Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 176/2018, Poniedziałek 25 czerwca 2018 r., Łucji i Wilhelma
Opublikowano
Region
Drogi frank spędza sen z powiek
Bank Szwajcarii postanowił, że nie będzie dłużej bronił kursu franka na poziomie 1,20 wobec euro. I błyskawicznie stało się to, co wydawało się niemożliwe: po raz pierwszy waluta ta przekroczyła poziom 5 złotych, później nieco spadając. Tak wysoki kurs franka oznacza poważny problem dla posiadaczy kredytów w tej walucie.
Obecnie trudno oszacować, jak kurs franka będzie się kształtował w najbliższej przyszłości. Obecny wysoki kurs oznacza problemy finansowe dla tysięcy posiadaczy kredytów w tej właśnie walucie.

Chociaż granica 5 złotych za franka została przekroczona tylko na chwilę, to wniosek z tych wydarzeń jest jeden: Polacy mogą na długi czas zapomnieć o franku na poziomie poniżej 3,50 złotego.

– Nowy punkt odniesienia dla tej waluty to teraz 4 złote – uważa szef działu analiz w firmie brokerskiej Admiral Markets Marcin Kiepas, a analityk walutowy Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska Marek Rogalski idzie jeszcze dalej. – Przedział notowań franka na najbliższe tygodnie to 4,15 – 4,45 złotego – szacuje.

Podobny kurs notowano w lipcu 2011 roku, gdy mieliśmy do czynienia z bardzo mocnym osłabieniem złotego.

Kryzys w strefie euro spowodował wtedy, że inwestorzy zaczęli masowo kupować franka jako bardzo bezpieczną inwestycję.  Bank Szwajcarii stwierdził wówczas, że mocny frank szkodzi tamtejszym eksporterom i rzucił się do obrony franka na granicy 1,20 wobec euro. Doniesienia ze Szwajcarii to fatalna wiadomość dla wszystkich osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne we franku. Przed bardzo wyraźnym wzrostem wysokości spłacanych rat raczej nie obroni ich jednoczesna decyzja Banku Szwajcarii, który zdecydował się na obniżkę stóp procentowych do pułapu poniżej zera. Trudno bowiem oczekiwać, by polskie banki zgodziły się na cięcie oprocentowania kredytów do ujemnego poziomu.

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
lido 83.28.207.70 22.01.2015

Dużo zależy również od zachowania samego banku. A są banki i banki. W tej całej sytuacji najlepiej chyba zachował się nasz stary bank http://www.informacjehandlowe.pl/hyde-park/2166-postanowienia-pko-bp-dotyczace-franka-szwajcarskiego
Jestem zdania aby trzymać się z daleka od pozostałych.

user
Frank 79.191.171.21 24.01.2018

franka szwajcarski http://monitorfx.pl/waluty/

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium