Życie Podkarpackie nr 03/2017 Życie Podkarpackie nr 03/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 22/2017, Niedziela 22 stycznia 2017 r., Anastazego
Opublikowano
Przemyśl
Na Podkarpaciu 344 kierowców bez prawa jazdy
Od 18 maja br., czyli dnia zaostrzenia przepisów ruchu drogowego, aż 344 kierowców na Podkarpaciu straciło uprawnienia do kierowania. Wszyscy o ponad 50 km/h przekroczyli dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym.
fot. zbiory własne
Od 18 maja obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości oraz jazdy w stanie nietrzeźwym.

Policjant w czasie kontroli drogowej, po stwierdzeniu np. przekroczenia prędkości, zatrzymuje kierowcy prawo jazdy i przesyła je do właściwego starosty, który wydaje decyzję administracyjną i formalnie zatrzymuje dokument. Za pierwszym razem odebranie prawa jazdy następuje na okres 3 miesięcy. Jeśli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, wówczas czas pozostawiania bez niego wydłuży się o kolejne 3 do 6 miesięcy. Następna „wpadka” zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

Od 18 maja br. istotne zmiany dotyczą również pijanych kierowców (stan powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi). Z 10 do 15 lat wydłużono okres na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Dolna granica do 3 lata. Pijani kierowcy muszą liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem będąc w stanie nietrzeźwości. W sprawach dotyczących wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę na rzecz poszkodowanych lub ich bliskich, w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 03/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy zwiększona liczba kamer monitoringu sprawia, że czujesz się bezpieczniej?
  • Tak
  • Nie