Reklama

Kolejny mural. XVI-wieczny Przemyśl na Serbańskiej [ZDJĘCIA]

Nie minęło kilkanaście tygodni od oficjalnej prezentacji muralu przy placu Rybim 2, a przemyślanin Paweł Szynal wraz ze swoją ekipą zaprezentował mieszkańcom miasta i turystom kolejny imponujący malunek. Tym razem na południowej ścianie kamienicy należącej do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej przy ul. Serbańskiej 7.

Tematem muralu jest najstarszy znany widok miasta Przemyśla z przełomu XVI – XVII wieku, pochodzący z dzieła „Civitates Orbis Terrarum” Georga Brauna i Fransa Hogenberga, wydanego w latach 1617 – 1618 w Kolonii, a dokładnie z VI tomu pt. „Theatri praecipuarum totis mundi urbium liber sextus“.

– Prace związane z uzyskaniem wszystkich niezbędnych pozwoleń nie trwały długo. Całą dokumentację załatwiła dyrekcja Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Tak jak poprzedni, również i ten mural jest ściśle związany z Przemyślem. Ma powierzchnię ponad stu metrów kwadratowych. Prace, łącznie z malowaniem, trwały ponad trzy tygodnie. Artyści, którzy go wykonali, to ci sami, którzy stworzyli mural na placu Rybim, czyli Weronika Nalepa oraz Przemek Nicewicz. Sponsorami są zaś firma Lider Bud oraz Farby Kabe – wyliczył P. Szynal.

– Z obiema firmami[paywall] już współpracowaliśmy i muszę przyznać, że to wspaniała współpraca. To drugi, ale nie ostatni mural w tym roku. Mamy już podpisane dwie umowy na kolejne, które pojawią się na ścianach o powierzchni ponad 450 metrów kwadratowych. Jeden na ulicy Kazimierzowskiej, drugi w okolicach dworca PKP. Projektów nie mamy, ogłosimy konkurs – zapowiedział P. Szynal.

Reklama

Ścisła zabudowa Starego Miasta, wiele szczegółów oraz kolorystyka dzieła przy Serbańskiej 7 z całą pewnością zwróciły i zwrócą uwagę wszystkich, zarówno mieszkańców, jak i turystów odwiedzających miasto. Głównym pomysłodawcą muralu po raz kolejny jest Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej.

– O współpracy z panem Pawłem mogę wyrażać się tylko w samych superlatywach. Jesteśmy przede wszystkim pełni podziwu dla jego pasji i zaangażowania w te przedsięwzięcia. Podobnie jak dla sponsorów, którzy tak naprawdę mogliby na takiej ścianie namalować swoją ofertę. A jednak nie chcą tego robić, widząc, że taki malunek jest jeszcze lepszą reklamą. Jestem pewien, że właśnie dzięki takim młodym ludziom nasze miasto pięknieje – powiedział dyrektor MNZP Jan Jarosz.

Reklama

Mural w patio

Co ciekawe, mural przedstawiający widok miasta Przemyśla z przełomu XVI – XVII wieku znajduje się tuż obok wyjścia z podziemnej trasy turystycznej, która wciąż jest przysposabiana dla mieszkańców i turystów.

Fragment, który miało wyremontować muzeum, jest już prawie gotowy, znacznie gorzej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o odcinek, którym zajmuje się miasto. Aby przybliżyć zwiedzającym wiedzę o potędze Przemyśla przed wiekami, na ścianie w patio kamienicy przy ul. Serbańskiej 7 stworzono mural przedstawiający dawne szlaki handlowe pomiędzy Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym.

Jego specyfiką jest mapa historyczna. Autorem jest pracownik przemyskiego muzeum Tomasz Król.

– Jego malowanie poprzedziły przygotowania, które można podzielić na dwa etapy. Pierwszym etapem było opracowanie treści mapy. Składać się miała z nici szlaków handlowych XVI i XVII wieku na obszarach ówczesnej Rzeczypospolitej oraz obszarów sąsiednich. Dodatkowo miały być przedstawione rodzaje towarów i kierunki ich wymiany. Opracowanie takie możliwe było dzięki konsultacjom z Działem Historii MNZP oraz profesorem Jerzym Motylewiczem. Kolejną częścią prac było dopracowanie jej formy graficznej oraz techniki przeniesienia na ścianę, znajdującą się w patio pomiędzy Muzeum Historii Miasta Przemyśla a kamienicą przy ul. Serbańskiej 7. Mural swoim graficznym wyglądem nawiązuje do starodruku. Towary przedstawiono za pomocą piktogramów, których rozwinięcie znajduje się na legendzie poniżej – wyjaśnił T. Król.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    jaś - niezalogowany 2021-08-19 18:36:53

    Super, wygląda naprawdę fajnie, prosimy o więcej. Szacun dla organizatorów wielkie dzięki dla sponsorów, brawa dla FRP za pomysł.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2021-08-19 21:25:41

    https://webhitlist.com/profiles/blogs/fbfghfvhfvhfhttps://www.onfeetnation.com/profiles/blogs/fgbfvhngngvhvvgfhttp://taylorhicks.ning.com/photo/albums/bngvnhgvjhgjughttps://caribbeanfever.com/photo/albums/vngvhnvghnvghvhttps://webhitlist.com/forum/topics/gvnbvjmggbhttp://korsika.ning.com/profiles/blogs/gvnhgvgvhjgvhjgvhttp://divasunlimited.ning.com/profiles/blogs/nhgvgvhgvhttp://beterhbo.ning.com/profiles/blogs/cbnvnhgvhnvghvgfhttp://zacriley.ning.com/profiles/blogs/cfbfvnhgvhnvghttp://allabouturanch.com/forum/topics/gvnhgjmgbjgbhttp://recampus.ning.com/profiles/blogs/cbnvgfhngvjhgbhttp://www.4mark.net/story/4299276/vngvhnvghnvghvhttps://click4r.com/posts/g/2434919/bhmjhbjhbjkhbkhttps://6do.news/post/31490https://www.88posts.com/post/695085/cccdggjjgbbfvdfhttp://www.wdir1.com/link/1043410/hfgvhfthftvyhhttp://www.easymarks.org/link/1043412/fgbfchnfvghfvhttp://www.nookl.com/link/980449/hnfgvthnfgvhgfhnkhkhttps://www.1upfun.com/link/767712/hfgvhfthftvyhbjkhykiuhyiyhihhttps://www.wsearch1.com/link/698603/cfbgfvvhfvthftv

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jery - niezalogowany 2021-08-20 07:16:18

    Bazgranie po ścianach farbami kojarzy się z biedą ale do tego miasta pasuje idealnie ten krajobraz. Wcześniej pokazywał wandalizm np, KKS'' teraz Ci sami montują murale . Troszkę dorośli ale klimat pozostał.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama