Życie Podkarpackie nr 31/2020 Życie Podkarpackie nr 31/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 218/2020, Środa 5 sierpnia 2020 r., Marii i Stanisławy
Opublikowano
Przemyśl, Dynów
Wezmą byka za rogi. Niebawem plener rzeźbiarski w Dynowie
W poniedziałek (3 bm.) w Dynowie rozpocznie się I Plener rzeźbiarski im. Bogusława Kędzierskiego. Potrwa do 13 sierpnia.
Wezmą byka za rogi. Niebawem plener rzeźbiarski w Dynowie
fot. materiały organizatora

I Plener rzeźbiarski im. Bogusława Kędzierskiego to inicjatywa ku pamięci i hołd dla wybitnego rzeźbiarza Pogórza Dynowskiego, który zmarł w październiku ubiegłego roku.

– Jej celem jest powrót do organizacji plenerów rzeźbiarskich, które na terenie Dynowa zapoczątkował p. Bogusław oraz popularyzacji sztuki rzeźby w drewnie – informuje Aneta Pepaś - Skowron,  dyrektor MOK w Dynowie. – Tematem I Pleneru będzie „Byk” – herb miasta, oraz legenda o pierwszej korridzie w Polsce. Artyści przeprowadzą wspólnie z mieszkańcami Dynowa akcję performatyną „Zadomowić BYKA dla Dynowa”. Efektem inicjatywy będzie umieszczenie wszystkich rzeźb w przestrzeni publicznej miasteczka.

W plenerze weźmie udział 6 artystów z Polski. Ich pracy będzie można przyglądać się przez 10 dni przy domu rodzinnym Państwa Kędzierskich przy ul. Ks. Ożoga w Dynowie.  W trakcie trwania pleneru  warto zajrzeć również do Galerii „PNIAK”, czynnej od  g. 10 do 18. Jak zapewniają organizatorzy w tym czasie nie zabraknie rozmów, domowego kompotu i ciasta, a co najważniejsze – wspomnień o Bogusławie Kędzierskim.

Wydarzenie będzie realizowane w ramach projektu „Daleko do miasta: narracje o kulturze lokalnej. Vol. 2. DOM”. Za jego sprawą organizatorzy chcą wzmocnić potencjał kulturowy dynowskiej społeczności lokalnej poprzez partnerskie działania członków tej społeczności z animatorami kultury, artystami i badaczami. A tym samym przypomnieć wspólnotowe znaczenie domu, istotność relacji sąsiedzkich i rodzinnych. 

Projekt został dofinansowany z programu „Kultura Interwencje” Narodowego Centrum Kultury.  

 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 31/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium