Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 172/2018, Czwartek 21 czerwca 2018 r., Alicji i Alojzego
Opublikowano
Region
Ponad tysiąc bezdomnych na Podkarpaciu
Podkarpacki Urząd Wojewódzki podał ostateczne wyniki badania liczby bezdomnych na terenie Podkarpacia. Za danych przekazanych przez wszystkie samorządy wynika, że w naszym województwie jest łącznie 1 tys. 131 osób bezdomnych: 1 tys. 3 mężczyzn, 115 kobiet i 13 dzieci.

Przypomnijmy, że w nocy z 21 na 22 stycznia przeprowadzono II edycję ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych. Działania na terenie Podkarpacia koordynowała wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska. Dane niebawem zostaną przekazane do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

– Określenie liczby osób bezdomnych jest niezbędne do podejmowania działań, mających na celu ograniczenie negatywnych skutków bezdomności. Sprawne przeprowadzenie akcji wymagało zaangażowania wszelkich dostępnych służb: funkcjonariuszy policji, straży gminnej lub miejskiej, centrów zarządzania kryzysowego, pracowników ośrodków pomocy społecznej, placówek noclegowych dla osób bezdomnych, pracowników organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą dla osób bezdomnych, a także wolontariuszy – wyjaśniła rzecznik prasowa PUW Małgorzata Oczoś-Błądzińska.

Pierwsza edycja ogólnopolskiego badania odbyła się w lutym 2013 r. Wówczas policzono, że na terenie województwa podkarpackiego przebywa 1 tys. 60 osób bezdomnych: 907 mężczyzn, 138 kobiet i 15 dzieci. W ciągu 12 miesięcy ta liczba wzrosła więc o 71 osób. Każdego roku wojewoda podkarpacki przeznacza 500 tys. zł dla organizacji pozarządowych. Są to dotacje na przeciwdziałanie bezdomności, aktywizację zawodową, remonty w noclegowniach i bieżącą działalność schronisk.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium