Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 144/2018, Czwartek 24 maja 2018 r., Joanny i Zuzanny
Opublikowano
Przemyśl
Czy jesteśmy przygotowani na przyjęcie uchodźców?
Choć wciąż nie wiadomo, ilu uchodźców i na jakich zasadach miałby przyjąć nasz kraj, to nie można wykluczyć, że część z nich trafi na przykład do naszego regionu. Jak również tego, że kolejni mogą być przerzucani przez polsko-ukraińską czy polsko-słowacką granicę. Czy jesteśmy na to przygotowani? Co samorządy lokalne mają do zaoferowania? Jak i czy parafie z naszego regionu odpowiedzą na apel papieża Franciszka? Odpowiadają: rzecznicy prasowi Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, Caritas Archidiecezji Przemyskiej, BiOSG, prezydent Przemyśla Robert Choma, burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch, burmistrz Przeworska Leszek Kisiel i burmistrz Lubaczowa Krzysztof Szpyt.
fot. serwis BiOSG
Zdaniem straży granicznej, na razie polskie granice są bezpieczne.
To, co stało się w ciągu kilkunastu ostatnich tygodni, zaskoczyło Europę. Niespotykana dotąd fala uchodźców z: Syrii, Afganistanu, Iraku, Erytrei, Nigerii, Sudanu czy Gambii zalała greckie wyspy, kraje bałkańskie, Węgry, Austrię czy Niemcy. Tylko w tym roku do Europy dotarło ich ok. 380 tys. Kraje zrzeszone w Unii Europejskiej próbują rozwiązać problem, ale na razie nie ma w tym względzie konkretów. Każdy z nich ma przyjąć określoną liczbą uchodźców. Do Polski ma ich trafić ok. 12 tys. Do tej pory nie wiadomo jednak, kto ma ich przyjąć i gdzie (...)– Jesteśmy gotowi na przyjęcie około 120-osobowej grupy uchodźców (...)

fot. Paweł Bugira
Rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Przemyskiej Anna Ruszel-Kwaśny.

Prezydent Robert Choma: – Nie zapominałbym też o toczącej się za naszą wschodnią granicą wojnie i możliwej fali uchodźców z Ukrainy (...)

Burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch: – W razie konieczności dołożę wszelkich starań, aby udzielić wsparcia osobom o statusie uchodźcy, które zdecydują się zamieszkać w naszym mieście. Jednocześnie nie możemy zapominać o trudnej sytuacji mieszkaniowej w mieście, braku (...)

Burmistrz Przeworska Leszek Kisiel: – Zapewnienie dachu nad głową rodzinom uchodźców to przecież nie wszystko. Praca, opieka medyczna, bieżące utrzymanie (...)

Burmistrz Lubaczowa Krzysztof Szpyt: – Nie jesteśmy gotowi na przyjęcie u siebie uchodźców (...)

fot. Mariusz Godos
Kwestie asymilacji przybyszów z innej kultury z miejscowymi to jedna z ważniejszych spraw.
artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
3 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
kat 83.31.97.74 15.09.2015

Ile zasiłek dla bezrobotnego wynosi?  ile dostanie uchodźca i przez jaki okres będzie popierał zasiłek ? gdzie praca czy socjal , czy za darmo będzie mieć opiekę medyczną to są pytania na które władza nie odpowiada!

user
ruda@ 89.188.222.145 00:22:52 16-09-2015

Kościoły , cerkwie przepełnione wiernymi , tylko wierni komu Bogu czy sobie. Nie dla emigrantów , jest mi przykro, że w ten sposób zdajemy sprawdzian z miłosierdzia, Boże dla Ciebie wszystko , ale tylko w słowach.......Teresa

user
jako taki 79.185.156.168 16.09.2015

Może najpierw autor artykułu wyjaśniłby wszystkim kim jest "uchodźca" a kim "imigrant", bo te dwa pojęcia nie mają ze sobą wiele wspólnego zwłaszcza jak się obserwuje ostatnio masowy napływ ludności z Azji czy Afryki do Europy, których trudno nazwać uchodźcami. 

Chyba każdy wasz czytelnik może liczyć na rzetelne informacje w tej sprawie, a nie przyjmować wszystko bez zastanowienia jak idiota.


nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium