Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 176/2018, Poniedziałek 25 czerwca 2018 r., Łucji i Wilhelma
Opublikowano
Region, Rzeszów
Dzień otwarty w Telewizji Rzeszów [ZDJĘCIA]
Telewizja Rzeszów zaprasza na dzień otwarty w niedzielę, 27 września, od 10.00 do 15.00.
fot. TVP Rzeszów

Z okazji  dnia otwartego pracownicy oddziału opowiedzą, jak wygląda tworzenie programu telewizyjnego. Znani z anteny dziennikarze i prezenterzy oprowadzą widzów po niedostępnych zazwyczaj miejscach. Wprowadzą do studia i reżyserki. Opowiedzą o pracy newsroomu. Realizatorzy wizji i dźwięku pokażą, jak przebiega praca przy realizacji programów studyjnych. Pokażemy, jak czyta się informacje z promptera i  jak tworzona jest prognoza  pogody. Pracownicy archiwum programowego pokażą, jak katalogowane i przechowywane są stare materiały filmowe. Opowiedzą, na czym polega digitalizacja.  Opowiemy też o wykorzystaniu w telewizji nowych technologii między innymi aplikacji hybrydowej. Inżynierowie przybliżą pracę wozu transmisyjnego i reportażowego, Zapraszamy w niedzielę 27 września od 10.00 do 15.00

fot. TVP Rzeszów

– Rok 2015 jest rokiem jubileuszowym dla Telewizji Rzeszów. 25 lat temu powstał ośrodek TVP w Rzeszowie, a przed dwudziestu laty rozpoczęliśmy nadawanie w ramach własnego kanału – mówi Jacek Szarek – dyrektor Oddziału TVP S.A. w Rzeszowie. Podczas Dnia Otwartego chcemy przypomnieć naszą historię i pokazać dzisiejsze - nowoczesne oblicze TVP Rzeszów. Widzowie będą mogli nie tylko zobaczyć jak się tworzy programy, ale także spróbować swoich sił przed kamerą.

– To nie jest pierwszy dzień otwarty w historii oddziału – mówi Piotr Socha – sekretarz programu. Możliwość podejrzenia naszej pracy od lat, niezmiennie cieszy się bardzo dużą popularnością. Co prawda na co dzień organizujemy wycieczki do naszego oddziału, ale korzystają z nich dzieci, zorganizowana młodzież szkolna, klasy dziennikarskie, studenci. postanowiliśmy zorganizować imprezę adresowaną do całych rodzin, w atmosferze niedzielnego pikniku. Stąd w imprezie na telewizyjnym parkingu weźmie udział straż pożarna, wojsko, będą stoiska Procarpathii (promującej kuchnię regionalną) i Lasów Państwowych dysponujących mobilnym muzeum.

 

– Chociaż drzwi telewizji otwarte są całą dobę - mówi Jerzy Oleszkowicz- kierownik działu produkcji telewizyjnej i koordynator dnia otwartego – takie okazje kiedy możemy kompleksowo pokazać kulisy naszej pracy wymagają zaangażowania większości pracowników i sił technicznych. Zorganizowanie wszystkich w tym samym czasie wyłącznie do dyspozycji naszych widzów  jest poważnym wyzwaniem logistycznym.  

 Ilona Małek – kierownik działu informacji zawsze jest wśród oprowadzających podczas dni otwartych. To są bardzo, bardzo miłe chwile. Widzowie chcą z nami porozmawiać, wypytać o naszą pracę, o stres, o to czy dopada nas  rutyna, pytają też … o zarobki. Pytają o to o czego na co dzień nie widać z telewizyjnego ekranu. Chcą się czegoś dowiedzieć o ulubionych dziennikarzach i ulubionych pogodynkach.

Chcą się też spróbować w naszej roli,  na przykład za prezenterskim stołem. I to jest bardzo sympatyczne.

Beata Wolańska - dziennikarka i wydawca Aktualności uważa, że zawsze jest miło spotkać się z widzami. To dla nich relacjonujemy codziennie najważniejsze wydarzenia, to z myślą o nich robimy dziennikarskie materiały, interweniujemy, wyjaśniamy a często też pomagamy. Takie osobiste spotkanie daje nam pełny obraz tego kto jest naszym odbiorcą. Kiedy rozmawiamy o kulisach naszej pracy zawsze wspominam o tym żeby widzowie mieli tolerancję dla naszych błędów. Bo jeżeli ktoś jest bardzo spięty, czy nawet jąka się  na wizji to znaczy po prostu że występuje na żywo. Świadczy to nie tylko o tym, że przejmuje się swoją pracą, ale też że liczy się z odpowiedzialnością za każde wypowiedziane na antenie słowo.

Na szczęście goszczący w ośrodku widzowie przynoszą nam dobrą energię, dzięki której następnego dnia rano naprawdę chce się iść do pracy.

Andrzej Polak – kierownik techniczny audycji i inżynier serwisowy opowiada jak wygląda wejście na żywo, transmisja sportowa, realizacja koncertu.

Umożliwia młodym ludziom spróbowanie się w roli reportera i rozmówcy a także operatora kamery. Profesjonalny mikrofon, kamera, scenografia, otoczenie czy chrakteryzacja robią wrażenie na... być może przyszłych gwiazdach telewizji.

Pozwalam także zwiedzającym zajrzeć do wozu transmisyjnego, zająć miejsca obsługi technicznej. Pokazuję jego możliwości. Zasiadającym na co dzień przed telewizorami pozwala to poczuć się przez chwilę w roli realizatora obrazu i dźwięku. 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium