Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 144/2018, Czwartek 24 maja 2018 r., Joanny i Zuzanny
Opublikowano
Lubaczów, Oleszyce
Były piłkarz stracił nogę. Przyjaciele organizują pomoc
Kloc drewna uderzył go w nogę tak nieszczęśliwie, że konieczna była amputacja. Marian Horodko jednak się nie załamał. Z pomocą przyszli przyjaciele, którzy pomagają zebrać pieniądze na protezę kończyny.
fot. Paweł Bugira
Obecnie Marian Horodko musi korzystać z kul. Jeśli uzbiera potrzebną kwotę, za kilka miesięcy będzie mógł założyć protezę.
– Początkowo nie wyglądało to tak źle, mogłem ruszać palcami, zginać nogę w kolanie. Myślałem, że to złamanie – opowiada wydarzenia z marca tego roku Marian Horodko. Jego stan szybko zaczął się jednak pogarszać. – Widziałem, jak nogawka dżinsów się rozciąga, bo noga tak bardzo puchła. Wtedy wiedziałem już, że jest źle – mówi.
Wezwana na miejsce karetka zabrała go do szpitala w Lubaczowie. Tam zrobiono mu prześwietlenie i od razu przewieziono do szpitala wojewódzkiego w Przemyślu. Tam czekała już na niego gotowa sala operacyjna i lekarze. – Wszyscy już stali w maskach – zapamiętał.

Trzy dni w śpiączce

Był czwartek. Gdy zasnął na stole operacyjnym, obudził się dopiero w niedzielę, o ósmej rano. W tym czasie przeszedł dwie operacje. Pierwsza trwała 8,5 godziny. Zapadł w śpiączkę, a w międzyczasie operowano go drugi raz. Leżał na intensywnej terapii. Po wybudzeniu trafił na chirurgię naczyniową.
W poniedziałek dowiedział się, że może być konieczna amputacja nogi. Tętnica została zmiażdżona, a próba podciągnięcia z drugiej nogi nie dała efektu. To odbijało się na pracy nerek. Dali mu czas do piątku. – Stwierdziłem, że jeśli przez tę nogę mam mieć kłopoty z nerką i potem będzie mnie czekać dializa, lepiej ją amputować. Tym bardziej że była cała sina i w ogóle jej nie czułem – wyjaśnia M. Horodko.

Operację przeprowadzono we wtorek. Już na drugi dzień nerki zaczęły pracować prawidłowo. Pan Marian szybko postanowił stanąć „na własnej nodze”. Nie chciał jeździć na wózku, od razu sięgnął po chodzik, potem po kule. Gdy ktoś go pytał, jak się czuje, odpowiadał: „Bardzo dobrze, tylko nie mam nogi”. – Pewnie myśleli, że zwariowałem – śmieje się dzisiaj.

Nie załamał się, wiedział, że musi o siebie dbać, żeby rana się dobrze zagoiła. Jeśli rekonwalescencja będzie przebiegać w dotychczasowym tempie, za trzy miesiące będzie mógł sięgnąć po protezę. – Będzie wyglądać jak zwykła noga. I będę mógł robić wszystko: swobodnie chodzić, jeździć na rowerze i samochodem – mówi.
Proteza jest jednak tylko częściowo refundowana przez NFZ. A jej koszt to ok. 27 tys. zł. Z pomocą przyszli przyjaciele. Pan Marian przez wiele lat był piłkarzem Czarnych Oleszyce. Od kilku lat dawni zawodnicy tego klubu organizują spotkania rocznicowe.
Spotkanie dawnych zawodników Czarnych Oleszyce. W drugim rzędzie drugi od prawej to pan Marian.

Musimy pomóc

– Doszliśmy do wniosku, że musimy pomóc. Pytanie, w jaki sposób? Czy każdy wyciągnie z portfela jakąś kwotę, czy zorganizujemy coś formalnego. Zdecydowaliśmy, że zrobimy zbiórkę publiczną – opowiada Andrzej Osuch, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Oleszycach.

Powołali Komitet Społeczny „Pomoc dla Mariana”, w którego skład weszli: burmistrz Oleszyc Andrzej Gryniewicz, przedsiębiorca Jan Lechowicz oraz Andrzej Osuch. – Mogliśmy wciągnąć dwadzieścia osób, ale uznaliśmy, że formalnie wpisujemy trzy, bo takie jest minimum – wyjaśnia A. Osuch.

– Marian to człowiek niezwykle aktywny. Zawsze można było liczyć na jego pomoc. Teraz ta aktywność została ograniczona, ale na szczęście nie traci pogody ducha – mówi pan Andrzej.

Komitet będzie działać do końca września. Wolontariusze prowadzą zbiórki przy okazji wszystkich imprez organizowanych w gminie Oleszyce. Najbliższa sposobność, by wesprzeć Mariana Horodkę, będzie w najbliższą sobotę, 8 sierpnia, podczas meczu derbowego Czarni Oleszyce – Pogoń-Sokół Lubaczów. Wejściówką będzie cegiełka za 5 zł. 


Marianowi Horodce można pomóc, wpłacając pieniądze na konto Powiatowego Banku Spółdzielczego w Lubaczowie, numer konta: 09 9101 0003 2001 3722 9834 0001, tytułem: na protezę dla Mariana.

3 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
dr henry 93.61.27.184 16.01.2017

Pozdrowienia


Dawca Nerki pilnie potrzebne

Czy jesteś zadłużony? Czy trzeba podnieść pieniądze na koszty opieki zdrowotnej lub płacenia długów lub w stanie załamania finansowego? Czekać! Rozważmy sprzedaje swoją nerkę jako opcja. Jeśli chcesz sprzedać swoją nerkę dziś. Wiadomość nas immediately.A nerek jest kupiony w maksymalnej wysokości fundamentu $ 300,000.00US złotych.Hotel Narodowego jest obecnie kupuje zdrową nazwę kidney.My jest dr Donald Henry, jestem nefrologa w nerkach Narodowy Szpital hospital.Our specjalizuje się w chirurgii i nerek również mamy do czynienia z zakupem i przeszczepiania nerek z żywym się odpowiedni dawca. Znajdujemy się w Indian, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Turcji, USA, Malezji, RPA itd Jeśli jesteś zainteresowany sprzedażą lub zakupem nerki, proszę nie wahaj się skontaktować z nami poprzez e-mail: Dr_henrydonald@doctor.com

Potrzebujesz Prawdziwa Dawcy


Czekam na wasze odpowiada ....


Z poważaniem….

Dr Donald Henry

user
Dr Kate 23.235.227.106 24.02.2017

Sprzedać nerkę. Ratowanie życia i zarabiania pieniędzy. Chce sprzedać swoją nerkę uratować życie? Szukasz okazji sprzedać nerkę za dobrą cenę? Jest to okazja, aby sprzedać za $ 800,000,00 złotych. zainteresowani dostawcy powinni skontaktować DR. KATE ADAMS chirurg i konsultant nefrolog ST. SZPITAL ADAMS. Aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt poprzez e-mail: kateadams946@gmail.com

user
Doctor RODNEY GIPSON 154.68.5.118 03.11.2017

Hello My Name to Doctor RODNEY GIPSON


<6>doctorallianz@gmail.com

Szanowni Państwo, Czy chcesz sprzedać swoją nerkę? Czy szukasz

możliwość sprzedania twojej nerki za pieniądze z powodu załamania finansowego i nie wiesz, co zrobić, skontaktuj się z nami dzisiaj, a zaoferujemy ci odpowiednią kwotę za twoją nerkę. Skontaktuj się z nami E-mail: doctorallianz@gmail.com

nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium