Życie Podkarpackie nr 17/2018 Życie Podkarpackie nr 17/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 114/2018, Wtorek 24 kwietnia 2018 r., Grzegorza i Aleksandra
Opublikowano
Przemyśl
List s. Dawidy w sprawie kładki: – W Przemyślu objawił się Anioł Stróż
Tajemniczy chłopiec na ulicach Przemyśla, który przepowiada wydarzenia ważne dla całego polskiego narodu. Nie, to nie wróżbita, który chce zaspokoić chorą ciekawość ludzi ani polityczny jasnowidz. Po co zatem przybył i dlaczego ogłasza rzeczy, jakie mają się zdarzyć? Kim jest? Jaka jest jego misja? Na kim chciał zrobić wrażenie? A wrażenie zrobił i to duże, o czym przekonują naoczni świadkowie. Jednym z nich był bł. ks. Bronisław Markiewicz.
fot. zbiory własne

W chwili spotkania z niezwykłym Nieznajomym miał 21 lat. Działo się to w trudnym i bardzo znaczącym dla Polaków roku 1863. Gdyby wówczas istniały takie środki przekazu, jak mamy obecnie, na pewno przemyską prasę obiegłaby wiadomość o nieznanym chłopcu, ubranym po wiejsku, który z twarzą rozjaśnioną nieziemskim światłem prorokuje o losach Polski i Polaków. I pewnie wtedy też rozgrzałyby się internetowe fora, na których wielu „postępowych” wyśmiewałoby naiwność ludu, „moherową pobożność”, zbyt duży wpływ Kościoła na sprawy społeczne i polityczne itd.

Miał przygotować naród na zmiany

Ponad 150 lat od tamtego wydarzenia widzimy już, że większość przepowiedni „tajemniczego chłopca” spełniło się dokładnie tak, jak zostały opisane w książce ks. Walentego Michułki, wychowanka bł. ks. Markiewicza. Niektóre dotyczyły czasów współczesnych bł. ks. Bronisławowi. Inne zapowiadały wydarzenia, których nie sposób było wówczas przewidzieć. Mówiły o strasznych wojnach światowych, o roli wielkich Polaków w dziejach innych narodów, o wyborze Polaka na papieża… Bł. ks. Bronisław uważał, że pod postacią „niezwykłego młodzieńca” przysłany został przez Boga Anioł, który chciał przygotować nasz naród na wielkie zmiany i pobudzić ludność do współpracy z Bogiem dla dobra Ojczyzny i Polaków.

 Choć sam ks. Markiewicz mógł przekonać się o prawdziwości niektórych przepowiedni znacznie później, już wówczas tak mocno przeżył tamto spotkanie, że porzucił swoje dotychczasowe plany uniwersyteckiej czy wojskowej kariery i jeszcze w tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Niewątpliwie także tamto spotkanie wpłynęło na gorliwość duszpasterską i zaangażowanie ks. Markiewicza w sprawy społeczne i narodowe. Jako młody wikary przemyskiej katedry szukał nowatorskich na owe czasy sposobów katechizowania najuboższych dzieci z miasta i okolicznych wiosek, zabiegał o duchowy wzrost parafian, ofiarnie posługiwał ubogim, z narażeniem swojego życia służył chorym w czasie epidemii cholery. Będąc proboszczem na innych parafiach diecezji, skutecznie pomagał wiejskiej ludności wydostawać się z biedy i z pijaństwa. A widząc setki sierocych dzieci, założył duży zakład wychowawczy w Miejscu Piastowym, przy którym utworzył szkoły, warsztaty, orkiestrę, teatr, wydawnictwo… Do kontynuacji tego dzieła założył męskie i żeńskie zgromadzenia zakonne św. Michała Archanioła.  Wszystko dla Boga i Ojczyzny, która jeszcze wtedy cierpiała pod zaborami.

W tym mieście się objawił

Wbrew temu, w co chcielibyśmy wierzyć, dziś także nie brak potrzebujących dzieci, zaniedbanej młodzieży, ubogich ludzi… Widzimy też różnego typu zagrożenia, jakie czyhają na Polaków, zarówno te duchowe, jak i polityczne.

W Przemyślu, gdzie przed laty objawił się wspomniany Anioł Polski, Bóg nadal objawia swoją troskę o nasz naród i polskie społeczeństwo. W tym mieście przed kilku laty utworzony został jeden z oddziałów Rycerstwa św. Michała Archanioła. Należą do niego osoby świeckie, pragnące dobra Polski i wszystkich mieszkańców swojego miasta. W tym celu Rycerstwo postanowiło odnowić pamięć o Aniele, Stróżu Polski.

Anioł Stróż, jakiego Bóg wysyła do opieki nad każdym z nas, przedstawiany jest często na obrazach jako ten, który prowadzi dzieci przez kładkę zawieszoną nad przepaścią. Skoro w Przemyślu ma powstać kładka pieszo-rowerowa, całkiem słuszne wydaje się zatem, by upamiętnić Anioła Stróża Polski, który w tym mieście właśnie się objawił. Publikacje, które o tym mówią, są wystarczającym argumentem na to, że Anioł Stróż Polski jest związany z historią Przemyśla i upodobał sobie Przemyśl oraz ludzi, którzy stąd się wywodzą.

Kładka Anioła Stróża Polski miałaby zatem bardzo symboliczny wydźwięk. Nie tylko upamiętniałaby wydarzenia sprzed lat i zachęcała do wdzięczności Bogu za Jego opiekę nad naszą ojczystą ziemią. Nie tylko skłaniałaby do refleksji nad naszą drogą w kierunku społecznego dobra, braterskiej miłości czy prawdziwej wolności naszego kraju. Skoro ma łączyć Wybrzeże Marszałka Józefa Piłsudskiego i Jana Pawła II, to cóż właściwszego niż uczynić z niej „anielską drogę ku wolności i świętości”? Kładka Anioła Stróża Polski to okazja do zadumy nad tym, gdzie zmierzamy, jako Polacy. Ale też okazja do zastanowienia się nad osobistymi „przepaściami”, nad tym, jak przejść ku temu, co nas wyzwoli od własnych egoizmów, uprzedzeń, lenistwa...

Może warto przerzucić anielską kładkę w tym pięknym mieście, abyśmy spojrzeli szerzej i dalej, tak jak przed laty spoglądał – dzięki Aniołowi Stróżowi Polski – błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz i współcześni mu przemyślanie.

s. Dawida Ryll CSSMA

26 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
sxvcdcvbnm 88.156.137.169 16.09.2015

pierdo----lenie

user
mm 188.33.97.47 21:04:00 16-09-2015

Oto esencja naszej przemyskiej "entelegencji" czytującej żp. Gdyby jakiś list otwarty opublikowali geje - byłoby spoko; lesbijki - OK; a katolicy... hmmm... Cóż, czy w stosunku do nich Wasza pseudo-tolerancja już nie działa?


Trochę szacunku dla innych i ich poglądów.

user
czerupa 31.183.226.249 21:26:20 16-09-2015

A co wspólnego z szacunkiem i poglądami ma pitolenie jakieś .... - zakonnicy.
A gdyby tak wszyscy zaczęli publikować swoje listy - jehowi np. codziennie swoje nawiedzone teksty czy jakiś fanatyk fragmenty koranu.
Od tego są ichnie świątynie a nie przestrzeń publiczna.
O światopoglądach tam się dyskutuje i nawraca.

Ja w życiu publicznym chcę być wolnym od takich nacisków różnych zielonoświątkowców, jakiś  sióstr nawiedzonych czy innych wyznawców ósmego dnia tygodnia - Konstytucja nam to gwarantuje.

ŻP to nie gazeta kościelna - będę chciał poczytać starodawne baśnie to sobie kupię jakąś biblię czy gościa niedzielnego.
Nie ma to żadnego związku z szacunkiem innych poglądów.

Ta siostra i redaktor który to puścił  niech lepiej szanuje zapisy Konstytucji i nie prowadzi tu "ewangelizacji jedynej słusznej religii", bo to my już przerabiali i nie wyszło.

user
mm 164.126.82.18 21:59:39 17-09-2015

Panie Czerupo!

Pisze pan, że ŻP to nie gazeta kościelna. Zgadza się.


ŻP to również nie gazeta wojskowa, więc warto by usunąć wypowiedzi przedstawicieli straży granicznej;


ŻP to nie gazeta sportowa - więc wypowiedzi działaczy do wy==bania;


A co do zapisów konstytucji - ma pan rację, należy je szanować. I tak też zrobili redaktorzy, publikując list otwarty na swoich łamach :)

user
czerupa 31.183.226.249 16.09.2015

...Skoro ma łączyć Wybrzeże Marszałka Józefa Piłsudskiego i Jana Pawła II, to cóż właściwszego niż uczynić z niej „anielską drogę ku wolności i świętości”? Kładka Anioła Stróża Polski to okazja do zadumy nad tym, gdzie zmierzamy, jako Polacy. Ale też okazja do zastanowienia się nad osobistymi „przepaściami”, nad tym, jak przejść ku temu, co nas wyzwoli od własnych egoizmów, uprzedzeń, lenistwa...

No tak ma łączyć ulicę autora przedwojennego stanu wojennego, zabójcę kilkuset niewinnych ludzi itd.... z ulicą obrońcy pedofilów a tym samym współsprawcy odpowiedzialnego za te ciężkie zbrodnie popełniane przez kumpli w purpurach.


A tak poza tym to większych pierdół dawno nie czytałem.

Kto to puszcza takie teksty na poważnym portalu?

user
nick 31.183.228.149 18:47:12 16-09-2015

Czytaj ze zrozumieniem, to jest list otwarty do redakcji siostry Dawidy.

user
czerupa 31.183.226.249 19:30:13 16-09-2015

No więc się pytam - kto takie teksty jakieś nawiedzonej siostry Dawidy puszcza na poważnym portalu?

user
skorpion 46.174.24.14 16.09.2015

juz dawno takich bzdur nie czytalem.

to tekst skierowany konkretnie do armii moherowych beretow, nas to nie rusza. sredniowiecze juz minelo

user
Tygrys 212.106.19.84 19:38:44 16-09-2015

Czerupa, na poważnym portalu? Jak to jest poważny portal to nty chyba jesteś ograniczony umysłowo.

user
czerupa 31.183.226.249 20:09:39 16-09-2015

A może byś się wysilił choć trochę.

Nic innego nie potrafisz. Bozia rozumu nie dała?

user
Ozzman 94.40.75.10 16.09.2015

Do sxvcdcvbnm - kim są ci pierdo lenie ?!? Czym się różnią od zwykłych leni ?

user
ja 83.157.97.12 16.09.2015

czy kazdy list otwarty do redakcji bedzie w portalu zamieszczony???

user
ja 83.157.97.12 16.09.2015
nie jestem przeciwnikiem tej nazwy ale... dlaczego nie po prostu kladka nad sanem, albo zasanska?
po co wymyslac "dziwne nazwy"???
user
Piter 31.183.225.247 16.09.2015

Jest tak zajebiście, że nadal w Polsce dzieje się co bądź. Tutaj nawet - za przeproszeniem - pierdylion świątyń nie pomoże i pięknych kapliczek. Jestem osobą wierzącą, ale kuźwa takich nawiedzonych osób nie cierpię.

user
ines 2.100.29.188 22:10:58 16-09-2015

chwilunia kazdy z nas w naszym kraju ma wolnosc slowa i wyznania! wiec ja sie zapytuje ? o co tu tyle chalasu ? i nie wazne czy ty, czy ty ? jestes ateista czy nawet  niewiem  zielonym ludkiem? kladka jak kladka za minute ,czy za godzine  pojawia sie roznorakie nazwy !

user
czerupa 31.183.226.249 22:55:11 16-09-2015

Przecież nie o wolność słowa chodzi a o wolność każdego człowieka do nie narzucania mu różnych dziwadeł i zwidzeń, czy średniowiecznych przesądów.

O tekst chodzi a nie nazwę, nazw różnych będzie zapewne tysiąc ale co z proponowaną nazwą ma wymyślona historyjka religijna narzucona nam - poganom przez obcych najeźdźców w sukienkach? Co mnie obchodzi że jakaś dawida czy inny ksiądz ma jakieś przewidzenia, zwidy czy inne objawienia.

Ja też czasami mam ale nie dorabiam do tego ideologii i nie żądam

aby wszyscy mieli mi wierzyć bo jak nie to są pseudointeligentami.  

user
mtp 176.110.157.108 16.09.2015
świetnie argumentowany i przemyślany list :) nie wiem, czy władze miasta zgodzą się na taką nazwę, ale na pewno warto brać ją pod uwagę :) pozdrawiam siostrę!
user
czerupa 31.183.226.249 23:00:39 16-09-2015

Świetny wpis proszę księdza.

Trzeba jeszcze zmobilizować wszystkie roczniki i niech chwalą nawiedzoną siostrę.

user
Miś Kolabor 31.183.218.225 16.09.2015

Nie zawracaj DUUpy z jakimś Dawidem ?

Może z Michalikiem, on też przepowiadał że Policjanta wsadzi za kraty i wróżba mu się spełniła !

Ma być nazwa : Kładka Przemyskiego Niedźwiadka !zegam

Mohery nie kombinujcie tylko !! bo wpierdol

Młodzież popiera to co JA.

I żaden Rumun Petru niech nie waży się wykorzystywać tych wpisów za nazwą kładki !!

Ostrzegamy !! i Sprawdzimy.


user
kris1998 94.254.145.195 08:47:08 17-09-2015

Może nazwijcie  ten most ,,Mostem równości'' i jescze tęcze zawieście. Nie wszyscy młodzi popierają to co ty  miedzy innymi ja, wiec nie wypowiadaj się w imieniu młodzieży.

user
czytelnik 83.6.239.18 17.09.2015
Życie jest na liście płac Rydzyka? To pierwsze co m przyszło do głowy po zobaczeniu tego artykułu. Nieładnie Panowie redaktorzy.
user
Kubas 31.183.215.146 17.09.2015

Yyyy.... Nie.

user
darek 31.183.217.203 18.09.2015

Skąd się takie poje.bane baby biorą?

user
szybki 212.106.20.131 23.09.2015

Za dużo tych religijnych odniesień w Przemyślu. Miasto powoli staje się kościelnym skansenem. Czas przewietrzyć je z tych bogo-ojczyźnianych duchów i tchnąć troche nowoczesności.

user
mk 91.193.208.124 31.10.2015

"Przemyślu ma powstać kładka pieszo-rowerowa, całkiem słuszne wydaje się zatem, by upamiętnić Anioła Stróża Polski, który w tym mieście właśnie się objawił. Publikacje, które o tym mówią, są wystarczającym argumentem na to, że Anioł Stróż Polski jest związany z historią Przemyśla i upodobał sobie Przemyśl oraz ludzi, którzy stąd się wywodzą."                     

Kładka Anioła Stróża Polski miałaby zatem bardzo symboliczny wydźwięk. Nie tylko upamiętniałaby wydarzenia sprzed lat i zachęcała do wdzięczności Bogu za Jego opiekę nad naszą ojczystą ziemią. Nie tylko skłaniałaby do refleksji nad naszą drogą w kierunku społecznego dobra, braterskiej miłości czy prawdziwej wolności naszego kraju. Skoro ma łączyć Wybrzeże Marszałka Józefa Piłsudskiego i Jana Pawła II, to cóż właściwszego niż uczynić z niej „anielską drogę ku wolności i świętości”? Kładka Anioła Stróża Polski to okazja do zadumy nad tym, gdzie zmierzamy, jako Polacy" . Czytać  ze zrozumieniem.

"

user
kuku 185.38.224.2 07:27:09 06-11-2015

Tak , tak  Anioł Stróż nam pomoże w znalezieniu pracy, spłaci  za nas kredyty, pożyczki i od tego będziemy  bogatsi!

Alleluja i do przodu!

nr 17/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium