Życie Podkarpackie nr 31/2020 Życie Podkarpackie nr 31/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 218/2020, Środa 5 sierpnia 2020 r., Marii i Stanisławy
Opublikowano
Jarosław, Lubaczów, Przemyśl, Przeworsk, Region
Rodzaje i działanie szczoteczek elektrycznych
Czasem klasyczna szczoteczka manualna nie jest w stanie zapewnić nam odpowiedniej ochrony jamy ustnej przed bakteriami. Dzieje się tak w przypadku, gdy nie mamy opanowanej właściwej techniki szczotkowania, oraz gdy cierpimy na rozmaite choroby jamy ustnej, związane chociażby ze wzmożonym odkładaniem się kamienia nazębnego.
W takich wypadkach warto sięgnąć po najnowsze zdobycze techniki, jakimi są szczoteczki elektryczne. Eksperci są zgodni, że za sprawą tych urządzeń możemy zapewnić sobie znacznie bardziej efektywne i bezpieczne czyszczenie jamy ustnej, a co za tym idzie – poprawić kondycję swoich zębów oraz dziąseł.
Z biegiem czasu coraz więcej naszych rodaków dostrzega korzyści, jakie wynikają z użytkowania szczoteczek elektrycznych kosztem manualnych. Abstrahując już od skuteczności i bezpieczeństwa czyszczenia, urządzenia te są piekielnie łatwe w obsłudze. Nie wymagają od nas umiejętności poprawnego szczotkowania, nasze jedyne zadanie przy ich użytkowaniu to włączenie szczoteczki i przyłożenie jej pod kątem 45 stopni do łuku zębowego. Reszta robi się sama! Jak to możliwe?

Z biegiem czasu coraz więcej naszych rodaków dostrzega korzyści, jakie wynikają z użytkowania szczoteczek elektrycznych kosztem manualnych. Abstrahując już od skuteczności i bezpieczeństwa czyszczenia, urządzenia te są piekielnie łatwe w obsłudze. Nie wymagają od nas umiejętności poprawnego szczotkowania, nasze jedyne zadanie przy ich użytkowaniu to włączenie szczoteczki i przyłożenie jej pod kątem 45 stopni do łuku zębowego. Reszta robi się sama! Jak to możliwe?


Rodzaje szczoteczek elektrycznych

Sposób działania poszczególnych, dostępnych na rynku szczoteczek elektrycznych nie jest jednakowy. W zależności od modelu urządzenia, dana szczoteczka może pracować z inną intensywnością, mieć inne wyprofilowanie oraz proponować użytkownikowi inny sposób usuwania zanieczyszczeń. Na sklepowych półkach znajdziemy:
  • Szczoteczki rotacyjne – najbardziej podstawowe i najtańsze modele urządzeń. Wykonują ruchy 2D, a zatem rotacyjne, usuwając zabrudzenia zgromadzone na powierzchni szkliwa. Prędkość takich ruchów to maksymalnie około 8800 na minutę.
  • Szczoteczki rotacyjno-pulsacyjne – nieco bardziej zaawansowane urządzenia, pracujące z wykorzystaniem ruchów rotacyjnych połączonych z pulsacjami. Dzięki temu, możliwe jest usuwanie naleciałości nie tylko z powierzchni szkliwa, ale również trudno dostępnych obszarów. Maksymalna prędkość ruchów to około 8800 ruchów rotacyjnych i 40 000 pulsacji.
  • Szczoteczki soniczne – to najbardziej zaawansowane szczoteczki elektryczne, wykorzystujące do pracy drgania soniczne, które podczas szczotkowania ze wszystkich zgromadzonych w jamie ustnej cieczy wytwarzają mikro-bąbelki. Te są w stanie obmywać płytkę nazębną nie tylko z powierzchni szkliwa i trudno dostępnych kieszeni dziąsłowych, ale również przestrzeni międzyzębowych. Szczoteczki soniczne działają też niezwykle szybko – w ciągu minuty wykonują do 62 000 ruchów wymiatających.
Szczoteczki rotacyjne oraz rotacyjno-pulsacyjne wyposażone są w okrągłą głowicę czyszczącą, w przeciwieństwie do urządzeń sonicznych, które posiadają ją podłużną. Produkty tego typu można sprawdzić na stronie https://denthelp.pl/szczoteczki/szczoteczki-elektryczne Specjaliści wciąż spierają się, które wyprofilowanie jest lepsze – z jednej strony okrągła głowica potrafi lepiej otoczyć zęba ze wszystkich stron, z drugiej ta podłużna wspaniale radzi sobie z wykonywaniem ruchów wymiatających, które zdaniem ekspertów gwarantują najefektywniejsze i najbezpieczniejsze mycie.


Czym są szczoteczki ultradźwiękowe?

Na rynku możemy również znaleźć tak zwane szczoteczki ultradźwiękowe, które wiele osób niekoniecznie słusznie utożsamia ze szczoteczkami sonicznymi. Wprawdzie ich sposób pracy i wyprofilowanie może przywodzić na myśl modele soniczne, ale już szybkość i zdolność doczyszczania kieszeni dziąsłowych oraz powierzchni stycznych zębów jest zupełnie inna. Szczoteczki ultradźwiękowe czyszczą zęby z wykorzystaniem nie fal dźwiękowych, a ultradźwiękowych, o częstotliwości od 1,4 do 1,6 MHz. Powoduje to, że są jeszcze efektywniejsze w działaniu, a do tego najbardziej delikatne.
Korzyści wynikających z użytkowania szczoteczek ultradźwiękowych jest zresztą znacznie więcej. Niesamowicie szybkie ruchy umożliwiają tym urządzeniom poprawianie ukrwienia dziąseł, a także eliminowanie różnego rodzaju schorzeń jamy ustnej – z tego zresztą też względu, potocznie tego typu szczoteczki nazywa się „leczniczymi”. Szczoteczki ultradźwiękowe poleca się wszystkim, którym zależy na najbardziej zaawansowanym, innowacyjnym myciu.


Która szczoteczka będzie najlepsza dla mnie?

Zapewne wielu z Was zastanawia się teraz, na którą szczoteczkę postawić. Niestety z podobnymi dylematami będziecie musieli poradzić sobie sami – każda z dostępnych szczoteczek oferuje nieco inny sposób pracy, który dla jednych może być bardziej przystępny, dla innych mniej.
Przed zakupem urządzenia warto jednak na pewno zwrócić uwagę na takie elementy jak: liczba trybów pracy szczoteczki, liczba dostępnych do niej końcówek, sposób zasilania i czas pracy baterii, rozmiar urządzenia (szczoteczki dla dzieci powinny mieć mniejszą główkę czyszczącą), oraz rodzaj dostępnych funkcji. Jeśli podejdziemy do tego sumiennie, niezależnie na którą ze szczoteczek elektrycznych postawimy, z pewnością godnie zastąpi ona w naszej łazience klasyczną szczoteczkę manualną.
nr 31/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium