Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 143/2018, Środa 23 maja 2018 r., Iwony i Dezyderego
Opublikowano
Region
Legitymacje szkolne ważne bez PESEL-u do końca września br.
Zarząd spółki PKP Intercity SA przychylił się do prośby posła Piotra Tomańskiego (PO) i nie będzie nakładała opłat dodatkowych na uczniów nieposiadających na legitymacjach numeru PESEL do końca września br.
fot. ze zbiorów własnych
Konduktorzy pociągów PKP Intercity nie będą w wakacje karać mandatami uczniów za brak numeru PESEL na szkolnej legitymacji.

W związku z wprowadzeniem przez Ministerstwo Edukacji Narodowej nowego wzoru legitymacji szkolnej, dokumenty te, wydane według dotychczasowych wzorów straciły ważność wraz z końcem roku szkolnego 2014 – 2015, czyli 26 czerwca br. Z zastrzeżeniem, że na będzie możliwość korzystać z legitymacji po tym terminie, jeśli na drugiej stronie dokumentu nad tekstem: „Poświadcza uprawnienie do ulg ustawowych przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego”, wpisany zostanie odręcznie numer PESEL ucznia i  potwierdzony  małą pieczęcią urzędową szkoły.
– Otrzymałem jednak sygnały, że nie do wszystkich szkół informacja o nowych przepisach dotarła, dlatego kilkanaście tygodni temu przesłałem ją do szkół z Przemyśla i powiatu przemyskiego. Możliwe jednak, że ktoś mógł zapomnieć dopełnić tej istotnej, ze względu na okres wakacyjny, formalności. Dlatego zwróciłem się również do spółki PKP Intercity z prośbą o odstąpienie w okresie przejściowym, czyli wakacyjnym, od egzekwowania opłat dodatkowych za brak wpisanego i podstemplowanego numeru PESEL – tłumaczy poseł P. Tomański.
30 czerwca br. zarząd spółki PKP Intercity SA przychylił się do tej prośby i nie będzie karać mandatami uczniów nieposiadających na legitymacjach numeru PESEL do końca września br. Pracownicy drużyn konduktorskich zostali już o tej sprawie poinformowani.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Rodzic 212.87.25.105 06.07.2015

To nie jest żadna łaska ze strony spółeczki IC tylko przyjęcie do wiadomości, że prawo nie działa wstecz, a legitymacje opatrzone terminem ważności 30 września 2015 r. zachowują ważność do tego terminu.

nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium