Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 142/2018, Wtorek 22 maja 2018 r., Julii i Heleny
Opublikowano
Przemyśl
Dziecko to nie maszynka do zarabiania pieniędzy
Na początku lipca w mieście pojawiły się plakaty z hasłami „Pomagaj biednemu, a nie żebrzącemu” i „Dziecko to nie maszynka do zarabiania pieniędzy”. Był to element wspólnej akcji edukacyjno-informacyjnej Caritas Archidiecezji Przemyskiej, Komendy Miejskiej Policji, Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Straży Miejskiej. Głównym celem akcji jest przeciwdziałanie żebractwu na ulicy.
fot. Jacek Szwic
Wykorzystywanie dziecka do żebrania to przestępstwo.

Wylot Kamiennego Mostu od strony Jagiellońskiej. Pod murem siedzi starsza kobieta o śniadej cerze, w ręce trzyma plastikowy kubek, który wyciąga w stronę przechodniów, mówiąc błagalnie: – Daj pany piniądz, daj. Ludzie mijają ją i rzadko kto wrzuci jej do kubka parę groszy. Na drugi dzień w tym samym miejscu na chodniku siedzi młoda kobieta, która trzyma na kolanach co najwyżej dwuletnie dziecko i też wyciąga rękę do przechodniów. Obok niej kręci się kilkuletni chłopczyk, który nudzi się, ale nie może zająć się zabawą, bo musi pracować. Ta metoda jest skuteczniejsza. Kobiety, zwłaszcza starsze, sięgają do portmonetek, bo nie potrafią przejść obojętnie obok matki z małym dzieckiem. Takie obrazki spotkać możemy na placu Na Bramie, a w niedzielę pod kościołami i centrami handlowymi. To najczęściej Rumuni, którzy jako obywatele Unii mogą swobodnie podróżować i korzystają z tego, żeby żebrać, co traktują jak normalną pracę. 

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
5 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
rene 92.145.4.151 18.07.2015

Dziecko do szkoły matce zasiłek lub pracę odpowiednią do stanu zdrowia Ale wiem że to nie takie proste Problem ciężki do rozwiązania Szkoda dzieci nauczą go żebrać i możliwe że też w przyszłości będzie Polacy ciężko pracują by utrzymać rodzinę wyszkolić dzieci Brakuje często na książki Nie wspomnę by pojechało dziecko na kolonię Więc niechętnie wspomagamy żebrzących

user
gert 83.6.157.117 18.07.2015

Drogi Panie Redaktorku "To najczęściej Rumuni, którzy jako obywatele Unii mogą swobodnie podróżować i korzystają z tego, żeby żebrać"

- zauważ Pan, że oni byli już w Przemyślu  zanim granice "otworzyły się"

user
Ecolo 31.183.207.83 19.07.2015

Patrząc na to zdjęcie biją po oczach dwie rzeczy:

1. Czysciutkie, białe skarpeteczki i buty z tak czystą podeszwą, jakby zrobiła kilka kroków z domu do auta.

2. Czy kiedykolwiek widzieliscie, żeby dziecko siedziało obok albo leżało z otwartymi oczami? Dlaczego te dzieci zawsze śpią, nawet te całkiem duże - czy to nie jest dziwne i zastanawiające?

user
Admin 83.3.89.229 07:51:47 20-07-2015

Tak masz rację. Są to też ich "triki" ale kosztem dzieciaków. Dzieciom podaję się narkotyki albo leki na spanie, aby był tzw. "lepszy efekt". Są na ten temat w internecie reportaże, warto pooglądać.
Tak samo, że nie każda biedna rumuńska straszuszka to straruszka. W jednym z reportaży była własnie przedstawiona taka otoż kobieta. Dziennikarze obserwowali ją, Okazało się, że w ciągu dnia jest zgarbioną 80 letnią kobietą, która chodzi o lasce a wieczorem przyjeżdża po nią samochód "wypasiony" i z 80 leniej babci staje się ona 20 letnią, piękną i zgrabną dziewczyną.

user
Brzoza 178.43.125.8 20.07.2015

Ludzie są jeszcze tacy głupi że się na żebractwo nabierają?
Ci żebrzący nie są głupi, tylko Ci co im dają te pieniądze...

Kiedyś był materiał o tym w jakiejś TV,  średnio dziennie 150 zł

Biznes się kręci :)

nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium