Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 170/2018, Wtorek 19 czerwca 2018 r., Gerwazego i Protazego
Opublikowano
Jarosław, MORAWSKO, Łowce
3 hektary konopi na Podkarpaciu. Całkiem legalnie
Gdy zaczynali, byli pierwsi na Podkarpaciu. W tym roku zasadzili aż 3 ha. Na początku uprawą interesowali się wszyscy – nawet policja. Do tego stopnia, że jedną noc spędzili na dołku. Dzisiaj liczą na rynkowy sukces, chociaż uprawa dalej budzi kontrowersje.
fot. Bogusława Pajda
Młodzi plantatorzy pośród swoich upraw.

– Trzy lata temu wspólnie wymyśliliśmy, aby na naszym terenie zacząć uprawę rośliny innej niż wszystkie. Wzięło się to także z chęci zarobienia większych pieniędzy – mówi Daniel Bajas, młody plantator z Morawska.

Konopie posadzili

W pierwszym roku wzbudzili ogromne emocje. – Przyjeżdżali ludzie z całej Polski. Chcieli zobaczyć. Fotografowali. Dopytywali o wszystko – wspominają plantatorzy. Miejscowi pod sklepem mówili, że uprawiają narkotyki. Pojawiały się nawet doniesienia na policję. Chociaż uprawa była legalna i mieli pozwolenie z urzędu marszałkowskiego, nie obyło się bez kontroli. Sprawdzali też policjanci. Wspominają, że w pierwszym roku, zanim udało im się wytłumaczyć, zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy i trafili do izby zatrzymań. Potem okazało się, że prawa nie łamią. Jednak do dziś (...)

Właściwości zdrowotne

– Pomagają w leczeniu padaczki lekoodpornej. Zawierają składni pomagające w przemianie materii i korzystnie wpływają na odchudzanie. Ziarna i uzyskiwany z nich olej dostarczają organizmowi wszystkich niezbędnych witamin, minerałów, wysoce przyswajalnego białka oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ziarno konopi przemysłowej należy do nielicznych, którymi tylko i wyłącznie można się odżywiać przez dłuższy okres czasu, dostarczając organizmowi niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania substancji. Olej z konopi dobrze wpływa na skórę, włosy i paznokcie. Jest pożądany w kosmetyce – opowiadają plantatorzy.

– Odkąd zacząłem spożywać olej, czuję się znacznie lepiej. Nie pamiętam, kiedy ostatni raz byłem chory. Wiem, że ma on bardzo dobry wpływ na mój organizm – mówi Karol Bajas, współwłaściciel. 

Tłoczenie oleju oraz produkcja ciasteczek z konopi

Młodzi przedsiębiorcy otwierają przetwórnię. Produkowane mają być olej i ciastka z ziaren konopi, a z suszu herbatka.

– W tym roku ukończyliśmy budowę zakładu przetwórstwa konopi na cele spożywcze. Powstawać w nim będą produkty na bazie konopi. Oleje tłoczone na zimno, czekolady z zawartością ziaren, herbatki z suszem z kwiatów oraz łuskane ziarno. Chcemy wprowadzić nasze oleje na polski rynek – mówi współwłaścicielka Natacha Leban.

Zainteresowanie produktami jest coraz większe. Chętni już dopytują, kiedy pojawią się na rynku. Właściciele zapewniają, że produkcja powinna ruszyć pod koniec miesiąca. 

 

Zbudują dom z konopi

Plantatorzy chcą pokazać, że wykorzystywane kiedyś powszechnie konopie mają różne zastosowania. Od spożywczych po... budowlane. Dom z konopi, który zamierzają postawić na zalewem w Radymnie, będzie tego przykładem. – Przerabiamy słomę z konopi przemysłowej na paździerz, służący jako materiał budowlany. Domek będzie zbudowany z tak zwanego betonu konopnego. Jest to połączenie paździerzy konopnych, wapna i wody jako mieszanki służącej do wypełnienia konstrukcji drewnianej domu – wyjaśnia Daniel.

Żniwa konopne

– Co roku organizujemy „tłoki”, tradycyjne żniwa konopne. Razem ze znajomymi i wszystkimi chętnymi ścinamy rośliny. Zainteresowanie jest bardzo duże. Zjeżdżają się ludzie z całej Polski. Zainteresowani uprawą i chcący zobaczyć wydarzenie. Po udanych żniwach organizujemy różnego rodzaju imprezy, koncerty i wspólne ognisko – mówi Karol.

Młodzi plantatorzy są współorganizatorami Dni Konopi w Kurozwękach w powiecie świętokrzyskim. W tym roku wydarzenie to przypada na 11 – 13 września. 

Dobre gleby do uprawy

Nadsańskie ziemie w regionie jarosławskim sprzyjają konopiom. Rosną tu doskonale. – Widać to po osiąganych rozmiarach. Wyrastają powyżej 2 metrów, a ich uprawa nie wymaga środków chemicznych – opowiadają plantatorzy. Uprawą zainteresowani są ludzie z całej Polski. Tym bardziej że jest opłacalna. Oprócz dużych dopłat unijnych można uzyskać około 8 tys. zł za tonę ziarna, a tyle zbiera się z hektara.

– Naszym głównym celem jest promowanie uprawy i przetwórstwa konopi przemysłowej na terenach wiejskich. Przez 3 lata naszej działalności skupialiśmy się na rozpowszechnianiu wiedzy o konopi przemysłowej.

 

Organizujemy szkolenia dla przyszłych plantatorów konopi, prowadzone przez Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich z Poznania. Pomagamy rolnikom w rozpoczęciu upraw – młodzi rolnicy zachęcają do współpracy.

Wspólnie założyli nieformalną grupę pod nazwą „wlókniści.pl”. Chętnie pomogą wszystkim zainteresowanym. Można zakupić u nich ziarno. Pomagają w załatwieniu formalności. Skontaktować można się z nimi za pomocą konta internetowego na Facebooku – Włókniści PL.

Wśród lekarzy i pracowników naukowych wzrosło zainteresowanie właściwościami leczniczymi konopi przemysłowych. Prowadzone są badania. To kolejny atut, by o takiej uprawie pomyśleć – uważa Daniel Bajas, współwłaściciel plantacji.

11 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Siurak 24.233.213.240 15.07.2015
Uprawiają pewnie inną odmianę?

user
a 87.207.217.167 15.07.2015

Konopia przemysłowa :)

user
rolnik 83.6.5.186 15.07.2015

Na potrzeby medyczne .

user
alex 62.133.154.9 20:51:10 22-07-2015

Akurat te nie działają medycznie.  Raka i padaczki na pewno nie wyleczą. Do tego potrzebne są indyjskie. Niestety mafia farmaceutyczno-polityczna do tego nie dopuści.

user
K2 185.25.120.237 15.07.2015

ludzie nie maja pojęcia co jest  robione z konopi od lekarstw po ubrania no narkotyk to nie jest ale ludzie opowiadają niesamowite historie

user
mix83 90.211.21.183 16.07.2015

konopia siewna 

user
bartim 164.126.244.54 16.07.2015

takie konopie może uprawiać KAZDY, musi mieć tylko kontrakt z jedną dwóch (chyba) firm upoważnionych do ich przetwarzania. TANIA SENSACJA.

user
Marysiek 217.99.253.101 16.07.2015

Ciekawa informacja, w której nie ma nic z sensacji. Mają pomysł. Robią coś innego. Może zainteresują tym kogoś. Dobrze, że gazeta pokazała tych plantatorów.

user
kalafior_nie brukselka 213.155.168.195 03.09.2015

co za chory kraj w korym mozna narkotyki chodowac przeciez male dzieci moga spozywac te narkotyki gdzie jest premier i prezydent !

user
Xx 94.254.243.1 06:51:31 17-11-2016

Co za chory kraj, gdzie w sklepach można legalnie kupić alkohol, który zniszczył życie nie jednej rodzinie

user
Xxx89 82.29.72.115 01:20:28 24-09-2017

Idioto! To jest konopia przemysłowa którą wykorzystuje się do potrzeb farmaceutycznych. Różnica między tą a zwykłą marihuaną jest taka jak między zwykłym piwem a bezalkoholowym. Proponuje najpierw zaczerpnąć wiedzy a później komentować i nie siać paniki z dupy wziętej!

nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium