Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 170/2018, Wtorek 19 czerwca 2018 r., Gerwazego i Protazego
Opublikowano
Przyłącz się do akcji i uratuj życie
Po raz 8. ruszyła akcja „Zbieramy krew dla Polski” organizowana przez sieć supermarketów Intermarché i Bricomarché oraz Polski Czerwony Krzyż. 21 lipca swoją krew dla pacjentów okręgowych szpitali będą mogli oddać mieszkańcy Przeworska.
fot. Starostwo Powiatowe w Przeworsku

– Realizując kolejny rok z rzędu kampanię „Zbieramy krew dla Polski”, podkreślamy wagę krwi jako daru ratującego zdrowie i życie człowieka. Mamy nadzieję, że w 2015 r., podobnie jak w latach poprzednich, przybędzie honorowych dawców. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Przeworska i okolic do przyłączenia się do naszej inicjatywy – podkreśla Eliza Orepiuk-Szymura, Kierownik Dyrekcji Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów.

21 lipca 2015 r. w godzinach od 9.00 do12.00 na parkingu przed supermarketem Bricomarché (ul. Gorliczyńska 5A) będzie można oddawać krew w specjalnym ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK), zaopatrzonym specjalistyczny sprzęt medyczny pozwalający na bezpieczne pobieranie krwi.

Sławomir Kaczyński, Przewodniczący Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża podkreśla, że personel medyczny wykonujący zabiegi w tego typu ambulansach korzysta z takiego samego jednorazowego sprzętu, jak w stacjonarnych placówka publicznej służby krwi. Nie należy więc obawiać się również samego zabiegu: ból ukłucia jest znikomy, a niepożądane objawy po poborze krwi zdarzają się niezmiernie rzadko.

Krew mogą oddać osoby, które:

mają mniej niż 18 oraz nie więcej niż 65 lat, ważą co najmniej 50 kg i cieszą się dobrym zdrowiem.

 Należy pamiętać, że:

- Na dzień przed oddawaniem krwi powstrzymaj się od spożywania alkoholu!

-  Na kilka dni przed powstrzymaj się od zażywania niektórych leków, w tym aspiryny!

-  W dniu oddania krwi zjedz lekkie śniadanie i wypij dużą ilość płynów!

-  Zabierz ze sobą dowód osobisty!

Organizatorzy zapewniają, że w tym roku każdy Krwiodawca otrzyma breloczek ratunkowy, zawierający maseczkę do sztucznego oddychania i jednorazowe rękawiczki w ramach propagowania idei pierwszej pomocy. Wśród Krwiodawców rozlosowane zostaną również profesjonalne apteczki samochodowe.

Dodatkowo, na Krwiodawców będzie czekał poczęstunek, pokazy pierwszej pomocy i ratownictwa i konkurs plastyczny. Dostępny będzie również punkt informacyjny – „Zostań Krwiodawcą – Ratownikiem”.

Tegoroczna akcja zostanie przeprowadzona w 164 miejscowościach i potrwa do 5 października. Od początku istnienia inicjatywy udało się zebrać ponad 10,6 tys. litrów krwi, dzięki której przeprowadzono wielu zabiegów i operacji ratujących życie.

Patronat Honorowy nad akcją „Zbieramy krew dla Polski” objęło: Narodowe Centrum Krwi, a zbiórki krwi realizowane są we współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium