Życie Podkarpackie nr 31/2020 Życie Podkarpackie nr 31/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 218/2020, Środa 5 sierpnia 2020 r., Marii i Stanisławy
Opublikowano
Jarosław, Lubaczów, Przemyśl, Przeworsk, Region
Automatyka przemysłowa – idea i wykorzystanie
Ideą, która stoi za rozwojem i wykorzystywaniem automatyki przemysłowej jest chęć produkowania większej ilości produktów taniej i szybciej, z zachowaniem doskonałej jakości. Wykorzystanie maszyn i robotów ma również ograniczać ryzyko wynikające z błędów ludzkich i poprawić bezpieczeństwo w fabrykach.
Każda gałąź przemysłu w swojej działalności dąży do jak najlepszej optymalizacji procesów produkcyjnych. Za optymalizację w tym wypadku postrzega się produkowanie jak największej ilości produktów w jak najkrótszym czasie, a do tego z zachowaniem jakości oraz przy redukcji kosztów. Aby było to możliwe, wykorzystuje się miedzy innymi automatykę przemysłową. Automatyka umożliwia produkcją seryjną na masową skalę, a także ogranicza rolę człowieka w procesie produkcyjnym. Dlatego dziedzina ta nieustannie się rozwija, a systemy automatyki wdraża coraz więcej przedsiębiorstw na całym świecie.


Czym dokładnie jest automatyka przemysłowa?


Automatyka przemysłowa to dział inżynierii automatycznej odpowiadający na projektowanie, wytwarzanie i wdrażanie automatyki w zakładach produkcyjnych. Obecnie jest to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin automatyki, ponieważ przemysł nie był nigdy tak intensywny i globalny jak teraz.

Na pojęcie automatyki składają się różne systemy i urządzenia pozwalające tworzyć całkowicie automatyzowane linie produkcyjne. Systemy te odpowiadają za szereg czynności, takich jak kontrola jakości, pilnowanie bezpieczeństwa czy czynności związane z sygnalizowaniem błędów. Ta technologia pozwala więc bardzo usprawnić cały proces produkcji, ale jej efektem ubocznym jest ograniczenie roli człowieka, który zajmuje się zaledwie częściową kontrolą produkcji lub programowaniem jej.


Wady i zalety automatyki przemysłowej


Wzrost znaczenia automatyki w zakładach produkcyjnych ma to zarówno zalety, jak i wady. Wadą dla pracowników jest z pewnością mniejszy popyt na ich pracę, ponieważ w fabrykach zastępują ich roboty. Przez to dochodzi do zwalniania ludzi lub muszą się oni przekwalifikowywać, aby móc sprostać postępowi. Istnieje ponadto ryzyko, że jeśli maszyna zostanie źle zaprogramowana i nikt tego w porę nie wykryje, cała partia produktów może pójść do kosza. W przypadku maszyn, które prowadzi operator dużo szybciej i łatwiej jest wykryć nieprawidłowości i wstrzymać produkcję.

Z kolei dużą zaletą automatyki przemysłowej jest zrzucenie z barek operatorów dużej odpowiedzialności za jakość i poprawność produkcji. Ponadto maszyny zastępują ludzi przy pracy w warunkach niebezpiecznych, co poprawia bezpieczeństwo samych pracowników. Wzrasta też sama jakość produkcji i jej opłacalność, przez co firmy generują większe zyski i mogą się rozwijać, a nawet ruszać na podbój zagranicznych rynków. Ponadto mniejsza jest ilość odpadów materiałowych, co również pozwala oszczędzać.


Zastosowanie automatyki przemysłowej


We współczesnym przemyśle automatyka przemysłowa ma bardzo szerokie zastosowanie. Jest to ponadto obszar mocno powiązany z robotyką, mechatroniką i logistyką. Istnieją branże, gdzie automatyka jest praktycznie niezbędna, jak branża farmaceutyczna czy spożywcza. Automatykę wykorzystuje się także w branży lotniczej, motoryzacyjnej i maszynowej.

Artykuł został dostarczony przez sklep Akcesoria.cnc.info.pl oferujący elementy automatyki przemysłowej między innymi czujniki przemysłowe: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/92-automatyka/czujniki

nr 31/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium