Życie Podkarpackie nr 48/2016 Życie Podkarpackie nr 48/2016

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 338/2016, Sobota 3 grudnia 2016 r., Franciszka i Ksawerego
Opublikowano
Przemyśl
Zjednoczona Lewica chce usunięcia religii ze szkół
„Świeckie państwo – świecka szkoła. Dentysta zamiast księdza” – to ogólnopolska kampania społeczna prowadzona przez Zjednoczoną Lewicę. Główne postulaty przedstawiła dzisiejszego (3 września br.) dnia w Przemyślu podczas konferencji prasowej Ewa Wasiewicz z Twojego Ruchu.
fot. Mariusz Godos
Ewa Wasiewicz z Twojego Ruchu.

– Jednym z naszych podstawowych postulatów jest wyprowadzenie religii ze szkół, zaprzestanie jej finansowania przez budżet państwa oraz wykreślenie ze świadectw szkolnych tego przedmiotu. Chcemy, aby nauka religii odbywała się poza szkołą, czyli w salach katechetycznych. Finansowane to powinno być przez Kościół katolicki. Dzięki temu budżet państwa zaoszczędziłby na tym pieniądze w kwocie około półtora miliona złotych, które można byłoby przeznaczyć na stworzenie gabinetów dentystycznych w każdej szkole z wykwalifikowaną kadrą, czyli lekarzem-stomatologiem i pielęgniarką. Trzeba pamiętać, że budżet państwa (...)

Sonda
Czy uważasz, że lekcje religii powinny być finansowane z budżetu państwa?
  • Tak
  • Nie
  • Nie mam zdania
artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
33 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
bang 164.126.68.103 03.09.2015

Państwo jest świeckie i nie wszyscy są wierzący, więc wyrzućmy religię - państwo jest polskie, więc wyrzućmy też angielski i niemiecki - nie wszyscy w Polsce są pełnosprawni, więc wywalmy wych.-fiz.!


Najlepiej zwolnijmy dzieci ze wszystkich zajęć i uczmy mycia naczyń i ścierania podłóg - kariera zagraniczna murowana!!! Nadmienię, że religia nie jest obowiązkowa, więc jeśli ktoś nie chce, niech nie chodzi.


Zdaje się, że to właśnie argument lewicy dotyczący in vitro i aborcji - jak ktoś nie chce, to nie musi, a państwo niech płaci... Dziwne, że tutaj ta zasada się im nie sprawdza... Hipokryci...

user
Anna 178.43.96.24 19:09:22 03-09-2015

do bang  Religia nie jest obowiazkowa to wszyscy wiedza tylko ze dziecko niechodzace na religie jest wytykane palcami przez inne dzieci.

user
... 85.89.174.165 19:58:48 03-09-2015

Do Anna. W dzisiejszych czasach dzieci są bardziej tolerancyjne niż nie jedna starsza osoba. Nie wytykają się palcami, nie obmawiają. Nie chodzenie na religię nie jest uważane za defekt, odmienność. Inne dzieci nie kierują się stereotypami. 

user
bang 164.126.121.41 21:06:51 03-09-2015

Do Anny: Dobrze Pani pisze - DZIECKO, nie tłumy dzieci. Prawda jest taka, że w każdej klasie na religię chodzą wszyscy albo wypisuje się 1, 2 osoby. Gdyby ogół społeczeństwa podchodził do sprawy jak Lewica, wypisywanych dzieci byłoby 20-30.



user
bang 164.126.121.41 21:10:17 03-09-2015
Do Anny: Palcami są też wytykane dzieci zwalniane z zajęć wychowania fizycznego. Proponuję, żeby wu-ef również wykreślić z listy zajęć obowiązkowych. Może nawet wystosuję stosowne pismo w tej sprawie do szanownej pani - jak jej tam... acha... Wasiewicz.
user
Do hipokryty i ignoranta bang 24.233.213.240 00:43:40 04-09-2015
Kilka lat temu ja nie chciałem chodzić na religię i wiesz co dostałem w zamian?  okienko w środku dnia, które spędzałem na korytarzu a później zajęcia zastępcze w postaci etyki uwaga: w piątki o 16.  

Religia jest prywatną sprawą każdego. Inne przedmioty podają suche fakty religia narzuca filozofię życia w żaden sposób nieudowodnioną. Przedmioty szkolne, angielski wf itd.. są przedmiotami świeckimi a religia duchowym.  Nie widzisz różnicy?  
user
bang 164.126.152.16 11:50:51 05-09-2015

Owszem, różnicę dostrzegam, gdyż jest ona oczywista.


Moja wypowiedź nie miała na celu utożsamiania istoty religii, w-fu czy języków obcych. Chodziło jedynie o to, że sprawa niechodzenia na religię jest sprawą równie "powszechną" co zwolnienia z zajęć wf. Nie możemy dostosowywać prawa do mniejszości. Po prostu :)


Zgadzam się, że religia jest prywatną sprawą każdego - zatem jeśli ktoś chce (podobnie jak większość klasy) uczęszczać na takowe zajęcia w szkole, niech ma taką możliwość.


Nieistotne, czy ktoś jest wierzący czy nie, z pewnością nie zaprzeczy, że lepiej żeby KILKORO dzieci miało etykę o 16 lub posiedziało godzinę w bibliotece W SZKOLE, niż żeby KILKASET dzieci musiało biegać do salki katechetycznej POZA SZKOŁĄ też o 16.

user
123 185.18.135.176 03.09.2015
żałosne, rodzinka wpadła na pomysł usunięcia religii ze szkół...?
user
Zly 185.25.123.252 03.09.2015

Moze islam bedziecie finasowac na to kase znajdziecie

user
Omanut 24.233.213.240 00:47:33 04-09-2015
A islam to nie religia głąbie?  Usunąć religię oznacza zakaz nauczania każdej religii.  Kolejny "zły" i zbuntowany, który myśli, że lekarstwem na islamistów jest popadanie w katolicki fundamentalizm.  Gdybyś ruszył głową zauważyłbyś, islamiści powstali z fanatyzmu religijnego. My chyba tego nie chcemy?
user
miśka 37.248.255.38 03.09.2015

Oczywiście, najlepiej wycofać religię ze szkół.. Nie dość, że na każdym kroku zmusza się młodzież do zapominaniu o Bogu, Kościół jest dyskryminowany i stawiany w jak najgorszym świetle .. Na co komu stomatolog w szkole !? Osobiście jestem uczennicą liceum i nie wyobrażam sobie tego, że zamiast katechez miałabym korzystać z gabinetu dentystycznego. Chcąc pójść do dentysty, udam się po godzinach nauki a nie podczas zajęć lekcyjnych. Ludzie ogarnijcie się .. Jestem jeszcze niepełnoletnia ale apeluję do tych osób, które są pełnoletnie.. Oddawajcie swoje głosy na takich ludzi, którzy są tego warci a nie na takich, którzy obiecują przysłowiowe gruszki na wierzbie..Przez takie wybory w państwie polskim decydują tacy ludzie, którzy martwią się bardziej gabinetami dentystycznymi niż procesem wychowania religijnego dzieci i młodzieży.. Apeluję do Lewicy aby zastanowiła się nad swoją decyzją.. Kościół Katolicki też nie śpi na pieniądzach i niekoniecznie stać go na finansowanie katechez w szkółkach świetlicowych..

user
TOLERANCYJNY 91.240.223.32 20:34:31 03-09-2015
miśka i dobrze piszesz ,człowiek który nie wieży żyje jak Bydło ,najeść się napić i zesrać a co z duchem i sumieniem .
user
miśka 37.248.255.38 20:51:49 03-09-2015

Tolerancyjny: Dokładnie. Jestem wychowywana w katolickiej rodzinie i nie wyobrażam sobie, że ktoś głupią decyzją miałby wykreślić Boga z takiego miejsca jakim są szkoły.. Może lewicowi politycy nie chcą wychowywać swoich potomków w wierze ale niech nie zabierają tego prawa innym ludziom.. Nikt nie każe uczęszczać w katechezach ale większość uczniów decyduje się na lekcje religii. Drogie PAŃSTWO POLSKIE, KTÓRE RZEKOMO JEST WIERZĄCE, uczniowie nie uczestniczą w katechezach,ponieważ są zmuszani przez większość społeczeństwa lub taki jest nakaz z góry.. chodzą chętnie, ponieważ pragną chłonąć wiedzę o Bogu..!

user
Omanut 24.233.213.240 00:52:17 04-09-2015
Kolejni ograniczeni katolicy, którzy "niereligijnych" uznają za nie wierzących...  Religia jest obrzędowościa i nie koniecznie powiązana jest z wiarą. Nie pasuje mi system jaki proponuje kościół katolicki to zaraz jestem niewierzący i bez kręgosłupa moralnego? Dziewczynko kto Ci taką papkę ideologiczną włożył do głowy? Rodzice... ehh 

Ich sprawa... 


user
w 94.40.44.230 16:45:36 04-09-2015
wystarczy mi wiara w Boga katolickiego a księża nie są mi potrzebni do zbawienia bo stracili już u mnie szacunek przez różnego rodzaju afery które są zamiatane pod dywan , dobry człowiek zawsze będzie żył wiecznie a złemu, no cóż nie pomogą nawet codzienne modlitwy w kościele, ciemnogród już się skończył dlatego uważam że to dobry pomysł...
user
miśka 37.248.255.19 17:02:40 04-09-2015

Do Omanut: Nikt nie jest dyskryminowany z powodu religii jaką wyznaje.. Owszem rodzice włożyli mi do głowy same dobre, religijne rzeczy i jestem im bardzo wdzięczna ! A drogi człowieku religii niekoniecznie muszą uczyć księża, do których straciłeś szacunek, uczą jej też wykwalifikowani katecheci .. Oburzył mnie fakt zastąpienia religii w szkołach wizytami stomatologicznymi.. Mówię to jako uczennica a nie "Kolejny ograniczony katolik". Jak widać tobie nikt żadnej papki nie włożył.

user
TOLERANCYJNY 91.240.223.32 03.09.2015

Czekajcie będziecie  mieć tolerancje jak nasza władza wpuści emigrantów , będziecie się modlić do BOGA jak będziecie wychodzić na zakupy. Znam ten temat bardzo dobrze ze Szwecji bo procowałem tam . Jeszcze będziecie prosić o religię katolicką TO JEST WŁAŚNIE TOLERANCJA !!!. POLSKO OPAMIĘTAJ SIĘ.

user
omanut 24.233.213.240 00:55:03 04-09-2015
W usa na kościołach wiszą takie transparenty 
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/63/Gay_friendly_church.jpg

Kościół ma się świetnie i nie ma kryzysu wiary? Dlaczego bo nie wciska się w politykę!
user
wierząca 31.183.245.113 03.09.2015

czy ta pani nie znalazła innego sposobu żeby zaistnieć? sama ochrzczona, bierzmowana, ślubu pewnie kościelnego nie ma ... ale dzieci ochrzczone pewnie tak na wszelki wypadek .. Co za hipokryzja!!! a teraz jej religia przeszkadza. Też jestem obywatelem tego państwa i życzę sobie żeby religia była  szkole

user
Jingle Bell 31.183.252.52 03.09.2015

Polecam wizytę w KRS pod nr 0000238054 

user
Mazur 83.19.212.210 03.09.2015

po.e.ało was do reszty

user
Spinoza 31.183.210.150 04.09.2015

"Każda religia jest zatruta bezrozumnym dogmatyzmem".

Spinoza.

user
Półwyspiarz 31.183.210.150 04.09.2015

Religia to "niebezpieczny nonsens, który uczy wrogości wobec innych ludzi".

Richard Dawkins.

JEST INACZEJ?

user
ang 164.126.152.16 11:55:20 05-09-2015
Wrogości? hehe hahahahaha uuuuuuuuhahahahahah

JEST INACZEJ.
user
rodrigo 194.230.155.101 04.09.2015

Wasiewiczowa Ty nie pierdol takie smuty weź zostaw ta politykę bo widze ze mózg Ci się lasuje i może zajmij się sprzedawaniem waszych kebabów 

user
blehh... 83.15.191.210 04.09.2015

Jak Inspekcja Pracy zrobi tam kontrolę to nagle się okaże, gdzie znikają pieniądze, które powinny być w budżecie... w tym również na edukację :)

user
puma 178.43.106.159 04.09.2015

pani  ewa chce zablyszczec ale nie ta droga pani ewo !!!!!!!!!!!!!

user
blysk 188.33.64.51 17:13:26 05-09-2015

na zdjęciu się błyszczy przecież..... :)

user
Piter 31.183.225.247 05.09.2015

Oł je, na pewno poprzez usunięcie religii ze szkół polepszy się życie wielu mieszkańców Polski.

Współczuję i gratuluję głupoty.....

user
Andrzej sticker 65.175.190.110 01:01:48 07-09-2015

Polepszy się! Nasz dzieci nie będą chodzić takie pomieszane jak teraz

user
aga 31.183.254.143 08.09.2015

A pani Wasiewicz niech za siebie odpowiada, a nie za innych. Może niech sama siebie z partii wyrzuci. Moje dzieci uwielbiają religię i pierwszą rzeczą jaką córka zrobiła po powrocie z wakacj do szkoły to zapisała się na konkurs z religii i dziecko jest szczęśliwe. A do szkolnej dentystki nie zaprowadzę dziecka tylko do stomatologa tam gdzie chodzi od dawna

user
PANI A 46.170.89.113 09.09.2015

TAK JESZCZE NIECH PANI WASIEWICZ WPROWADZI ISLAM ZAMIAST RELIGII.

user
byku 78.151.72.244 10.09.2015
Postępowanie upadłościoweNazwa organu wydającego akt prawny: Sygnatura aktu prawnego: Data wydania aktu prawnego: Określenie sposobu prowadzenia postępowania upadłościowego: Data zakończenia postępowania upadłościowego: Sposób zakończenia postępowania upadłościowego: 



Członkowie reprezentacjiNazwisko lub Nazwa Nazwisko drugi człon Imię piersze Imię drugie FunkcjeWASIEWICZ KRZYSZTOF KAZIMIERZ SKARBNIK SYKAŁA BARBARA ZOFIA SEKRETARZ ZARZĄDU HAPKO WACŁAW PREZES ZARZĄDU



nr 48/2016
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Prezenty z okazji mikołajek lub pod choinkę...
  • Kupuję on-line
  • Wynajduję w małych sklepikach lub centrach handlowych
  • Stawiam na bony podarunkowe
  • Sam tworzę