Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 145/2018, Piątek 25 maja 2018 r., Urbana i Grzegorza
Opublikowano
Przemyśl
Zapominalscy! Biblioteki umorzą Wasze kary, jeśli oddacie zaległe książki przez wakacje
Przemyska Biblioteka Publiczna ogłosiła letnią amnestię dla czytelników. Od początku lipca do końca sierpnia można zwrócić przetrzymane książki bez kary pieniężnej.
fot. zbiory własne

Amnestia dla osób przetrzymujących książki nie jest niczym nowym, bibliotekom zależy na odzyskiwaniu księgozbiorów i w ten sposób starają się zachęcić do zwrotu czytelników, zwłaszcza tych, których od wizyty w wypożyczalni odstręcza wysoka już należność. Niektóre biblioteki cyklicznie ogłaszają 23 kwietnia, czyli Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, dniem wolnym od kar finansowych. Ta jedna jedyna data często jednak umyka czytelnikom z pamięci i termin zwrotu nieszczęsnych książki znowu się oddala, dlatego właśnie Przemyska Biblioteka Publiczna poszła krok naprzód, dając czytelnikom możliwość bezkosztowego zwrotu książek na przestrzeni dwóch miesięcy.

Odwagi, zapominalscy

– Wśród naszych czytelników jest grupa osób, które mają problem z terminowym zwrotem, chcemy ich ośmielić. Niektórzy wiedzą, że powinni książkę dawno zwrócić, i to ich onieśmiela, jedni boją się kary finansowej, inni trochę się wstydzą. Chcieliśmy pokazać, że jesteśmy życzliwi dla zapominalskich, to się zdarza, zachęcamy więc do zwrotu bez konsekwencji finansowych i bez znaczenia, czy przetrzymujemy książkę kilka miesięcy, czy kilka lat. Na pewno jest grono osób, które dzięki tej akcji sobie przypomną, że mają w domu jakąś książkę z biblioteki. Zapraszamy do nas! – mówi Renata Szeliga, kierowniczka wypożyczalni głównej PBP.

fot. zbiory własne

6,5 tysiąca czytelników

 3. edycja akcji dotyczy gmachu głównego biblioteki i wszystkich jej 7 filii. Obecnie korzysta z nich ponad 6,5 tysiąca czytelników. Tylko od początku tego roku przemyślanie wypożyczyli już ponad 83 tysiące książek. Korzystać można z nich przez miesiąc z możliwością dwukrotnej prolongaty, za każdy dzień przetrzymania książki naliczane jest 10 gr kary. Także, drodzy bibliofile, przeglądamy zakurzone półki i dokonujemy błyskawicznej kalkulacji, jak wysoki dług biblioteka chce nam właśnie umorzyć. Nierozważnie byłoby nie skorzystać. My idziemy! 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium