Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 143/2018, Środa 23 maja 2018 r., Iwony i Dezyderego
Opublikowano
Region, Krzywcza
Warsztaty w Przedszkolu Samorządowym w Krzywczy
W dniu 11.06.2015 r. Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct wraz z doradcami zawodowymi z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Przemyślu, zrealizowali "Lekcje Europejskie" oraz program rynku pracy „Poznajemy zawody na rynku europejskim” w Przedszkolu Samorządowym w Krzywczy.

W zajęciach uczestniczyło 28 przedszkolaków.

Jednym z fundamentalnych zadań edukacji na każdym z jej etapów jest przygotowanie młodego człowieka do dorosłego życia. Ważnym jest  przyswajanie wiedzy, dążenie do samodzielności i odpowiedzialności, ale także poszukiwanie swojej własnej drogi życiowej.

Ważnym jest, by owo poszukiwanie rozpoczęło się jak najwcześniej, kiedy ciekawość świata jest największa i niczym nieskrępowana.

Wychodząc naprzeciw temu założeniu Punkt Informacji ED przygotował dla przedszkolaków lekcje europejskie  o nazwie „Unia Europejska – co, gdzie, kiedy?”
Dzieci dowiedziały się czym to jest Unia Europejska, ile państw do niej należy, jakie są symbole UE, skąd pochodzi nazwa maskotki Unii Europejskiej Syriusz  i wiele innych ciekawostek. Rozwiązywały krzyżówki, rebusy, wyszukiwały państwa na mapie Europy. Dzięki temu nie tylko przekonały się jak dużo państw należy do Unii Europejskiej  ale również miały okazję poznania lokalizacji poszczególnych państw na mapie. 

W ostatniej części spotkania dzieci narysowały zawód, jaki chciałyby wykonywać jak dorosną oraz miały za zadanie pokolorowanie maskotki UE, z którą wcześniej się poznały.

Głównym celem doradców zawodowych było wyposażenie dzieci w wiedzę na temat różnorodności zawodów na rynku europejskim oraz szacunku do każdego człowieka i wykonywanej przez niego pracy. Zajęcia przeprowadzone były w formie zabaw. Poprzez quiz „Kalambury zawodowe” przedszkolaki poznały około 70 zawodów i ich charakterystyk, zarówno tych ginących jak kowal, zdun, garncarz jak i zawodów przyszłości.

Kształtowanie odpowiednich postaw u nowego pokolenia takich jak szacunek do pracy oraz różnorodności, jaką niesie ze sobą przynależność Polski do Unii Europejskiej jest niezwykle ważną sprawą.

Atmosfera towarzysząca warsztatom była niezwykle ciepła i serdeczna, a to wszystko za sprawą dzieci, które aktywnie włączyły się w pracę na zajęciach i chętnie odpowiadały na postawione im pytania.

Każdy przedszkolak za uczestnictwo w spotkaniu otrzymał słodki upominek oraz książeczki w formie komiksu o UE, oraz inne gadżety.

 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium