Życie Podkarpackie nr 49/2016 Życie Podkarpackie nr 49/2016

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 345/2016, Sobota 10 grudnia 2016 r., Julii i Daniela
Opublikowano
Przemyśl, Przeworsk
Przedsiębiorcy biją na alarm! Firmy blisko upadłości
Outsourcing pracowniczy może przynieść spore korzyści. Zarówno firmie, która „przekazuje” swoich pracowników, jak i tej, która będzie płacić za nich składki ZUS. Pod warunkiem, że ta druga nie okaże się oszustem. Niestety, w przypadku blisko 500 firm z całej Polski strona przejmująca zatrudnionych wykazała się dużą nieuczciwością. Najwięcej pokrzywdzonych z tego tytułu firm wywodzi się z Podkarpacia, a aż trzy są z naszego regionu. To „Sarafis” i „Capri”z Przemyśla oraz przeworski „Szewpol”.
fot. Mariusz Godos
– Jeśli bym przegrał w sądzie i miałbym zasądzone zapłacenie części składki w wysokości miliona sześciuset tysięcy złotych, z miejsca ogłaszam upadłość firmy. Nie mamy szans się utrzymać – stwierdził szef „Sarafisu” Marek Szuper.

Marek Szuper, szef firmy „Sarafis”, mającej siedzibę w podprzemyskich Duńkowiczkach, jest załamany. – Jeśli każą nam zapłacić składki ZUS-owskie, to z miejsca będę musiał ogłosić upadłość – twierdzi.

Należy on do powstałego niedawno porozumienia blisko pół tysiąca firm z całej Polski, których szefowie dali się naciągnąć na oszukańcze praktyki Zdzisława K. 

Firmy w niedawnym kryzysie szukały sposobów na zmniejszenie kosztów, przekazując swoich pracowników agencjom, które miały płacić za nich część składki ZUS. Oszukiwały cztery powiązane ze sobą agencje pracy tymczasowej, kontrolowane przez Zdzisława K.: Centrum Niderlandzkie sp. z o.o., Royal sp. z o.o. i K.U.K.-E.F.I. oraz Sac-Met sp. z o.o. Pracownicy zatrudniani byli w ramach outsourcingu pracowniczego. 

Prosty schemat działania

Schemat działania wydawał się legalny i bezpieczny. Agencja pracy tymczasowej zgłaszała się do przedsiębiorców z ofertą obniżenia kosztów pracy. Miała czystą historię w KRS, certyfikaty i była wpisana do rejestru agencji pracy, prowadzonego przez urząd marszałkowski. Oferta była kusząca: przejmujemy pracowników i zatrudniamy ich na takich samych zasadach, jakie mieli w danym przedsiębiorstwie. 

Czego żąda ZUS?

Po kilkunastu miesiącach normalności, która była przykrywką dla przekrętów, o których pojęcia nie mieli zarówno pracownicy, jak i firmy, które podpisały umowę z agencją, „konsorcjum” kontrolowane przez Zdzisława K. przestało płacić. Zarówno pracownikom, jak i ZUS-owi. Po dokładnych kontrolach okazało się, że kłopoty ma aż 25 tys. pracowników i blisko 500 firm z całego kraju. Cztery agencje pracy tymczasowej oszukały pracodawców, nie zapłaciwszy składek wartych 60 mln zł!

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
11 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Piotr 31.182.84.50 29.01.2015

Polska. Kraj, który w któym należy wszystkich "rządzących" pozabijać, zrównać wszystkie miasta z ziemią i zbudować na nowo, dopuszczając jedynie prawdziwych polaków, o urodzie środkowoeuropejskiej i jasnobrzmiących polskich nazwiskach.

user
fff 83.28.66.244 29.01.2015

Ja myślę, że niektóre firmy powinny się wstydzić, że w taki sposób szukały oszczędności na pracownikach!

user
Gremlin 217.153.64.106 29.01.2015

I prowadź tu człowieku biznes. Ja polecam przenosić się do UK, póki jest okazja. Polecam darmowe konsultacje gościa z firmanawyspach.pl

user
mk 91.193.208.124 29.01.2015

Co z   za  dziwny  kraj  ta Polska. Nic się nikomu " nie opłaca", mimo ,że  zarobki w Polsce przypominają raczej te  z Afryki. A mimo    za "duże "  .Prawda jest inna , to  obecne  tzw.   polskie władze pozwalają na takie sykinsyństwo w stosunku do pracowników. Dzieje się tak, bo  część rządzących , jaki i posłów , senatorów, to ludzie  którzy prowadzą przerózne biznesy i stąd są zainteresowani takimi praktykami. Widzą ,że za kilka miesięcy wybory  i prawdopodobnie odejdą  od  kotyta  zwanego 'władzą'. No to po co mają sobie przygotowywać  niekorzystne  warunki? A co do ludzi, to mają w głębokim poważniu  ,czyli w dupsku , w myśl zasady , jeśli nie chcą za takie szmatławe pieniadze , to niech jadą do np. Angli  , Holandii  lub gdzie chcą.Krótko mówiąc , jest wielkie skurwysyństwo , zaproponowane przez rządzących i dokonywane  zaich milczącym przyzwoleniem. Mimo wszystko  , należy nad tym zjawiskiem zastanowić sie głębiej , bo wszystko ma praprzyczynę  w postaci dokonywanych nemal cyklicznie wyborów   przez polskich wyborców. A może - odważna teza - tego właśnie ludzie w Polsce chcą , czyli dziadostwa i bycia   niewolnikami.

user
zzz 83.31.186.89 29.01.2015

Szef firmy robił na szaro pracowników, znalazł się bystrzejszy i zrobił na szaro szefa ot taki mamy klimat.  Życzę skutecznej windykacji ze strony ZUS.

user
Pracownik 95.49.230.197 29.01.2015

Niech szefowie firm nie robią z siebie idiotów. Może na poczatku o niczym nie wiedzieli, ale po pewnym czasie kwestie niepłacenia części składek wyszły na jaw, a oni z chęci zysku nic z tym nie zrobili (przynajmniej bohater artykułu), a teraz płacz bo trzeba oddać. Przecież to żaden dodatkowy koszt tylko muszą oddać kase którą i tak musieli by zapłacić, a którą ponoć zaoszczędzili. Poza tym teraz płacą pełne składki i jakoś nie bankrutują;) Pozdrawiam i czekam na wyrownanie. 

user
gjo 83.28.66.244 30.01.2015

Jeśli pracownicy mieli być zatrudnieni na takich samych warunkach, czyli te same umowy, te same wynagrodzenia i czas pracy, to nie rozumiem na czym miała polegać oszczędność,  skoro składki zus się nie zmniejszyły a dodatkowo  za usługę tej agencji trzeba było zapłacić. Ktoś tutaj kręci i oszukuje.

user
xxxx 94.42.194.147 30.01.2015

Ja również oczekuje zwrotu moich składek od bohatera , jak zgłaszaliśmy to nikt nie ruszył palcem w tej sprawie , później jak Royal zrobił wałka mógł nas Pan z powrotem przejąć pod swoja firmę, ale po co przecież jest K.U.K.E International srata tata , nazwa nie mieściła się na a 4 w jednej linii prostej, taka  super firma . Nie ma co szlochać bo za wielu tych biednych pracowników  jak dożyją emerytury, nikt nie będzie szlochał, kiedy babcina wraz z dziadkiem ledwo co zwiąże koniec z końcem a dlaczego? bo ktoś zaoszczędził w kieszeni kosztem pracownika któremu 4zł i 50 gr odłożyli na składkę.  Taka super firma tylko pogratulować!!!

user
Dariusz Frugh 193.91.164.35 31.01.2015

Mam nadzieję, że prokurator Piotr Kaleciński rozważa również akt oskarżenia dla rzekomo poszkodowanych "przedsiębiorców" za uczestnictwo w procederze nielegalnego pozyskania środków unijnych na tworzenie fikcyjnych miejsc pracy.


user
se7en 193.91.164.35 01.02.2015

Anonimowo opisany przez redaktora oszust Zdzisław K. to wielokrotnie opisywany między innymi przez Gazetę Wyborczą aferzysta Zdzisław Kmetko. Niech więc rzekomo poszkodowani przedsiębiorcy nie robią z siebie nieświadomych owczych ofiar. Przecież afery z udziałem tego typa ciągną się od lat 80-tych


Poniżej odnośnik do blogu KmetkoStory, w którym aferzysta "narzeka" (panie redaktorze pozwoliłem sobie to słowo wziąć w cudzysłów) na opresyjność państwa polskiego.


http://www.kmetkostory.info/index.php/pl/blog/itemlist/user/575-kmetkostory


user
Driverr 94.254.145.24 02.02.2015

Sarafis...... tak ostatni zakup butow po czym pekly w obu podeszwy a nastepnie gwarancyjnie ...... zostaly zszyte ! Jak kur..... mozna zszywac podeszwy pekniete na calym srodstopiu ! Ludzie uciekaja od takich firm ! Jest tez allegro gdzie mozna takie same buty kupic za ponad 100 zl taniej. A skoro i tak gwarancje mozna w tylek wlozyc to po co przeplacac..... Niestety klienci juz nie sa tacy glupi


nr 49/2016
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium