Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 148/2018, Poniedziałek 28 maja 2018 r., Augustyna i Jaromira
Opublikowano
Medyka
400 pijawek na granicy
Przemyt pijawek udaremnili celnicy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce.
fot. Izba Celna w Przemyślu
Pijawki szmuglowano w słoju.

– Zwierzęta, stosowane do zabiegów paramedycznych znajdowały się w bagażu kierującego pojazdem obywatela Ukrainy – poinformowała dzisiaj, 16 bm. Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Celnej w Przemyślu. – Pijawki „podróżowały” nielegalnie, bo bez specjalnego zezwolenia ministra środowiska. Przewożono je w 5-litrowy słoiku – dodaje.

Pijawki trafiły do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu, gdzie od kilku przekazywane są zwierzęta nielegalnie przewożone przez podkarpackie przejścia graniczne.

– Kierowca przewożący pijawki poniesie odpowiedzialność w związku z naruszeniem ustawy o ochronie przyrody – zapewnia Chabowska. – Jest to pierwszy w tym roku tak duży ich przemyt – informuje.

Celnicy zwracają szczególną uwagę nie tylko na kwestię naruszenia przepisów, ale i na aspekt bezpieczeństwa. Stosowanie w hirudoterapii pijawki pochodzących z nielegalnych połowów, a nie hodowane w izolowanych warunkach laboratoryjnych oraz żywione w kontrolowany sposób, zamiast zdrowia mogą spowodować komplikacje.

2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
mk 91.193.208.124 16.10.2015

" Stosowanie w hirudoterapii pijawki pochodzących z nielegalnych połowów, a nie hodowane w izolowanych warunkach laboratoryjnych oraz żywione w kontrolowany sposób, zamiast zdrowia mogą spowodować komplikacje."  BZDURA , ZWYKŁA   NADGORLIWOŚĆ.

user
opa 89.188.222.251 17.10.2015

A co z pijawkami z Wiejskiej?

nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium