Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 142/2018, Wtorek 22 maja 2018 r., Julii i Heleny
Opublikowano
Przemyśl, Region
Wypadki z dzikimi zwierzętami. Kierowcy są bez szans
Dzikie zwierzęta wybiegające nagle na jezdnię to coraz częstszy problem naszych dróg. W takim wypadku kierowca jest praktycznie bez szans. Na uniknięcie zderzenia i na odszkodowanie.
fot. Paweł Bugira
Uszkodzony reflektor, zderzak, grill i maska – to szkody na samochodzie Zdzisława Wierzbińskiego. – Nie jechałem szybko, ale sarna wyskoczyła mi wprost przed maskę. Nie miałem szans, żeby wyhamować – mówi.
Zdzisław Wierzbiński wracał wieczorem z Rzeszowa do Przemyśla. Wybrał trasę przez Dynów. W Bachórzu, w pobliżu przejazdu wąskotorówki nagle przed maskę wyskoczyła mu młoda sarna. – Nie jechałem szybko, bo jest tam znak „stop”. Jechało blisko siebie kilka aut, pech trafił, że ucierpiało akurat moje. Nie było szans, żebym wyhamował albo ją ominął – opowiada. (...)

Dzikie zwierzęta na drodze

Jak się zachować, radzi komisarz Marta Tabasz-Rygiel z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie:

– Nie wszyscy kierowcy pamiętają o tym, że wjeżdżając w tereny leśne, muszą zachować szczególną ostrożność. Na jezdnię mogą wybiec dzikie zwierzęta. Przy zbyt dużej prędkości prowadzący auto może nie zdążyć zareagować. Dzikie zwierzęta najbardziej aktywne są o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu – to właśnie wtedy trzeba podróżować ze wzmożoną uwagą. Zwracajmy baczną uwagę na pobocza – mogą znajdować się tam zwierzęta gotowe, by przejść przez drogę. Sarna oślepiona przez światła reflektorów (...)
artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
8 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
BEZPARTYJNY 178.42.53.157 19.08.2015

W tym kierunku prawo koniecznie musi być zmienione jak to jest że rolnik odszkodowanie dostaje od kół łowieckich bo mu zwierzyna niszczy uprawy, a kierowcy za zniszczenie auta przez zwierzęta dzikie odszkodowanie się nie należy, a po wezwaniu policji grozi mandat za niedostosowanie prędkości do panujących warunków jeśli stoi taki znak jak A-18b (idiotyczny znak bo ja nie wiem jaka to prędkość ma być bo nawet stojąc w miejscu sarna w popłochu skoczy na auto), a druga sprawa brak wyciętych pasów zieleni na polskich pseudo-drogach?

user
Vikiroria 80.50.83.246 19.08.2015

Nie tylko na terenach leśnych wyskakują sarny mi wyskoczyła z pól uprawnych gdzie do lasów było daleko.  Dwa razy już mi wyskoczyla za pierwszym razem narobila dużo szkód a za drugim trochę mniej ważne zęby nie panikowac i nie robić gwałtownych ruchów lepiej zeby auto ucierpiała niż człowiek.  Pozdrawiam 

user
Ello 92.145.15.222 19.08.2015

Zabezpieczyć odcinki leśne pasem ochronnym oraz siatki koniecznie a najważniejsze to koszenie rowów na drogach powiatowych i gminnych  widok zarośniętych rowów nie jest nam obcy widoczności zero niech władze myślą i zabezpieczają drogi leśne  ogrodzeniem nie zamiatajcie tej sprawy pod dywam hm

user
zdzisław 31.183.203.207 19.08.2015

To właśnie moje auto zostało uszkodzone przez wtargnięcie na jezdnie sarny.Próbowałem uzyskać odszkodowanie ,ale wszyscy umywają ręce.Policja stwierdziła że w tym miejscu nie ma znaku ;;uwaga zwierzęta dzikie;;,ale w tym jednym miejscu nie wykoszona jest trawa ,nie usunięte zarośla ,dobre miejsce do ukrywania się zwierzyny.Uważam że to Zarząd Dróg nie wywiązał się z zapewnieniem bezpieczeństwa przejeżdżającym pojazdom  i z powodu zaniechania wykonania czynności takich jak ustawienie znaku ostrzegającego o możliwości pojawienia się zwierzyny leśnej,oczyszczenia miejsca z którego mogła niespodziewanie wyskoczyć sarna.Dlatego uważam że to Zarząd Dróg jest odpowiedzialny za powstanie w/w szkody.Może ktoś inny podzieli się podobnymi zdarzeniami,pozdrawiam

user
Piotr 37.7.92.130 07:45:52 06-01-2016
Aby w przyszłości ustrzec się wypadku z udziałem dzikich zwierząt polecam elektroniczny system bezpieczeństwa VSS16 przewidziany do montażu w pojazdach samochodowych.
user
Zbyszek 79.185.220.152 19.08.2015

Kwestię zwierząt łownych reguluje ustawa "Prawo łowieckie", której zmian nadzorują w parlamencie ... myśliwi. Nie są oni zainteresowani tym, by uregulować sprawy odszkodowań za szkody spowodowane przez te zwierzęta poza terenami łowieckimi, jak i inne sprawy. Jeżeli kuna (zwierzę łowne) uszkodzi ci auto, a to zdarza się coraz częściej, to pisz pan na Berdyczów. I po co w ustawie jest zapis, że zwierzęta łowne są własnością Skarbu Państwa .... skoro nikt za nie nie odpowiada?

user
a 94.40.44.230 20.08.2015

ubezpieczenie ac , szczęśliwi ci którzy je mają...

user
Piotr 37.7.92.130 06.01.2016

W temacie uniknięcia wypadku z udziałem dzikich zwierząt znalazłem w internecie informację o elektronicznym systemie bezpieczeństwa VSS16, który ma ograniczać ryzyko wypadków z dzikimi zwierzętami. Czy ktoś może używa już taki system ?

nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium