Życie Podkarpackie nr 14/2020 Życie Podkarpackie nr 14/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 99/2020, Środa 8 kwietnia 2020 r., Dionizego i Januarego
Opublikowano
Jarosław, Korczowa
Czworonogi tropią papierosy i narkotyki [ZDJĘCIA]
Na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej trwa szkolenie psów, które niebawem rozpoczną służbę w Służbie Celnej.
fot. Izba Celna w Przemyślu
Najlepsze predyspozycje do pracy w Służbie Celnej mają labradory, owczarki belgijskie i niemieckie.
fot. Izba Celna w Przemyślu
Po zakończeniu szkolenia i zaliczeniu egzaminów psy wraz z przewodnikami rozpoczną pracę w Izbach Celnych w Olsztynie, Białymstoku, Białej Podlaskiej, Kielcach i Przemyślu.

– Pod okiem eksperta z Ośrodka Szkoleniowego Służby Celnej w Kamionie, czworonogi ćwiczą wyszukiwanie papierosów zarówno w samochodach osobowych jak i ciężarowych – mówi Edyta Chabowska z Izby Celnej w Przemyślu. – Po zakończeniu szkolenia i zaliczeniu egzaminów rozpoczną pracę w Izbach Celnych w Olsztynie, Białymstoku, Białej Podlaskiej, Kielcach i Przemyślu – dodaje.

W polskiej Służbie Celnej pracuje obecnie 126 psów, z czego 75 pełni służbę na zewnętrznej granicy UE w izbach celnych w Przemyślu, Olsztynie, Białymstoku i Białej Podlaskiej.

fot. Izba Celna w Przemyślu

98 z nich specjalizuje się w wyszukiwaniu wyrobów tytoniowych, pozostałe są ekspertami w wykrywaniu narkotyków.

– Najlepsze predyspozycje do pracy w Służbie Celnej mają rasy takie jak labrador, owczarek belgijski czy owczarek niemiecki – wyjaśnia Chabowska.

Służba Celna na Podkarpaciu dysponuje 17 czworonogami. Tylko w tym roku ich czujne nosy wywąchały już 8 mln sztuk papierosów i blisko 900 kilogramów tytoniu. Z kolei specjaliści do  wykrywania środków odurzających (Mambo i Roxy) w I kwartale tego roku aż 309 razy wskazali podejrzane przesyłki oraz miejsca, w których znajdowały się środki odurzające. Dzięki nim celnicy wykryli ponad 17 kg narkotyków o wartości rynkowej sięgającej blisko 650 tys. zł.

fot. Izba Celna w Przemyślu
1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
:) 31.183.220.210 10.09.2015

ładne pieski :)

nr 14/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium