Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 111/2018, Sobota 21 kwietnia 2018 r., Feliksa i Anzelma
Opublikowano
Jarosław, Przeworsk
Gmina Przeworsk wystąpi z uczestnictwa w MOF Jarosław – Przeworsk?
Taką decyzję podjął w lipcu ubiegłego roku wójt. Nowy gospodarz jeszcze raz przyjrzał się korzyściom płynącym z udziału projekcie i chociaż jeszcze się zastanawia, to najpewniej przy rezygnacji pozostanie.
fot. Beata Olejarka

MOF Jarosław – Przeworsk powstał pod koniec 2013 r. W jego skład wszedł Jarosław, Przeworsk oraz gminy Przeworsk i Pawłosiów. Został utworzony jako dostosowanie się do nowych zasad podziału dodatkowych unijnych pieniędzy, które w większym stopniu będą trafiać na zadania o charakterze regionalnym.

Na wspólne przedsięwzięcia w MOF Jarosław – Przeworsk przewidziano kilkadziesiąt milionów złotych. Są to pieniądze, które mogą dodatkowo wesprzeć inwestycje na tym terenie. Zadania muszą mieścić się w założeniach obszaru i powinny mieć wspólny charakter. 

Celem jest stworzenie jednolitego funkcjonalnie obszaru złożonego z kilku sąsiadujących samorządów.

Leszek Kisiel, burmistrz Przeworska zapewnia, że miasto nie ma zamiaru z MOF-u rezygnować. Przeciwnie, pozostaje w nim i przygotowuje się do wykorzystania możliwości, jakie obszar daje. – Chcemy jeszcze mocniej zaangażować się w projekt. Rozmawiałem już wstępnie z burmistrzem Jarosławia. Oni też nie myślą o wyjściu z obszaru – zapewnia L. Kisiel.

Natomiast gmina Przeworsk raczej do obszaru nie wróci. – Jeszcze przyglądamy się wszystkim kwestiom związanym z obszarem funkcjonalnym, ale raczej podtrzymamy stanowisko poprzedniego wójta. Pieniądze wydane na realizację zadań dotyczących obszaru spowodowałyby ich brak na inne projekty. Mieszkańcy potrzebują dróg, oświetlenia ulicznego, są inne potrzeby. Budżet już uchwaliliśmy uwzględniając w nim najważniejsze z punktu widzenia mieszkańców potrzeby. Na uczestnictwo w obszarze funkcjonalnym nas nie stać – wyjaśnia Daniel Krawiec, wójt gminy Przeworsk.

Wynika z tego, że MOF Jarosław – Przeworsk będzie okrojony i w jego skład wejdzie Jarosław, Przeworsk i gmina Pawłosiów.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
ktos 31.128.8.64 02.02.2015

A dlaczego na zdjęciu zamiast nowego wójta gminy Przeworsk Daniela Krawca jest nowy burmistrz Przeworska Leszek Kisiel? Czyżby dziennikarze Życia nie  wiedzieli , że gmina Przeworsk i miasto  Przeworsk to dwa różne samorządy?

nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania