Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 170/2018, Wtorek 19 czerwca 2018 r., Gerwazego i Protazego
Opublikowano
Przemyśl
Mieszkaniec bloku PSM: – Do ogrzewania dopłacam 900 zł!
Czy to możliwe, by użytkownicy kilkunastu tysięcy mieszkań w Przemyślu rozliczali się za centralne według regulaminu, który jest niezgodny z prawem?
Nasz czytelnik skontaktował się z audytorem i doradcą energetycznym z Białegostoku Mariuszem Pietraszko, wpisanym na listę biegłych sądowych m.in. w zakresie sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków oraz pomiaru zużycia ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania. Biegły po analizie jego rozliczeń stwierdził liczne nieprawidłowości, jednak nie tylko w jednostkowym przypadku mieszkania pana Pawła, lecz również w samym regulaminie rozliczania kosztów c.o. stosowanym przez PSM od 2011 roku. Zdaniem Mariusza Pietraszki ów regulamin aż w 10 punktach jest niezgodny z obowiązującym prawem. 
Pan Paweł, jeden z mieszkańców spółdzielczego bloku w Przemyślu, zwrócił się do nas z  wątpliwościami w kwestii zasadności dopłaty, której zażądała od niego PSM w corocznym rozliczeniu indywidualnym kosztów centralnego ogrzewania.
Jak się okazało, różnica w kosztach ogrzewania należącego do niego mieszkania i innych mieszkań w tym samym pionie była kolosalna, a suma do zapłaty nawet dziesięciokrotnie wyższa niż ta naliczona u sąsiadów. 

– Gdybym miał zapłacić dwa, a nawet trzy razy więcej za ogrzewanie niż inni właściciele mieszkań w tym pionie, jeszcze bym to zrozumiał – stwierdził pan Paweł. Skontaktował się w tej sprawie ze spółdzielnią, ale lakoniczna odpowiedź, którą otrzymał, nie rozwiała jego wątpliwości. – Nikt się nawet nie pofatygował, żeby do mnie przyjść i sprawdzić, czy podzielniki  są sprawne. Poczułem się, delikatnie mówiąc, zlekceważony – skarży się mieszkaniec bloku. 

fot. Kamil Jacek Zarański
Według opinii biegłego sądowego w zakresie pomiaru zużycia ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania wiele punktów regulaminu rozliczania kosztów c.o., stosowanego od 2011 roku przez PSM w Przemyślu, stoi w sprzeczności z obowiązującą w tym zakresie ustaw
artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
15 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
całkowicz 31.182.87.211 31.01.2015

Żadna to nowość. Rozliczanie za pomocą podzielników - ciepła zużywanego w blokach to oszustwo!!! Większość o tym doskonale wie ale ludzie płaczą i płacą. Ot - taka durnota.

user
Piotrek 31.182.84.50 31.01.2015

To samo z licznikami wody. Niby licznik w mieszkaniu, a i tak zawsze się znajdzie jakieś ale... bo główny licznik ma wskazanie inne i trzeba dopłacać. A Ja się grzecznie pytam.... CO MNIE KURVVA OBCHODZI jakiś licznik główny?

user
Piotr 31.182.84.50 31.01.2015

AHAAA... i jeszcze te bezczelne wałki z lista oczekujących na zwrot za wymianę stolarki okiennej. Już chyba z 10 lat mija i nadal setktóryś na kolejce. CO TO KURVVA MA BYĆ?

user
spóldzielca 79.139.109.207 31.01.2015

To jest zwykłe złodziejstwo!!! Każda spółdzielnia mieszkaniowa to organizacja przestępcza! Skandalem jest comiesięczne płacenie za c.o. w czynszu, nawet wówczas, kiedy spółdzielnia mieszkaniowa nie jest w stanie dostarczyć ciepła. Jak choćby w miesiącu lipcu. Chcę, aby mój kaloryfer był ciepły w lipcu. I co? I gówno. Nie mogę, bo nie grzeje. Ale w czynszu płacę! Jak to nazwać? Dlaczego spółdzielnie mieszkaniowe narzucają mi, że mam płacić za dwie ciepłe rurki na klatkach schodowych??? Nie chcę, aby te rurki były ciepłe i nie chcę za to ciepło płacić. Nie chcę, aby ciepło  było w piwnicach. Nie życzę sobie tego. Nie chcę za to ciepło płacić. Nie chcę płacić za panią Krystynę z mieszkania na II piętrze. Gówno mnie obchodzi, że jest jej zimno i podkręca kaloryfer na full. Nie chcę płacić za jej ciepło. Ale MUSZE!!! Kolejny pieprzony przekręt. W du... mam ich regulaminy. Złodziejstwo czystej wody.

user
Mieszkanka 37.248.255.127 01.02.2015

Na dodatek kaloryfery są odkręcone na fula a w mieszkaniach jest17 max 18 stopni C więc oszukują i to bardzo. A jeśli przyjdzie jakaś dopłata za ogrzewanie to na pewno nie zapłacę a nawet pójdę się kłócić że człowiek marznie i każą jeszcze dopłacać 

user
niemieszkanka 31.182.87.211 01.02.2015

Istotą ogrzewania w blokach jest nagrzanie murów które następnie oddają ciepło do mieszkań. Gdy zainstalowane są narzędzia oszukiwania czyli podzielniki, mury nawet przez całą zimę nie są w stanie się nagrzać bo nigdy wszystkie grzejniki  nie grzeją tak jak obliczył projektant. Część lokatorów w imię oszczędzania, marznie i siedzi przy zakręconych grzejnikach. A przepis jest jednoznaczny - przed wprowadzeniem rozliczania podzielnikowego należy wymienić zawory na te które mają tzw. ograniczniki (na 2*) żeby nie można było ich całkowicie zakręcić. Wtedy zanim nadejdą mrozy budynek już się zdąży nagrzać i w sumie zużycie ciepła będzie przez sezon mniejsze a w każdym lokalu będzie zdecydowanie cieplej. No ale kto ma tego pilnować i egzekwować skoro urzędnicy PINB nie mają o tym pojęcia a firmy rozliczeniowe skrzętnie ukrywają ten fakt, bo w ten sposób mogą łatwiej manipulować "ciemnym ludem".

user
Rock 85 79.187.109.21 02.02.2015

Tak samo fundusz remontowy 140zl co miesiąc, w bloku 54 mieszkania, a blok nieocieplony. Jak to możliwe? Tyle lat i blok nie zarobił na ocieplenie? Czynsz to też sprawa kontrowersyjna ponieważ jest bardzo wysoki 566zl co miesiąc mimo, że mieszkanie prywatne to rozbój. 

user
Nick 31.182.84.50 02.02.2015

Jak jest ktoś właścicielem domku jednorodzinnego. Dba o posesję, żeby trawka była ścięta, murek się nie sypał, uzupełnia ubytki, zamalowuje grafitti na murku od ulicy, zakłada żarówki energooszczędne z odpowiednią oprawą, itd itd itd..... To jest gospodarz.

Na osiedlach tego gospodarza co siedzi w blaszaku na Kmieciach... nie ma. Klatki schodowe i schody przed nimi są po remoncie super, ale na pomalowanie ścian zabrakło chęci??? Murki śmietników są zasyfione wulgarnymi napisami, śmietniki otwarte dla każdego. Po co się pytam ja płacę za segregację śmieci skoro tam może wejść każdy i wyrzucić dosłownie wszystko. Grunt, że pod budynkiem PSM na Kmieciach jest śmietnik zamykany na klucz. To jest zajebista sprawa.

I dlaczego śmietniki są na środku osiedla, a nie na końcu bloków?

user
Gość 83.15.191.210 02.02.2015

@Nick ja nie zamykam śmietnika, bo nie wkurza cała ustawa śmieciowa... za segregację powinni mi zapłacić, a przynajmniej odebrać posegregowane śmieci za darmo, bo to czysty pieniądz. A społeczniki osiedlowe czyszczą, segregują, płacą i jeszcze im śmietniki pilnują (zamykają) hehehe Co do PSM to ja płacę miesięcznie 614 zł za 64 m2 + 100 zł prąd, proponuję wpisywać ile kto płaci będziemy chociaż wiedzieli jak nas łupią

user
ja 81.190.22.174 12.05.2016

kjuhju

user
magda 81.190.22.174 12.05.2016
mieszkam w Toruniu, co roku okradają mnie za ogrzewanie z kaloryferów. pisze im, ze cos jest nie tak, ze używam innego rodzaju ogrzewania a oni maja to gdzies, zarówno zarząd wspólnoty mieszkaniowej jak i firma rozliczeniowa. skoro firma otrzymuje reklamacje to znaczy ze cos jest nie tak. ale co im można zrobić, czuja się panami. a interes i okradanie lokatorów sie kręci.
user
Marta176 31.182.79.77 20:25:27 09-01-2017

Proponuję złożyć wniosek do prokuratury. Ja złożyłam a teraz składam pozew do sądu o uchylenie uchwały w zakresie regulaminu CO.

Informuję iż jestem członkiem Wspólnoty Mieszkaniowej a nie spółdzielni. Powiem tak sąsiad okrada sąsiada i mówi że tak powinno być. Walczcie z tym !!!

user
Mark 31.183.239.168 28.12.2016

A teraz bomba > PSM od 2017 narzuca karę za niebycie  ... członkiem ( źle się mi kojarzy, ale tak jest napisane ) tej organizacji zwanej Spółdzielnią , która przez ułomne prawo narządza moją własnością 

( mieszkanie  część wspólna budynku ) i co mnie wpienia nazywa nas lokatorami , teraz my niespółdzielcy mamy płacić 30 gr/m2 więcej na fundusz remontowy , bo niby psm ( celowo piszę małymi literami ! ) ma dochody i dokłada. Do kogo Q pytam się ??? I gdzie ten fundusz ? Niestety prawo ułomne na to pozwala , że jest jak jest czyli dowolność dysponowania .  I jeszcze podstawa , bo na WALNYM ( brrr ) ustalili.  To może od razu po całości niech uchwalą , że niespółdzielcy maja spółdzielcom ... nie wiem wymienić telewizory na 3D , okna , drzwi i żarówki  a coooo !   Chyba dwa lata temu podniesiono fundusz o 20gr/m2  aby .... przyśpieszyć wymianę okien spóldzielcom.  Pytam się,  co to właścicieli mieszkań, którzy nie należą , bo i po co do psm .  Tu nie chodzi o te 20 - 40 zł miesięcznie więcej , ale o kierunek jaki psm-owcy obierają . Złupić nie swoich . A jak zarządzają naszą współwłasnością to widać  , a raczej nie widać . Ot chociażby wpuścili bez nadzoru i warunków tych od światłowodów i ci najtańszym kosztem nasxali rurek ( amatorka , kto tak robi sieci teleinformatyczne ! - to mają być kanały kablowe a nie rurki środkiem , byle jak , byle gdzie ! )  . To tyle .  Aha Może są jakieś inicjatywy niespółdzielców , a właścicieli mieszkań by w grupie się przeciwstawiać Walnym i reszcie , bo puki co nie mamy prawa ani głosu ani stanowiska , nic ... . Może warto by się jakoś zorganizować , chętnie by wsparł taką inicjatywę nawet finansowo , bo nie chodzi tyle o kasę co o jakieś choć minimalne samostanowienie  o swojej własności .  Jeszcze tu zajrzę  !  Pozdrawiam 

user
ola 31.183.235.176 28.12.2016

Prezes to ignorant  -   ""..Istnieją 3 podstawowe metody wyznaczania współczynników korekcyjnych:

   1. metoda polegająca na doborze współczynników LAF z tabelki opracowanej przez COBRTI „Instal”.
W zależności od daty oddania budynku do eksploatacji i stopnia jego ocieplenia /docieplane budynki/ mamy do wyboru następujące zestawy współczynników: 0,7; 0,8; 0,9 i 1,0 lub 0,8; 0,9 i 1,0, które przyporządkowujemy poszczególnym mieszkaniom w zależności od ich usytuowania od strony: południowej,północnej,wschodniej i zachodniej..."""" W przemyskiej spółdzielni mieszkaniowej jest jedna stawka dla wszystkich mieszkań obojętnie jakie mają położenie w/g stron świata - byle kasa grała a lokator niech się buja.


user
Sąsiad 94.40.33.161 29.12.2016

To kpina co robi spółdzielnia... ale już niedługo wybory do rady nadzorczej spółdzielni i z tego co słyszałem przeciwko ,,leśnym dziadkom" mają stanąć młodzi, więc jest propozycja chodźmy i pogońmy dziadków na działkę, a nie aby psuli nam krew przez dopłaty. Mieszkam 10 lat na osiedlu Kmiecie - płacę ponad 600 zł czynszu za m-c, a jedynym remontem przez dekadę była wymiana drzwi na klatkach schodowych - pięknie nieprawdaż???

nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium