Życie Podkarpackie nr 31/2020 Życie Podkarpackie nr 31/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 218/2020, Środa 5 sierpnia 2020 r., Marii i Stanisławy
Opublikowano
Jarosław, Lubaczów, Przemyśl, Region, Przeworsk
Kupujemy podstawowe narzędzia dla majsterkowicza
Jako początkujący majsterkowicz z pewnością zdajesz sobie sprawę z potrzeby posiadania narzędzi koniecznych do dokonywania drobnych napraw i prac montażowych. Dlatego dziś doradzamy, jakie narzędzia dla majsterkowicza będą dobrym zakupem na początek.

Dlaczego warto mieć komplet swoich narzędzi w domu?


Aby móc wykonywać drobne naprawy w domu czy w ogrodzie, konieczna będzie dobrze zaopatrzona skrzynka narzędziowa. Młotek, śrubokręt czy obcęgi przydadzą się do prac takich jak wieszanie ramek na ścianach, skręcenie i lifting mebli, naprawa kolanka w łazience itd. Na szczęście dobrze zaopatrzona nie równa się kosztowna. Poniżej krótko charakteryzujemy narzędzia, które powinien zawierać podstawowy zestaw dla majsterkowicza.

Przed zakupem zadbajmy o to, aby wszystkie narzędzia dla majsterkowicza znalazły się w jednym miejscu. W sytuacji, kiedy przyjdzie nam użyć młotka czy miarki, nie będziemy musieli chodzić i szukać ich po całym domu. Dobrze mieć na to miejsce w garażu czy jakąś jedną szafkę w domu. Narzędzia można tez przechowywać oczywiście w specjalnych skrzynkach narzędziowych, dzięki czemu będziemy mogli wszystko łatwo przenosić.

Podstawowe narzędzia przy naprawach domowych


Wyprawka domowego majsterkowicza powinna zawierać 10 podstawowych narzędzi:
  • Zestaw śrubokrętów – popularne wkrętaki w różnych rozmiarach przydadzą się do wielu prac, gdzie trzeba coś odkręcić i przykręcić. Na przykład do otwierania puszek z farbą, do wymiany baterii w zabawkach, gdzie przegroda jest przykręcona śrubkami, do dokręcania śrub itd. Przyda się zarówno śrubokręt płaski, jak i krzyżakowe w różnych rozmiarach. Najtaniej wyjdzie kupić komplet wkrętaków w różnych rozmiarach.
  • Młotek – solidny młotek musi znaleźć się w każdym domu. Istnieje wiele typów młotków, a ten klasyczny to młotek ciesielski. Ma głownię o dwóch różnych końcach. Płaski i szeroki koniec służy do wbijania gwoździ. Druga strona jest ścięta i przeznaczona do wyciągania gwoździ z drewna lub ze ściany. Młotek może mieć uchwyt wykonany z gumy, drewna, plastiku lub winylu.  Ważne jest, aby młotek pewnie się trzymało w ręce i aby uchwyt pochłaniał wstrząsy podczas pracy.
  • Obcęgi – inaczej szczypce lub kombinerki; służą do chwytania i utrzymywania elementów podczas obróbki. Przydają się też do wyciągania gwoździ i odcinania drutów.
  • Klucz nastawny:  narzędzie z charakterystyczną głowicą w kształcie półksiężyca. W domu przyda się podczas dokręcania nakrętek i śrub, a także do luzowania rur w instalacji  hydraulicznej.
  • Taśma miernicza – czyli popularna metrówka lub miarka;  przyda się do wymierzania mebli czy ścian, a także okien, drzwi, wnęk i wszystkiego, co tylko wymaga precyzyjnie pobranych wymiarów. Dużo tańsza alternatywa dla drogiego dalmierza laserowego.
  • Poziomica - dzięki poziomicy domowy majsterkowicz może sprawdzić, czy ściana jest równa, czy układane płytki rzeczywiście tworzą prostą linię lub czy obraz na ścianie równo wisi.  Droższa alternatywa to profesjonalna poziomica laserowa. Poziomice i inne narzedzia pomiarowe dostępne są w sklepie techniczno-narzędziowym EBMiA.pl - https://www.ebmia.pl/1685-narzedzia-pomiarowe
  • Nożyk do papieru – przyda się do cięcia papieru i docinana płyty gipsowo-kartonowej. Dodatkowo pomoże nam otworzyć paczkę od kuriera i pudełko, a także zaostrzyć ołówki.
  • Lampa robocza lub latarka – latarka sprawdzi się, kiedy dojdzie do awarii prądu lub trzeba będzie oświecić jakiś wąski i ciemny zakamarek w domu czy w piwnicy. Można też ewentualnie wspomóc się dobrej klasy lamką LED. Odpowiednie oświetlenie miejsca pracy zapewni nam bezpieczeństwo, ale też pozwoli ustalić, czy wykonywana czynność jest prawidłowa.
  • Elektryczna wiertarka – wiertarka elektryczna lub wiertarko-wkrętarka także przydadzą się w domowych pracach remontowych i montażowych. Dzięki niej wywiercisz otwór i dokręcisz śrubę. Bardzo pomocne bywają też podczas skuwania starych płytek czy farby.  Można wybrać wariant przewodowy lub na akumulator. Bezprzewodowe elektronarzędzia są wygodne i mobilne, ale wymagają ładowania, które trwa często nawet do 12 h.
  • Piłka do metalu –ręczna piłka do metalu służy do przecinania metalowych i plastikowych rurek. Przyda się, kiedy trzeba będzie dociąć kolanka pod zlewem czy umywalką.


Co jeszcze musi znaleźć się w skrzynce narzędziowej majsterkowicza?


Poza wymienionymi wyżej artykułami, które znajdziecie w każdym dobrym sklepie z narzędziami, majsterkowicz będzie potrzebował tez różnego typu akcesoriów. Chodzi tu o okulary ochronne, rękawice robocze, ołówek, taśmę naprawczą i izolacyjną i środek smarny typu WD-40. Do tego warto zainwestować w dobrą skrzynkę na te wszystkie narzędzia lub torbę, jeśli z naprawami trzeba będzie przemieszczać się po całym domu lub pojechać pomóc rodzinie.
nr 31/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium