej ktora sie kocha. I wiem o tym , ze Ona by zycie mogla oddac , aby Dominik zaczal widziec. Kazdy ma swoj sposob reagowania na dane rzeczy, ale nie mozemy odrazu kazdego skreslac , bo komus w zyciu nie idzie idealnie, bo tak na prawde nie kazdy jest z Nas idealny.  Jezeli nawet Ona cos robi zlego to jest jej indywidualna sprawa i to Ona kiedys bedzie zalowala swojego czynu. Dodam jeszcze , ze to na pewno nie jest wina jej ze Dominik ma wade wzrokowa , poniewaz to jest wada wrodzona genetycznie i kazdej matce moze przydazyc sie cos takiego. Wiec prosze Was pilnujcie swojego zycia , a nie interesujcie sie innymi, Jezeli nie chcecie pomoc to nie wypowiadajcie sie na ten temat , bo szkoda Waszego czasu , a jezeli juz tak bardzo interesuje Was jej zycie prywatne to popytajcie sie osobiscie Kamili o to , a nie wypisujecie te beznadziejne rzeczy na forum. :)))

nr 48/2016
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Prezenty z okazji mikołajek lub pod choinkę...
  • Kupuję on-line
  • Wynajduję w małych sklepikach lub centrach handlowych
  • Stawiam na bony podarunkowe
  • Sam tworzę