Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 173/2018, Piątek 22 czerwca 2018 r., Pauliny i Flawiusza
Opublikowano
Przemyśl
Przemyscy radni przeciwni gloryfikacji UPA. Błachowicz: – Nie wyciągajmy armaty na wróbla
Pierwsza po tzw. sezonie ogórkowym w polityce sesja Rady Miasta Przemyśla (27 sierpnia br.) przebiegała nad wyraz spokojnie. Wyraźnie było widać, że radni są jeszcze w wakacyjnym nastroju.
fot. zbiory własne
Na sali obrad często panował wciąż jeszcze wakacyjny nastrój...

Na sali obrad było... dużo wolnych miejsc. Co prawda wymagana przy głosowaniach liczba radnych zasiadła w fotelach, ale było ich ledwie 16 na 23. Mieli do „klepnięcia” kilkanaście projektów uchwał oraz dwie rezolucje. Pierwsza dotycząca nadania przez Radę Najwyższą Ukrainy uprawnień kombatanckich członkom Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii. „Nie akceptujemy zatem uznania członków ugrupowań UPA i OUN przez władze ustawodawcze Ukrainy za bohaterów walczących o wolność ich kraju” – czytamy we fragmencie rezolucji. Przyjęty dokument zostanie przekazany m.in. prezydentowi Polski Andrzejowi Dudzie. Druga rezolucja związana była z (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
6 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
liczymy 83.24.79.81 27.08.2015

Ilu ukraińskich radnych to potomkowie spadkobierców OUN UPA?

user
ska 195.46.37.226 27.08.2015

Jeśli ktoś wie jak głosowali poszczególni radni to proszę o napisanie w komentarzach. z góry dziękuję.

user
obserwator 193.242.143.19 28.08.2015

Wszyscy podnieśli rękę sposród obecnych radnych. Radny Błachowicz nie podpisał się co prawda pod rezolucją i inni radni, poźniej mówił że on nie rozumie tego wszystkiego, że to niepotrzebna uchwała(wywnioskowałem że nie zna nawet historii UPA), ale w konsekwencji rękę podniósł, bo jakby nie inaczej...

user
0.Tadeusz 31.1.109.252 28.08.2015

Dobrze, że na błachowicza nie głosowałem w wyborach. Teraz wiem, że miałem rację. Nie daj Bóg takiego prezydenta przemyśla!

user
ska 195.46.37.226 28.08.2015

dziękuję ,,obserwatorze" za informacje

To radny Błachowicz ma gwarantowane ciche dni w domu :(. Oj Bożenka da mu popalić za to że podniósł na nią rękę. Pozdrawiam

user
mon-tini 164.126.162.56 03.09.2015

W tym artykule, jak w soczewce, nakreślono problem Przemyśla…  Radni zadeklarowali, że nić nie wiedzą o planach dotyczących szpitala miejskiego, ale mieli czas na  działania, które dotyczą pierwszej połowy minionego wieku.

Rozumiem, że mamy w Przemyślu dużą grupę osób, która szczerze przeżywa ten temat, natomiast to nie zwalnia z obowiązku bycia kompetentnym w innych kwestiach. Swego czasu w mediach pojawiła się informacja o potencjalnej fundatorce muzeum upamiętniającego tamte dramatyczne dla Polski wydarzenia.


Radni, jak wynika z artykułu, o podstrefie nie rozmawiali, o szpitalu chcieli, ale nie mogli, bo niewiele wiedzą. Rozumiem, że zbrodnie OUN i UPA to trudny temat, wymagający ogromnych talentów dyplomatycznych. Jednak skoro przemyscy radni czują, że muszą zabierać głos za Warszawę, to niech szukają fundatorów i mądrze uczą historii.


Nie twierdzę, że muzeum to dobry pomysł, ale skoro Przemyśl nie może się od tego tematu wyzwolić to niech jakoś mądrze się z nim zmierzy. Nie wiem jak, ale po to mamy radnych, by nam wskazywali drogę.


Jeżeli radni zajmują się tym tematem z potrzeby serca to w porządku. Natomiast  mam wrażenie, że część radnych traktuje ten temat jako tarczę dla braku kompetencji w kwestiach współczesnych.

 

 

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium