Życie Podkarpackie nr 17/2018 Życie Podkarpackie nr 17/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 116/2018, Czwartek 26 kwietnia 2018 r., Marii i Marcelego
Opublikowano
Region, Skołoszów
Patryk prawie nie widzi, ale zdaniem orzeczników jest samodzielny
15-letni Patryk Dudek ma poważną wadę wzroku. Nie może oglądać telewizji, korzystać z komputera, ani czytać książek. Wada postępuje, ale Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Jarosławiu stwierdził, że chłopak nie wymaga stałej opieki ze strony innej osoby. Mimo, że rok wcześniej specjaliści orzekli, że takiej opieki wymaga.
fot. Paweł Bugira
– Wszystkie wyniki badań pokazują, że wzrok Patryka jest coraz słabszy. Decyzja komisji orzekającej jest niezrozumiała – mówi Renata Dudek.

– To by oznaczało, że Patryk widzi lepiej, a przecież choroba cały czas się posuwa. Dzięki soczewkom jej rozwój jest na szczęście wolniejszy niż przedtem – mówi Renata Dudek, mama Patryka. O jego historii pisaliśmy już kilkukrotnie. Chłopak cierpi na krótkowzroczność degeneracyjną obu oczu. Po nagłośnieniu sprawy udało się zebrać pieniądze na specjalne soczewki, które nieco zahamowały postępującą krótkowzroczność.

Lekarze orzecznicy wprawdzie przyznali, że Patryk jest osobą niepełnosprawną, ale jednocześnie uznali, że nie wymaga opieki ze strony innej osoby. Taka sama sytuacja była rok wcześniej. Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Jarosławiu stwierdził, że Patryk jest samodzielny, ale po odwołaniu Wojewódzki Zespół przyznał rację Dudkom. 

„(...) występujące u dziecka schorzenia znacznie zaburzają funkcjonowanie organizmu, powodując u niego trwałe zmiany i uniemożliwiają prawidłowy rozwój dziecka” – napisali wówczas specjaliści z Rzeszowa. Wskazali, że konieczne jest zapewnienie Patrykowi całkowitej pomocy w codziennym funkcjonowaniu oraz w procesie leczenia i edukacji.

Chłopak przyznaje, że w okularach lub soczewkach jest w stanie coś przeczytać albo obejrzeć telewizję, ale bardzo krótko, bo oczy szybko się męczą. Patryk ma indywidualny tok nauczania. 

Konieczne będą operacje

Orzeczenie, że Patryk wymaga opieki, przyznaje jednocześnie jego mamie, jako opiekunowi, zasiłek pielęgnacyjny. Świadczenie wynosi teraz 1200 zł. – To ważne pieniądze dla nas. Utrzymujemy się tylko z pensji męża. A leczenie Patryka wiąże się z ciągłymi kosztami. Są to wyjazdy do klinik w Katowicach i Warszawie, utrzymanie soczewek w należytym stanie, płukanie ich w odpowiednich płynach – wylicza pani Renata.

Dodatkowo okazało się, że poważne problemy ze wzrokiem ma również młodsza siostra Patryka. W jej przypadku konieczna będzie jak najszybsza operacja. Chłopca również czeka operacja, ale dopiero za kilka lat, gdy przestanie się rozwijać. Na razie trzeba powstrzymać proces utraty wzroku. 

– Do pracy pójść nie mogę, bo muszę być cały czas w pogotowiu. Nieraz zdarzało się, że byłam wzywana do szkoły, bo coś się dzieje z Patrykiem. Ze względu na swój stan syn często przebywa w szpitalu – opowiada kobieta.

Agata Kozak, przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania Niepełnosprawności w Jarosławiu zaznacza, że rok temu Patryk otrzymał orzeczenie o konieczności pomocy drugiej osoby, ale tylko na rok.

W tym momencie rodzicom przysługuje prawo odwołania do Wojewódzkiego Zespołu. Bez względu na rozstrzygnięcie, za pół roku chłopiec znów stanie przed komisją orzekającą, ponieważ skończy 16 lat. Wtedy otrzyma orzeczenie nie tylko o niepełnosprawności, ale też o jej stopniu.

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Zorro 83.18.70.146 18.02.2015

ślepa to jest ale ta cała pseudo komisja złożona z totalnie bezdusznych cwanych darmozjadów, których utrzymujemy my wszyscy!

nr 17/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium