Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 144/2018, Czwartek 24 maja 2018 r., Joanny i Zuzanny
Opublikowano
Przemyśl
Biografia metropolity przemyskiego już na księgarskich półkach
Kilka dni temu w księgarniach pojawiła się licząca 420 stron biografia abpa Józefa Michalika. Autor – dziennikarz i publicysta Rzeczpospolitej Tomasz Krzyżak, specjalizujący się w tematyce kościelnej – pracował nad nią 2 lata. Książka powstała przy czynnym udziale metropolity przemyskiego.
fot. zbiory własne
Metropolicie przemyskiemu, abp. Józefowi Michalikowi publicysta Rzeczpospolitej Tomasz Krzyżak poświęcił 420 stron. Napisanie biografii, przy czynnym udziale bohatera publikacji, zajęło mu 2 lata.

Nie mam nic do stracenia – bo taki tytuł nosi publikacja – to opowieść o życiu jednej z ważniejszych postaci Kościoła w Polsce, do niedawna przewodniczącego Episkopatu Polski, ale też o czasach, w których żyje i działa. Na jej kartach czytelnik może prześledzić także genealogię rodziny bohatera, odnaleźć sporo fragmentów odnoszących się do czasów po odzyskaniu niepodległości, pokazanych z perspektywy takich ośrodków, jak Gorzów Wielkopolski, gdzie pełnił swoją biskupią posługę oraz Przemyśl.

Autor biografii Tomasz Krzyżak podkreśla, że na napisanie 420 stron o jednym człowieku poświęcił 730 dni pracy. Zebranie wystarczającej ilości materiałów wiązało się z koniecznością przebycia ponad 15 tys. kilometrów w powietrzu i na lądzie, przewertowania kilkuset tysięcy dokumentów w archiwach państwowych i kościelnych, odbycia blisko 200 fascynujących rozmówców (m.in. z abp. Mieczysławem Mokrzyckim, Arturo Mari, dr Wandą Półtawską, prof. Stanisławem Grygielem, kard. Paulem J. Cordesem czy prezydentem Przemyśla Robertem Chomą), spędzenia kilkuset godzin w archiwach i bibliotekach i wykonania niezliczonej ilości telefonów.

Przemyskie spotkanie promocyjne poświęcone publikacji odbędzie się w sobotę, 10 października, o g. 19 w Domu Katolickim „Roma” (Grodzka 11).

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium