Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 141/2018, Poniedziałek 21 maja 2018 r., Wiktora i Tymoteusza
Opublikowano
Przemyśl
Na Podkarpaciu 344 kierowców bez prawa jazdy
Od 18 maja br., czyli dnia zaostrzenia przepisów ruchu drogowego, aż 344 kierowców na Podkarpaciu straciło uprawnienia do kierowania. Wszyscy o ponad 50 km/h przekroczyli dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym.
fot. zbiory własne
Od 18 maja obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości oraz jazdy w stanie nietrzeźwym.

Policjant w czasie kontroli drogowej, po stwierdzeniu np. przekroczenia prędkości, zatrzymuje kierowcy prawo jazdy i przesyła je do właściwego starosty, który wydaje decyzję administracyjną i formalnie zatrzymuje dokument. Za pierwszym razem odebranie prawa jazdy następuje na okres 3 miesięcy. Jeśli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, wówczas czas pozostawiania bez niego wydłuży się o kolejne 3 do 6 miesięcy. Następna „wpadka” zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

Od 18 maja br. istotne zmiany dotyczą również pijanych kierowców (stan powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi). Z 10 do 15 lat wydłużono okres na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Dolna granica do 3 lata. Pijani kierowcy muszą liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem będąc w stanie nietrzeźwości. W sprawach dotyczących wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę na rzecz poszkodowanych lub ich bliskich, w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium