Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 175/2018, Niedziela 24 czerwca 2018 r., Jana i Danuty
Opublikowano
Przemyśl
Nawałnica nie oszczędziła drzew w parku w Krasiczynie
Nawałnica, który w nocy z niedzieli na poniedziałek przetoczyła się nad Podkarpaciem uszkodziła kilka drzew w zabytkowym zespole zamkowo-parkowym w Krasiczynie.
fot. zbiory własne
Jedna z dorodnych lip rosnących w parku nie miała szans w starciu z wichurą.
Potężny wiatr bez trudu powalił jedną z lip, a także oderwał konar mającego około 200 lat tulipanowca. Ponadto dokonał pomniejszych szkód w pozostałym drzewostanie. Lada dzień na temat przyszłości najbardziej uszkodzonych okazów wypowiedzą się fachowcy.

Renesansowy zamek w Krasiczynie otoczony jest jednym z najpiękniejszych parków krajobrazowych w Polsce. Najstarsze, znajdujące się tam założenia sięgają XVII wieku i mają charakter geometryczny. Już wtedy obok rezydencji Krasickich od strony wschodniej rozciągały się ogrody zwane „Zwierzyńcem”.

Współczesne rozplanowanie i układ roślin park zawdzięcza inwencji i pasji podróżniczej rodziny Sapiehów. Oni właśnie wprowadzili zwyczaj sadzenia drzew z okazji narodzin swoich dzieci: dębu dla syna i lipy dla córki. W krasiczyńskim parku występuje ponad 200 gatunków drzew i krzewów z różnych zakątków świata.
fot. zbiory własne
1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Ron Oczywistek 94.40.75.10 20.07.2015

Może warto było by napisać również ile drzew zostało uszkodzonych oraz eksterminowanych przez lokalnych kacyków w przemyskim parku, a jest to liczba na dzień dzisiejszy, zawrotna !!! 

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium