Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 143/2018, Środa 23 maja 2018 r., Iwony i Dezyderego
Opublikowano
Przemyśl, Medyka
Bursztyn w butli i siedzeniach
W ciągu zaledwie kilku dni funkcjonariusze podkarpackiej Służby Celnej przechwycili blisko 60 kg bursztynu. Do jego ujawnienia doszło na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w Medyce i Budomierzu.
fot. Izba Celna w Przemyślu
Funkcjonariusze podkarpackiej Służby Celnej przechwycili blisko 60 kg bursztynu przemycanego z Ukrainy do Polski.

23 września br. w godzinach wieczornych na przejście graniczne w Budomierzu wjechał samochód marki Fiat Tempra na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Pojazd wytypowany został do szczegółowej kontroli celnej. W jej trakcie funkcjonariusze wykryli skrytkę w butli gazowej, a w niej ponad 37 kg nieobrobionego bursztynu. 34-letni kierowca stracił nie tylko towar, ale także samochód, który posłużył do przemytu.

– Dzień wcześniej, tym razem na przejściu granicznym w Medyce wpadł 36-letni obywatel Ukrainy, który usiłował przemycić 14,9 kg bursztynu – mówi rachmistrz Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Celnej w Przemyślu. – Kamienie ukrył towar w tylnych siedzeniach pojazdu marki Iveco. Z kolei tydzień wcześniej w ręce celników z Medyki wpadł 36-letni kierowca samochodu marki Peugeot. W siedzeniach samochodu funkcjonariusze znaleźli tym razem 6,3 kg bursztynu – dodaje.

Tylko w tych 3 przypadkach Służba Celna szacuje rynkową wartość zatrzymanego bursztynu na ponad 95 tys. złotych. Towar znajduje się obecnie w magazynach depozytowych Służby Celnej. Po orzeczeniu jego przepadku na rzecz Skarbu Państwa zostanie sprzedany. Podczas 2 sprzedaży organizowanych w 2014 r. przez Izbę Celną w Przemyślu, zbyto ponad 70 kg bursztynu, w roku 2013 blisko 98 kg tego kruszcu.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium