Życie Podkarpackie nr 31/2020 Życie Podkarpackie nr 31/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 218/2020, Środa 5 sierpnia 2020 r., Marii i Stanisławy
Opublikowano
Jarosław, Lubaczów, Przemyśl, Przeworsk, Region
Sposób na efektowne oświetlenie salonu
Jak zaaranżować wnętrze, by robiło duże wrażenie? Sposobem na przyciągnięcie uwagi może być oświetlenie. Efektowne żyrandole, kinkiety, plafony i lampy wiszące potrafią zdziałać naprawdę wiele. Zadziwiają formą, wzornictwem i zastosowanym materiałem. Niekiedy wpisują się w charakterystykę stylu glamour, innym razem doskonale współgrają z aranżacjami w stylu nowoczesnym. Nie zawsze muszą być bogato zdobione. Niekiedy zamiast dekoracyjnego designu wystarcza zaskakująca i nieoczywista forma.

Dekoracyjne lampy nawiązują do różnych stylów wnętrzarskich. Dzięki temu z łatwością dopasujemy je do rozmaitych aranżacji. Znajdziemy wśród nich oprawy w stylu glamour, nowojorskim, rustykalnym i nowoczesnym. Na szczególną uwagę zasługują te ostatnie. Pomimo bowiem tego, że nie zastosowano w ich przypadku licznych zdobień, czy bogatych materiałów, wywołują efekt „wow”.

Nowoczesne, dekoracyjne oświetlenie

Zatem, w jaki sposób powstaje taki efekt, jeśli nie poprzez elementy dekoracyjne? – Okazuje się, że tutaj ogromnego znaczenia nabiera forma. Choć u większości lamp nowoczesnych odgrywa ona drugoplanową rolę i zazwyczaj podąża za funkcją, w przypadku opraw o charakterze dekoracyjnym często jest oryginalna, nietuzinkowa, zaskakująca. Dzięki niej pomimo zastosowania skromnych materiałów, a nawet ograniczenia się do jednego rodzaju materiału, lampy potrafią budzić zachwyt i przyciągać uwagę użytkowników. Wiele przykładów takich opraw można znaleźć na stronie https://Lampy.it.

A o jakich formach mówimy? – Takich, które z jednej strony pozostają skromne, a z drugiej wyróżniają się na tle pozostałych. Oparte na prostych kształtach, które po połączeniu tworzą niecodzienną formę. Przykładem może być kilka nakładających się na siebie okręgów, kwadratów lub innych figur. Niejednokrotnie są to lampy o asymetrycznych kształtach, które bardziej niż oświetlenie przypominają dzieła sztuki nowoczesnej.

Oświetlenie nowoczesne nie kończy się jednak na geometrycznych figurach. Równie często inspiracją dla projektantów opraw są formy znane ze świata roślin i zwierząt, przypominające gwiazdy i planety, a nawet dziecięce zabawki. Ich różnorodność jest zatem ogromna.

Nie tylko forma ma znaczenie

Warto w tym miejscu wspomnieć, że nowoczesne oświetlenie wyróżnia się nie tylko niezwykłym wzornictwem. We wnętrzach, gdzie nie ma prawa być wielu zdobień – wynika to z założeń nowoczesnego stylu w architekturze wnętrz – oprawa oświetleniowa sama w sobie może stać się dekoracją. Nie musi przy tym być bogato zdobiona. Wystarczy, że będzie wyróżniać się na tle całej aranżacji. Niekiedy uwagę przyciąga jej nietypowy design lub asymetria, innym razem gabaryty. Nowoczesne lampy – zwłaszcza te, które montuje się w reprezentacyjnych pomieszczeniach – to bardzo często lampy o pokaźnych rozmiarach. Duże lampy wiszące montuje się na przykład nad kompletem wypoczynkowym w salonie. Oprawa, która przyciąga uwagę swoimi gabarytami, może również zagościć nad stołem w jadalni albo w sypialni.

Nowoczesne oprawy oświetleniowe cieszą się dziś ogromnym zainteresowaniem. Ich montaż nie zawsze ogranicza się do pomieszczeń utrzymanych w stylu nowoczesnym. Równie często wykorzystywane są do aranżacji pomieszczeń w innych stylach. To, co je wyróżnia na tle pozostałych opraw, to połączenie prostej formy z dekoracyjnym designem.

nr 31/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium