Życie Podkarpackie nr 08/2017 Życie Podkarpackie nr 08/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 59/2017, Wtorek 28 lutego 2017 r., Teofila i Makarego
Opublikowano
Region
Nie daj się oszukać – sprawdź paragon
Ministerstwo finansów wprowadziło kolejną odsłonę kampanii paragonowej „Nie daj się oszukać – sprawdź paragon”. Akcja ma na celu uświadomienie, że nie każdy wydawany paragon jest fiskalny.

Aby mieć pewność, że nasza zapłata została wbita do kasy, należy po zakupie zwrócić uwagę na wydruk, który otrzymujemy. Paragon fiskalny jest dokumentem fiskalnym emitowanym przez kasę rejestrującą dla nabywcy w momencie sprzedaży, potwierdzającym dokonanie tej transakcji. Zawiera on charakterystyczne elementy: centralnie umieszczony napis paragon fiskalny, NIP wystawcy, jego nazwę i adres, nazwę towaru lub świadczonej usługi, cenę, logo i numer unikatowy kasy.

Paragon niefiskalny jest dokumentem wystawianym przed fiskalizacją kasy. Jeżeli sprzedawca jest zobowiązany do ewidencjonowania obrotów na kasach rejestrujących, to nie powinien on być przekazany kupującemu jako dowód zakupu. To klienci płacą podatki w cenie towaru lub usługi. W takiej sytuacji nie trafiają one jednak do budżetu, lecz bezpośrednio do sprzedawcy. Zjawisko paragonów niefiskalnych jest szczególnie obecne w branży gastronomicznej.

Poprzez kampanię, pomysłodawcy chcą  zwrócić uwagę konsumentów nie tylko na egzekwowanie paragonu, ale również na jego sprawdzenie, a tym samym walkę z oszustwem.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
Sonda
Czy zwracasz uwagę na oznaczenia na opakowaniach?
  • Nie mam na to czasu
  • Nie, bo nie rozumiem znaczenia symboli
  • Staram się zrozumieć informacje z opakowania, ale nie zawsze wiem, co oznaczają
  • Zwracam uwagę na symbole i potrafię je odczytać
nr 08/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium