Życie Podkarpackie nr 31/2020 Życie Podkarpackie nr 31/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 218/2020, Środa 5 sierpnia 2020 r., Marii i Stanisławy
Opublikowano
Jarosław, Lubaczów, Przemyśl, Przeworsk, Region
Nowoczesna łazienka – jakie płytki wybrać?
Urządzanie łazienki w nowoczesnym stylu to zadanie pozornie bardzo proste. Modny jest przecież minimalizm, a zatem wszelki nadmiar dekoracji jest zjawiskiem wysoce niepożądanym. Zobaczmy zatem jakie płytki do łazienki wybrać i sprawdźmy, czy faktycznie jest to takie proste zadanie.

Jasne, a może drewnopodobne?

W nowoczesnych wnętrzach dąży się do tego, by uzyskać wrażenie przestronności. Nic tak dobrze nie pomaga tego osiągnąć jak jasne płytki do łazienki, dlatego nie dziwi popularność białych i jasnokremowych płytek do łazienki. Jeśli wybierając jasne płytki wybierzemy płytki z połyskiem, to uda nam się dodatkowo optycznie powiększyć wnętrze łazienki.

Nie każdy lubi jasne kolory i sterylność, która się z tym wiąże, ale to nie oznacza, że musi zrezygnować z nowoczesnej łazienki. Bardzo modne są ostatnio płytki drewnopodobne, które pomagają stworzyć aranżację zgodną z najnowszymi trendami, a jednocześnie nie tak sterylną jak łazienka urządzona w bieli.

Gładkie, z fakturą czy dekorem?

Przy wyborze płytek często pojawia się również inny dylemat, który jest związany z powierzchnią płytek. Ortodoksyjni minimaliści powiedzą, że w nowoczesnej łazience dobrze będą wyglądać tylko gładkie płytki, ale świetne aranżacje z użyciem płytek z fakturą są zaprzeczeniem tej tezy. Bez przeszkód można zatem wykorzystywać w nowoczesnych łazienkach płytki z fakturą, ale raczej nie jako płytki do całej łazienki, lecz pas lub fragment dekoracyjny.

Do lamusa odeszło już dokładanie niewielkich pasków z dekoracyjnym ornamentem, tak popularnych w łazienkach urządzanych trzydzieści lat temu. Ten sposób aranżacji łazienek jest zdecydowanie passé i w nowoczesnych wnętrzach nie ma miejsca na dekor tego rodzaju.

Małe czy duże?

Ważny wpływ na finalny efekt aranżacji wnętrza łazienki ma wybór rozmiaru płytek. Jeśli zależy nam na efekcie przestronności, to zdecydowanie powinniśmy postawić na większe płytki, np. 30x60. Płytki w większym rozmiarze również będą wyglądać dobrze, ale musimy pamiętać, że wymagają one bardzo dobrego przygotowania podłoża, a wszelkie krzywizny na ścianie mogą zakończyć się pęknięciem płytki.

Nie znaczy to jednak, że w aranżacjach nowoczesnych nie stosuje się płytek mozaikowych. Można je bez przeszkód wykorzystać, gdyż motyw ten jest bardzo modny. Należy jednak pamiętać, że w małych łazienkach mogą one wpływać na optyczne pomniejszanie wnętrza, dlatego nie powinny być głównym elementem wystroju wnętrza, a jedynie dodatkiem dekoracyjnym.

Jak widać wybór płytek do nowoczesnej łazienki z jednej strony nie jest trudny, bo mamy szeroki wybór płytek w sklepach, a z drugiej może nastręczać pewnych trudności, jeśli nie będziemy mieli sprecyzowanej wizji efektu, jaki chcemy osiągnąć.

nr 31/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium