Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 144/2018, Czwartek 24 maja 2018 r., Joanny i Zuzanny
Opublikowano
Przemyśl
Widzisz barszcz? Dzwoń!
Straż Miejska w Przemyślu przyjmuje sygnały o przypadkach zauważenia groźnego dla zdrowia i życia barszczu Sosnowskiego. O miejscach jego występowania można powiadomić jej funkcjonariuszy pod numerami telefonów: 986 lub 16 676 70 70.
Roślina ta w polskich warunkach może dorastać do 4 metrów.

„W związku z pojawieniem się na terenie miasta Przemyśla przy starej cegielni występowania groźnego chwastu – barszcz Sosnowskiego, zwracamy się do mieszkańców naszego miasta z prośbą o przekazywanie informacji dotyczących przypadków pojawienia się tego groźnego chwastu. Roślina ta w polskich warunkach może dorastać do 4 metrów wysokości, liście duże pierzastodzielne, dolne trójkątnego kształtu (podobne do łopianu). Kwiaty na wysokich łodygach zebrane w gęsty, duży baldach koloru białego” – informują służby prasowe Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie zachwaszczającą teren. Dodatkowo wydziela silne substancje parzące. Działanie substancji nasila się podczas słonecznej pogody i wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza.

„Kontakt z tymi roślinami powoduje zapalenia skóry, powstawanie pęcherzy, nie gojące się rany i długo nie znikające blizny oraz zapalenie spojówek. Działanie to jest szczególnie niebezpieczne dla alergików oraz dzieci” – ostrzegają urzędnicy.
2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
ll 83.31.185.208 22.07.2015

Wikipedia:

"Gatunek trafił do Polski w latach 50. XX wieku jako dar uczonych radzieckich z Wszechzwiązkowego Instytutu Uprawy Roślin w Leningradzie[6]. Zaczęto go uprawiać jako roślinę paszową w latach 70. XX wieku. Najchętniej uprawiany był na Podhalu, Podkarpaciu i Przedgórzu Sudeckim[21]. Po porzuceniu upraw barszcz Sosnowskiego zaczął się rozprzestrzeniać samorzutnie w wielu regionach Polski. W połowie lat 80. XX wieku w Polsce i w innych krajach zaniechano uprawy barszczu Sosnowskiego, wprowadza się ograniczenia w jego uprawie i zwalcza istniejące stanowiska[14]. Od 2011 roku ze względu na zagrożenie dla gatunków rodzimych lub siedlisk przyrodniczych ewentualna uprawa tego gatunku w Polsce wymaga zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska[28].

Rozmnażanie

Roślina rozmnaża się wyłącznie za pomocą nasion, których wytwarza wielkie ilości. Plon nasion uzyskanych z 1 ha pozwala na obsianie 100–200 ha[18]."
user
Ron Oczywistek 94.40.75.10 22.07.2015

Myślę że nie ma co za bardzo demonizować tej roślinki, bo można by ją wykorzystać do jakichś pożytecznych i szlachetnych celów. Na ten przykład posmyrdać jakiegoś pana urzędnika po worku mosznowym ?!? Albo nie, po worku mosznowym i dodatkowo po zwieraczu !!! Ciekawe jakie były by efekty takiego zabiegu ?!?

nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium