Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 143/2018, Środa 23 maja 2018 r., Iwony i Dezyderego
Opublikowano
Lubaczów
Zmarła Honorowa Obywatelka Lubaczowa
W wieku 89 lat w Tostedt zmarła Honorowa Obywatelka Miasta Lubaczowa Ruth Zuther.
fot. UM Lubaczów
Honorowa Obywatelka Lubaczowa Ruth Zuther zmarła w wieku 89 lat.

Urodziła się w 1926 r. w Łodzi. Będąc córką niemieckich rodziców mieszkających w Polsce, dorastała jako dziecko dwujęzyczne. W 1953 r. przeniosła się do niemieckiego Tostedt. W 1972 r. została pierwszą kobietą w Radzie Powiatu Harburg, była przewodniczą Komisji Społecznej i Zdrowia, pracowała na rzecz osób i instytucji potrzebujących pomocy. W latach 1979 – 1982 była burmistrzem Tostedt. Choć mieszkała w Niemczech, Polska zawsze była bliska jej sercu, dlatego jej głównym zadaniem życiowym było ustanowienie współpracy z naszym krajem. W 1993 r. założyła Towarzystwo Polsko-Niemieckie, dzięki czemu wiele grup społeczności lokalnych było inspirowanych przez Ruth Zuther, za co w 2001 r. otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Z jej inicjatywy została podpisana umowa partnerska między Lubaczowem a Tostedt. „Umowę o kierunkach współpracy między miastami Lubaczów i Tostedt” w 1993 r. podpisali: przewodniczący Rady Miejskiej Arkadiusz Przybylski, burmistrz Wiesław Bek, burmistrz Klaus-Dieter Feindt i dyrektor gminy Tostedt Volker Laubrich. Rada Miejska w Lubaczowie na uroczystej sesji 26 marca 1996 r. nadała Jej tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lubaczowa, doceniając jej zaangażowanie w budowanie partnerstwa Tostedt i Lubaczowa.
Uroczystości pogrzebowe, w których udział wezmą przedstawiciele władz Lubaczowa, odbędą się w piątek, 7 sierpnia br. w Tostedt.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium