Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 140/2018, Niedziela 20 maja 2018 r., Bernarda i Bazylego
Opublikowano
Region
Znalazłeś coś? Przeczytaj! Weszły w życie nowe przepisy o rzeczach znalezionych
Od niedzieli, 21 czerwca, obowiązuje nowa ustawa o rzeczach znalezionych. Według przepisów, za taką uznaje się przedmiot wart co najmniej 100 złotych.

Ustawa reguluje, że jeżeli przedmiot jest mniej warty, starosta może go nie przyjąć, a wówczas znalazca może z nim postąpić według własnego uznania. Jeżeli jednak znajdziemy rzecz o wartości 100 złotych lub więcej, mamy konkretne obowiązki i prawa.

Zgodnie z nowymi przepisami znalazca rzeczy należącej do znanej mu osoby powinien niezwłocznie zawiadomić ją o tym fakcie i wezwać do odbioru rzeczy. W przypadku, gdy nie wiemy, kto jest właścicielem rzeczy albo, jeżeli nie znamy miejsca pobytu tej osoby, należy jak najszybciej zawiadomić starostę. W przypadku znalezienia rzeczy w miejscu użyteczności publicznej, np. autobusie, pociągu, na dworcu, czy w galerii handlowej, powinniśmy udać się do zarządcy obiektu. On ma obowiązek przechowywać ją trzy dni, a potem przekazać staroście.

To kompetencji starostwa leży przechowywanie znalezionych przedmiotów oraz poszukiwanie właściciela. Odebranie zawiadomienia o znalezieniu rzeczy oraz przyjęcie rzeczy przez starostę stwierdza się w sporządzonym przez niego protokole.

Zawiadomienie o znalezisku musi ukazać się na tablicy informacyjnej urzędu w Biuletynie Informacji Publicznej. Jeżeli szacunkowa wartość przekracza kwotę 5 tysięcy złotych, ogłoszenie musi znaleźć się także w prasie.

Ustawa zezwala na żądanie przez znalazcy otrzymania znaleźnego, którego kwota nie może przekroczyć 10 procent wartości danej rzeczy. Musi to jednak zrobić najpóźniej w chwili wydania zguby osobie uprawnionej do odbioru. 

Co istotne, zapisy ustawy dotyczą nie tylko przedmiotów, ale również zwierząt.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
mk 91.193.208.124 21.06.2015

Już widzę  , jak biegną ,  żeby zgłosić bijąc rekordy   , co najmniej Polski znalazcy  rzeczy znalezionych . Zwłaszcza dotyczy to  obecnej sytuacji  gospodarczej   w Polsce .  Ze co , uczciwość ? Pokażcie mi ilu   jest takich  " uczciwych."

nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium