Życie Podkarpackie nr 17/2018 Życie Podkarpackie nr 17/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 116/2018, Czwartek 26 kwietnia 2018 r., Marii i Marcelego
Opublikowano
Przemyśl
Strzelcy obchodzili swoje święto [ZDJĘCIA]
Uroczysty apel na Rynku był głównym punktem piątkowych, 25 bm. uroczystości z okazji święta 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu.
fot. Łukasz Delmanowicz
Piątkowy apel zakończyła defilada pododdziałów.

Z okazji swojego święta żołnierze otworzyli bramy koszar przy ulicy 29 Listopada, aby każdy kto tylko chciał mógł zobaczyć pojazdy i uzbrojenie, którymi dysponują. Były wozy bojowe, karabiny, pistolety i mnóstwo specjalistycznego wyposażenia.

O godzinie 17 na Rynku odbył się o uroczysty apel z udziałem licznie przybyłch gości i mieszkańców miasta. W jego trakcie wręczono odznaczenia.

5 Batalion Strzelców Podhalańskich powstał w 2010 roku decyzją ministra obrony narodowej. Przejął sztandar i tradycje rozformowanego 5 Batalionu Zmechanizowanego z Rzeszowa.  Dla zachowania w pamięci tradycji orężnych, kultywuje nie tylko dziedzictwo tradycji wspomnianej formacji, ale również 5 Pułku Strzelców Podhalańskich 22 Dywizji Piechoty Górskiej (1918 – 1939).

Przemyski batalion jest jedną z największych jednostek 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z dowództwem w Rzeszowie.. Głównym uzbrojeniem jednostki są bojowe wozy piechoty BWP-1.

– Żołnierze batalionu swoje rzemiosło wojskowe doskonalą do działania w warunkach szczególnych, a do nich zaliczamy działanie w górach, mieście i terenie lesisto jeziornym, stąd przygotowanie i szkolenie jest wielopłaszczyznowe – podkreśla kapitan Konrad Radzik, rzecznik prasowy 21 BSP. – W przyszłości jednostka wymieni swoje główne uzbrojenie. BWP-1 zostaną zastąpione Kołowymi Transporterami Opancerzonymi „Rosomak”. Żołnierze batalionu wielokrotnie brali udział w misjach i operacjach poza granicami kraju. Służyli między innymi w Kosowie, Iraku i Afganistanie – dodaje.
2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
wujcio 82.160.231.24 26.09.2015

12 lat i wolny,murzyn zrobił swoje,murzyn może odejść,dawaj sobie radę.

user
wyrocznia 95.117.25.201 26.09.2015

Wspaniale! Pięknie! Prawie jak przed wojną tylko zdjęcia kolorowe i więcej szmat. Kiedyś wojsko miało szmatami poowijane tylko nogi. Z tymi "pistolecikami" to faktycznie tylko paradować. Przyjdą muzułmanie to was torbami zarzucą:)))

nr 17/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium