Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 145/2018, Piątek 25 maja 2018 r., Urbana i Grzegorza
Opublikowano
Region, Skołoszów
Dramatyczna sytuacja 15-latka. Pomóżmy Patrykowi uratować wzrok
Muzyka to jedyna pasja Patryka Dudka, na którą pozwala mu zdrowie. Pasjonuje się też piłką nożną, wiernie kibicuje miejscowej drużynie piłkarskiej, jednak sam zagrać nie może. Teraz ma jeden cel: walka o uratowanie wzroku.
fot. Paweł Bugira
Poważna krótkowzroczność degeneracyjna obu oczu to poważna dolegliwość, z którą zmaga się Patryk.

15-letni Patryk to wysoki, dobrze zbudowany chłopak. Problemy zdrowotne zaczęły się, gdy miał trzy lata. Matka odwiedziła z nim wielu okulistów. – Wszyscy mówili, że nic się nie da zrobić. Tylko z każdą wizytą zwiększali moc okularów – mówi Renata Dudek. Kilka lat temu pojawiła się szansa na operację, ale dopiero po ukończeniu przez chłopca 21 lat. Niestety choroba postępuje i Patryk widzi coraz gorzej. 

Medycyna idzie naprzód

Jesienią trafił do specjalistycznej kliniki w Katowicach. Jechał z wielkimi nadziejami, na miejscu został ich niemal pozbawiony. – Lekarze mówią, że na ten moment nic nie można zrobić i trzeba czekać. Nie ukrywają, że syn może stracić wzrok. Mówią: medycyna idzie wprzód, na coś w końcu wpadniemy. Niby dają nadzieję, ale kiedy? – relacjonuje Renata Dudek.

Patryk doskonale zdaje sobie sprawę ze swojej sytuacji. Nie ma zamiaru się poddawać, choć wie, że niewiele, a przynajmniej nie wszystko, zależy od niego. Na razie okulista zalecił mu okulary progresywne. Ich koszt w jego przypadku to blisko 2 tys. zł. Taka kwota to dla Dudków spory wydatek.

Czteroosobowa rodzina utrzymuje się tylko z jednej, niewielkiej pensji. Konieczne są również leki na alergię, która po kilku latach przerwy znów się u Patryka uaktywniła. Niedawno wykryto u niego także nerwicę. – Kilka tygodni temu zasłabł i trafił do szpitala. Lekarze powiedzieli, że nerwica zaatakowała serce – mówi mama chłopca. 

Potrzebny komputer dla słabowidzących

Problemów i wydatków jest więc wiele, a najważniejszy cel to jak najdłużej zachować wzrok. Rodzina ma nadzieję, że w końcu wada przestanie tak szybko postępować albo lekarzom uda się znaleźć metodę, aby móc ją skorygować. – Jeśli będzie trzeba to pojadę nawet za granicę. Zrobimy wszystko, żeby uratować wzrok Patryka – mówi pani Renata.

Gdy nasze spotkanie nabiera już bardziej luźnego charakteru, rozmawiamy z Patrykiem o jego hobby. Opowiada chętnie, uśmiecha się. Interesuje się piłką nożną i wiernie kibicuje miejscowemu LKS Skołoszów. Sam jednak zagrać „w nogę” nie może. Nie wolno mu też jeździć na rowerze, musi ograniczać korzystanie z telewizji, komputera oraz czytanie książek. – Lubię słuchać muzyki. To w sumie jedyne, co mi wolno – podsumowuje Patryk.

Pewną szansą na większe możliwości uczenia się oraz spędzania wolnego czasu byłby komputer dostosowany do potrzeb osób niewidzących i słabowidzących. Niestety, mimo dwóch prób, rodzinie do tej pory nie udało się uzyskać na jego zakup dofinansowania. 

Numer konta bankowego, na który można wpłacać pieniądze: Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem o. Przemyśl, nr: 48 1020 4274 0000 1902 0060 3738 koniecznie z dopiskiem "DUDEK PATRYK"

Nr KRS, na który można przekazać swój 1% podatku: KRS 0000020967 DUDEK PATRYK

 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium