Życie Podkarpackie nr 8/2020 Życie Podkarpackie nr 8/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 57/2020, Środa 26 lutego 2020 r., Mirosława i Aleksandra
Opublikowano
Przemyśl, BOLESTRASZYCE
Zobacz, jak zaskakująco może wyglądać ogród [ZDJĘCIA]
Nowe, oryginalne, czasem skłaniające do przemyśleń prace będące efektem kolejnego "Festiwalu ogrodów" można podziwiać w arboretum w Bolestraszycach koło Przemyśla.
fot. zbiory własne
Główny element jednego z ogrodów stanowią obudowy po monitorach komputerów.

– Festiwal ogrodowy (...) jest poligonem, który pozwala zorientować się, jak nowe formy sztuki współczesnej są aplikowane do sztuki ogrodowej – uważa Jan Rylke, specjalista w dziedzinie sztuki ogrodowej, wykładowca w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. – Jest to na festiwalu bardzo widoczne i możemy to w poszczególnych ogrodach zaobserwować w formie modeli wyrażających ekspresję lub pokazujących nasz stosunek, wobec otoczenia, zewnętrzności – dodaje.

Tegoroczna edycja festiwalu była kolejną z rzędu. W arboretum powstały następne projekty, powiększając już istniejący park ogrodów.

– Oglądając wymienione 27 ogrodów odczuwamy, jak niezwykle bogate możliwości drzemią w sztuce ogrodowej, gdzie jak w lustrze odbija się świat współczesny, ale też jego przeszłość i przyszłość – podkreśla profesor Rylke. – (...)  Jest to także żywa sztuka – inna o każdej porze roku, czasem zanikająca albo dojrzewająca. Nie tylko poruszająca umysł, ale także zmysły, także te, które ze sztuki zazwyczaj nie korzystają: zmysł równowagi, dotyku, węchu, smaku, ciepła. Także odpowiadająca na tęsknotę za pięknem, której sztuka współczesna nie zawsze zaspokaja – podsumowuje.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 8/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium