Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 175/2018, Niedziela 24 czerwca 2018 r., Jana i Danuty
Opublikowano
Przeworsk
Charytatywny Turniej Halowej Piłki Nożnej dla 6-letniej Patrycji
Turniej będzie punktem kulminacyjnym akcji pomocy dla 6-letniej Patrycji Ryznar z Przeworska.
fot. Paweł Bugira
Patrycja Ryznar ma 6 lat. Z chorobą radzi sobie bardzo dzielnie, ale podobnie jak inne dzieci, chce się cieszyć swoim dzieciństwem. Pomóc w tym może rehabilitacja, na którą potrzeba pieniędzy.
Historię dziewczynki opisaliśmy w ubiegłym tygodniu. U Patrycji w 9. miesiącu życia zdiagnozowano guza mózgu, który rósł w zastraszającym tempie. Nie udało się go wprawdzie usunąć całkowicie, ale kilka operacji oraz długa radio- i chemioterapia sprawiły, że na razie guz jest nieaktywny. Niestety leczenie pozostawiło po sobie skutki uboczne: lewostronny niedowład ciała, uszkodzenie nerki, padaczka i zaburzenia hormonalne. Niemal codziennie ojciec wozi ją do Jarosławia, gdzie przechodzi rehabilitację, ma też zajęcia z psychologiem i logopedą. Kilka razy korzystała też z prywatnych ćwiczeń w domu, ale koszt 45-minutowych zabiegów to ok. 100 zł. 

Do tego Patrycja potrzebuje leków, specjalistycznych środków higienicznych i ortez, które co jakiś czas trzeba wymieniać w miarę rozwoju dziecka. To wszystko jest tylko częściowo refundowane przez NFZ.

– Kilka razy Patrycja była na turnusie rehabilitacyjnym w Kudowie-Zdroju. Pobyt finansował fundusz, ale sama pojechać nie może, a wyjazd osoby dorosłej to około 3 tysięcy złotych – mówią rodzice. Ze względu na obniżoną odporność, Patrycja ma indywidualny tok nauczania. 

To właśnie jej dedykujemy Charytatywny Turniej Halowej Piłki Nożnej, który w niedzielę, 15 lutego, rozegrany zostanie w hali sportowej im. Tadeusza Ruta przy ul. Misiągiewicza. W szranki staną: MKS Orzeł Przeworsk, Futsal Team Przeworsk, Spar Łańcut i Heiro Rzeszów. W spotkaniu towarzyskim zmierzą się natomiast drużyny Urzędu Miasta i Życia Podkarpackiego. Oprócz emocji sportowych na widzów czeka także wiele innych atrakcji: pokazy MMA w wykonaniu Klubu „Spartakus” z Rzeszowa, pokazy karate zawodników Przeworskiego Klubu Karate Kyokushin oraz akrobatyki Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Rzeszowie, którego wychowankowie kilkukrotnie byli laureatami programu Mam Talent. W przerwie zaśpiewa Przeworska Kapela Podwórkowa „Beka”.

Podczas turnieju będziemy zbierać pieniądze na leczenie Patrycji. Z kwestą, m.in. w przeworskich szkołach, ruszamy jednak już 2 lutego. Jej kulminacja przypadnie na sobotę i niedzielę, 14 i 15 lutego. W sobotę wolontariusze klasy wojskowej Zespołu Szkół Zawodowych oraz uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych będą stać z puszkami w sklepach: Delikatesy Centrum, Intermarche, Bricomarche, cukiernia „Słodki Przystanek”, Delikatesy Piotruś Pan, SPAR, a w niedzielę przy przeworskich kościołach. 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium